tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Gasiuk-Pihowicz: procedura wyboru sędziów do KRS jest okryta wstydem

zobacz więcej wideo »
Gasiuk-Pihowicz: procedura wyboru sędziów do KRS jest okryta wstydem
 • Gasiuk-Pihowicz: procedura wyboru do KRS jest okryta wstydemGasiuk-Pihowicz: procedura wyboru do KRS jest okryta wstydem
 • Wójcik: byłoby bardzo źle, gdyby ujawniono nazwiska osób popierających kandydatów do KRSWójcik: byłoby bardzo źle, gdyby ujawniono nazwiska osób...
 • Gasiuk-Pihowicz do Wójcika: mówiliście państwo o zwiększeniu udziału obywateliGasiuk-Pihowicz do Wójcika: mówiliście państwo o zwiększeniu...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Wójcik w "Kropce nad i"

Polityczni nominaci wstydzą się, że są politycznymi nominatami. Marszałek Kuchciński wstydzi się ich zaprezentować. Nie są publikowane także listy sędziów, którzy popierają tych kandydatów - mówiła w "Kropce nad i" przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika byłoby źle, gdyby ujawniono nazwiska osób ich popierających.

Centrum Informacyjne Sejmu ujawniło do tej pory personalia 11 z 18 zgłoszonych kandydatów do KRS. CIS nie podało jednak, przez kogo poszczególni kandydaci zostali zgłoszeni. Jak ustalił portal tvn24.pl, większość z 11 ujawnionych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa ma bezpośrednie lub pośrednie związki z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej oceniła, że "to klęska PiS, jeżeli z 10-tysięcznej rzeszy sędziów w Polsce raptem 18 decyduje się kandydować".

- To znaczy, że (...) świadomość tego, że jest to niekonstytucyjna procedura, która w przyszłości może łączyć się chociażby z koniecznością poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej, jest powszechna wśród sędziów - powiedziała.

Posłanka zwróciła uwagę, że cała procedura wyboru do KRS jest "okryta jakimś wstydem". - Marszałek Kuchciński nie publikuje wszystkich kandydatur. Nie są publikowane także listy sędziów, którzy popierają tych kandydatów na politycznych nominatów do Krajowej Rady Sądownictwa - podkreśliła.

Dodała, że "gdyby nie dotyczyło to tak poważnej instytucji jak KRS, to mielibyśmy do czynienia ze śmieszną, wręcz groteskową sytuacją".

- Polityczni nominaci wstydzą się, że są politycznymi nominatami. Marszałek Kuchciński wstydzi się ich zaprezentować - powtórzyła Gasiuk-Pihowicz.

- Słyszy pani redaktor, co mówi szanowna koleżanka z opozycji? Przecież to by była stygmatyzacja, jeżeli chodzi o kwestię dotyczącą tego, kto podpisał (listy z kandydatami do KRS - red.) - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pytany, dlaczego nie ujawniono, przez kogo poszczególni kandydaci do KRS zostali zgłoszeni.

Podkreślił, że ustawodawca zdecydował, iż załączniki nie muszą być ujawniane.

- Wsłuchując się w to, co mówi opozycja, uważam, że byłoby bardzo źle, gdyby ujawnić nazwiska tych osób - ocenił Wójcik.

"Mówiliście państwo o zwiększeniu udziału obywateli"

- Jeżeli chodzi o wybór kandydatów do KRS, to ustalmy fakty. Mówiliście państwo o zwiększeniu udziału obywateli, a mamy zwiększenie udziałów wpływu tak naprawdę nominatów Zbigniewa Ziobry. Fakty są takie, że z 11 kandydatur, które zostały przedstawione, 10 to są ludzie w jakiś sposób powiązani ze Zbigniewem Ziobrą. A to dlatego, że byli jego podległymi pracownikami w Ministerstwie Sprawiedliwości, a to dlatego, że są reprezentowani w Sejmie przez pełnomocnika, który jest podwładnym ministra sprawiedliwości, albo są to osoby, które awans życia z sądu rejonowego do sądu okręgowego na prezesa otrzymały właśnie z rąk pana ministra Ziobry - kontynuowała Gasiuk-Pihowicz.

Podkreśliła, że to nie są niezależni sędziowie.

- Skoro pani miała inny pomysł na Krajową Radę Sądownictwa, inny skład, to trzeba było zachęcić dwa tysiące obywateli czy 25 sędziów i mogła pani spokojnie zgłaszać te osoby - powiedział wiceminister Wójcik, zwracając się do posłanki Nowoczesnej.

Ujawnił, że w poniedziałek był na spotkaniu w sprawie wymiaru sprawiedliwości w Sosnowcu. - Sala pękała w szwach. Ci ludzie mówili właśnie o tym, co robimy: "róbcie to, zmieniajcie". Nie mówili o kaście, bo to jest obraźliwe bardzo dla środowiska sędziowskiego - dodał.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W PROGRAMIE "KROPKA NAD I" W TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wieslaw_kabala

Nasz kraj zmierza w kierunku pożądanym przez większość społeczeństwa.Swoją drogą czas najwyższy, aby młodzi, uczciwi sędziowie założyli własne stowarzyszenia sędziowskie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Ken Adams
   Ken Adams

   Kulisy doboru kandydatów do KRS powinien poznać cały świat, a zwłaszcza UE i USA, żeby nie mieli już żadnych wątpliwości co do kierunku w jakim zmierza nasz kraj.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     9
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo

     Ogrody dla niepełnosprawnych. To projekt dziewczyn z Polski

     Co trzeba zrobić, żeby dać możliwość pracy w ogrodzie osobom poruszającym się na wózkach i seniorom? Bez męczącego, albo wręcz niemożliwego pochylania się czy klęczenia na ziemi? Zobaczcie jak rozwiązały ten dylemat dziewczyny z projektu "Ogród leczy".

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Rząd chce blokować strony internetowe. "Nie zamierzamy cenzurować sieci"

     Rząd chce blokować strony internetowe. "Nie zamierzamy cenzurować sieci"

     Rząd chce stworzenia centralnego rejestru domen internetowych służących do oferowania nielegalnych towarów i usług. "Sugerowanie, jakoby taki rejestr miał świadczyć o chęci wprowadzenia cenzury internetu, jest daleko idącym nadużyciem i nadinterpretacją" - przekonuje w stanowisku resort cyfryzacji. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Przeprosili rodziców, opowiedzieli o marzeniach, oddali hołd królowi

     Przeprosili rodziców, opowiedzieli o marzeniach, oddali hołd królowi

     Siedzieliśmy na kamieniach, myśleliśmy, że jest wieczór. Usłyszeliśmy głosy ludzi. Potem okazało się, że to nie było złudzenie - opowiadał na konferencji prasowej o momencie, w którym odnaleźli ich nurkowie jeden z uratowanych z jaskini Tham Luang chłopców. O godzinie 20. w programie specjalnym na antenie TVN24 reportaż Wojciecha Bojanowskiego "Szczęśliwa 13. Akcja ratunkowa w jaskini". zobacz więcej »

     Mbappe odda pieniądze z mundialu na cele charytatywne

     Francuski piłkarz przyznał, że samą zapłatą i zaszczytem jest tworzyć drużynę narodową, a pieniądze wesprą fundację Premiers de Cordee, która organizuje zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych i hospitalizowanych dzieci. Zobacz TOTERAZ.

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Sprzątanie śmieci wyrzuconych na promenadę podczas przypływu w Bombaju, Indie. (Fot. Divyakant Solanki/PAP/EPA) czytaj dalej »