tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kardynał Nycz: nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem

zobacz więcej wideo »
Kardynał Nycz: nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem
 • Rozdźwięk między PiS a Kościołem? Rząd nadal odmawia przyjęcia uchodźcówRozdźwięk między PiS a Kościołem? Rząd nadal odmawia przyjęcia...
 • Prof. Środa o przyjmowaniu uchodźcówProf. Środa o przyjmowaniu uchodźców
 • "Sterowanie strachem przed uchodźcami to niebezpieczne paliwo""Sterowanie strachem przed uchodźcami to niebezpieczne paliwo"
 • Wyprzedaż garażowa na rzecz uchodźców z Syrii. "Katolik i chrześcijanin powinien pomóc"Wyprzedaż garażowa na rzecz uchodźców z Syrii. "Katolik i...
 • Biskupi mówili o przyjmowaniu uchodźców. Co na to PiS?Biskupi mówili o przyjmowaniu uchodźców. Co na to PiS?
 • Szłapka o "znikającym tweecie" PiS o uchodźcachSzłapka o "znikającym tweecie" PiS o uchodźcach
 • "Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Kontrowersyjny wpis na koncie PiS"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś...
 • Boże Ciało w Kościele Katolickim. Biskupi mówili między innymi o uchodźcachBoże Ciało w Kościele Katolickim. Biskupi mówili między innymi...
 • Czy należy przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy"Czy należy przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś...
 • "Jest bardzo wiele rodzin w Polsce, które chętnie przyjmą uchodźców""Jest bardzo wiele rodzin w Polsce, które chętnie przyjmą...
 • Adrian Zandberg i Jacek Żalek o uchodźcachAdrian Zandberg i Jacek Żalek o uchodźcach
Foto: Shutterstock | Video: TVN 24 Rozdźwięk między PiS a Kościołem? Rząd nadal odmawia przyjęcia uchodźców (Materiał magazynu "Polska i Świat" z 16 czerwca)

Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem - mówił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w kontekście korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Jak podkreślił, polskie państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne.

Kardynał Nycz spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami, by podsumować tegoroczne Święto Dziękczynienia. Zaznaczył, że X Święto Dziękczynienia, obchodzone w niedzielę 4 czerwca, było związane z trwającym w Kościele w Polsce Rokiem św. Brata Alberta. - Szczególnie - jak podkreślił metropolita warszawski - św. brat Albert był pokazywany jako "wielki i wspaniały święty, który siebie dał dla ludzi biednych i potrzebujących".

- Trzeba przypomnieć jedną rzecz, którą przypominał kardynał Karol Wojtyła 50 lat temu: "wprawdzie problemy biedy może nie są tak trudne, jak pod koniec XIX wieku, ale wiemy, że one są" - podkreślił hierarcha. Dodał, że gdyby dzisiaj, w setną rocznicę śmierci św. brata Alberta, kardynał Wojtyła był z nami, powiedziałby, że współczesne wyzwania i problemy są niejednokrotnie jeszcze większe.

Korytarze humanitarne

- W związku z tym dotknęliśmy tematu biedy, dotknęliśmy tematu wrażliwości człowieka, który mieni się być chrześcijaninem dla ludzi potrzebujących. Dotknęliśmy także problemu uchodźców, jeśli definiujemy uchodźcę jako tego, który ucieka przed śmiercią, ucieka przed wojną - powiedział metropolita warszawski.

Według kardynała Nycza, kiedy mówimy o uchodźcach w kontekście korytarzy humanitarnych, to mówimy o człowieku, któremu "w każdym miejscu świata powinno się udzielić pomocy lekarskiej, zdrowotnej". - To są czasami dzieci, które straciły oboje rodziców - zaznaczył hierarcha.

- I dlatego nie dajmy sobie wmówić, że nie da się zrobić nic, że jest jakiś konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że potrafiliśmy przyjąć w Polsce 500 tysięcy ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży i nikomu nic się nie stało. - Państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne. Uchodźcy są sprawdzani podwójnie: tutaj w Polsce, ale także przez Caritas Syrii, Caritas Libanu, Caritas Jordanii. Uchodźcy są sprawdzani, żeby byli to ludzie, którzy naprawdę potrzebują udzielenia pomocy - zapewnił kard. Nycz.

Apel papieża i biskupów

O otwarcie korytarzy humanitarnych, czyli bezpieczne sprowadzenie uchodźców, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami, zaapelował w lutym papież Franciszek. Apelował o to również m.in. kardynał Nycz.

Jednak przyjmowaniu do naszego kraju uchodźców - mimo głosu Kościoła - stanowczo sprzeciwiają się politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym premier Beata Szydło, a także prezydent Andrzej Duda.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. Odwołuje się do obietnicy złożonej w czasach Sejmu Czteroletniego (1792 r.), wybudowania Świątyni Najwyższej Opatrzności, będącej podziękowaniem za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynia nie została wówczas wybudowana z powodu rozbiorów. Z inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp, została oficjalnie otwarta 11 listopada ubiegłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
teraja1

Specjalista od bezpieczenstwa panstwa ,do kosciola tez sie dobiora .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   precz z unią i tuskiem

   NIE dla przesiedlania Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy !

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Janko Emigrant
     Janko Emigrant

     Te głupie i puste hasło, ma taką samą treść jak przedwyborcze pisowskie hasła o niesprzedawaniu lasów państwowych, których nikt nie miał zamiaru sprzedawać!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        3
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

       Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

       Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

       Zaczynałem mając 1,6 tys. zł, to były pieniądze z wesela, które nam z żoną zostały - opowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" o pierwszych krokach w biznesie Piotr Krupa, założyciel firmy windykacyjnej KRUK S.A. i zwycięzca konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2017. O swoim biznesie mówi: wcześniej nikt tego nie wymyślił, byliśmy pionierami. czytaj dalej »

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

       USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

       Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

       Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

       Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »