tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Rozpoczynamy od niezwykle mocnego znaku"

zobacz więcej wideo »
"Rozpoczynamy od niezwykle mocnego znaku"
  • Karnawał dobiegł końca. Czas posypać głowę popiołemKarnawał dobiegł końca. Czas posypać głowę popiołem
  • Środa Popielcowa w wersji "drive-thru"Środa Popielcowa w wersji "drive-thru"
Foto: PAP/ Bartłomiej Zborowski | Video: tvn24 Kard. Nycz odprawił mszę świętą w środę popielcową

Każdy człowiek jest bezinteresownym darem dla drugiego. Nie skrzywdzić, nie robić drugiemu przykrości - to jest głęboki wymiar Wielkiego Postu - powiedział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy świętej, którą odprawił w środę popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej.

Środa popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia.

Jak zaznaczył kard. Nycz, Wielki Post - przez pokutę i nawrócenie - przygotowuje wiernych do dobrego przeżycia świat Wielkanocnych.

"Niezwykle mocny znak"

- Rozpoczynamy od niezwykle mocnego znaku (posypania głów popiołem - red.). Kościół w tym znaku chce nam pokazać wymiar naszej egzystencji - to, kim jesteśmy; to, dla czego i dla kogo jesteśmy stworzeni i przeznaczeni. Nie próbuje osłodzić prawdy o naszej ludzkiej, ziemskiej kondycji. Dlatego dzisiaj - usłyszymy to za chwilę - powie: pamiętaj, człowieku, że prochem jesteś i w proch się obrócisz - podkreślił kard. Nycz.

Hierarcha przypomniał, że obrzęd posypania głowy popiołem nawiązuje do obrzędu chrześcijańskiego pogrzebu, gdy ksiądz na trumnę sypie popiół mówiąc: "prochem jesteś i w proch się obrócisz, ale Pan cię wskrzesi w dniu ostatecznym".

Przypomniał słowa papieża Franciszka, które wyznaczają główne cele Wielkiego Postu: zatrzymanie, wyciszenie i nawrócenie.

- W tym zatrzymaniu, skupieniu i wyciszeniu będzie czas i na Gorzkie Żale, na Drogę Krzyżową, będzie czas na modlitwę, na post, na jałmużnę. To są wszystko te środki, które daje nam Kościół, abyśmy osiągnęli ten zasadniczy cel Wielkiego Postu - podkreślił kard. Nycz.

Wielki Post

Zaznaczył, że w Wielkim Poście należy pamiętać, że "słowo Boże i drugi człowiek jest darem".

- Mówimy tutaj o słowie nie tylko Pana Boga,(...) ale darem jest także to ludzkie słowo. Trzeba robić wszystko, żeby moje słowo, gdziekolwiek, jakkolwiek je wypowiadam, było rzeczywiście darem dla drugiego człowieka. Ale żeby, równocześnie umieć, usłyszawszy słowo - od męża, żony, współpracownika - przyjąć je jako dar i dać na słowo drugiego człowieka odpowiedź, na jaką zasługuje. Tu jest ogromna przestrzeń do nawrócenia, do przemiany naszych serc - ocenił kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy ważne jest, by wiedzieć o tym, że każdy jest "darem bezinteresownym dla drugiego człowieka".

- Być zdolnym do tego, żeby drugiego przyjmować jako dar - nie stracić go, nie skrzywdzić go, nie zrobić mu przykrości. Odpowiadać tak, jak się odpowiada na Boży dar. Ileż tu jest do zrobienia w życiu rodzin, małżeństw, pracowników, współpracowników. Nie zdeptać drugiego, przyjąć go jako dar i odpowiedzieć na ten dar całym życiem - tylko wtedy życie ludzkie ma swój głęboki sens. To jest ten głęboki wymiar Wielkiego Postu, który dzisiaj rozpoczynamy - wyjaśnił kard. Nycz.

Tradycja od 2015 roku

Przypomniał zapoczątkowaną w 2015 r. nową warszawską tradycję przeszczepioną na polski grunt z Rzymu - tradycję Kościołów Stacyjnych. Podkreślił, że Świątynia Opatrzności Bożej jest wybranym na ten dzień Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym.

- Czterdzieści takich kościołów w Rzymie jest wyznaczonych od wielu, wielu lat. Ludzie, którzy chcą jeszcze znaleźć inny sposób przeżywania Wielkiego Postu, przychodzą, idą do tych kościołów po to, by tam się pomodlić w adoracji, by tam uczestniczyć w Eucharystii, po to, by tam się spowiadać. Myśmy kilka lat temu w Warszawie w obu diecezjach także takie kościoły stacyjne na Wielki Post ustanowili - wyjaśnił kard. Nycz.

Idea Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie została zapoczątkowana w 2015 roku. W Wielkim Poście warszawiacy uczestniczą w nabożeństwach stacyjnych w czterdziestu kościołach obu diecezji: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej.

W kościele stacyjnym można przez cały dzień przystąpić do spowiedzi i uczestniczyć w nabożeństwach - o godz. 12 jest modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15 koronka do Bożego Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19 Gorzkie Żale. Centralnym wydarzeniem dnia jest msza św. o godz. 20.

Środa popielcowa

Środa popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość i post. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. W tym dniu ludzi wierzących obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta, bez potraw mięsnych.

Dzień ten rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Wielkiej Nocy. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

- Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

W przyszłym roku rachunki za prąd mogą wzrosnąć - przyznał wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. To zmiana stanowiska, bo wcześniej zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że podwyżek nie będzie. W ocenie ekspertów, nawet jeśli rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych, wzrosty cen na rynku hurtowym odczujemy, płacąc więcej za inne produkty. czytaj dalej »

Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

"Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

Jak możemy ufać rządowi chroniącemu króla, który zamiast być sędzią, zachowywał się w ciągu ostatniego roku niczym chuligan w koronie - pytał w czwartek przebywający w Szwajcarii premier Katalonii Quim Torra. Polityk zarzucił hiszpańskiemu monarsze Filipowi VI podsycanie przemocy w kraju. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »