tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kaczyński: W Polsce panuje wielka bieda. Jej ojcem jest Donald Tusk

Kaczyński: W Polsce panuje wielka bieda. Jej ojcem jest Donald Tusk
Foto: PAP/Tomasz Gzell | Video: tvn24 Jarosław Kaczyński otworzył obrady Rady Politycznej PiS

- To, co dzieje się dzisiaj w naszej ojczyźnie możemy nazwać "wielką biedą" - mówił Jarosław Kaczyński, inaugurując sobotnie posiedzenie Rady Politycznej PiS. - Jest w Polsce osoba, którą możemy nazwać ojcem tej biedy. Tą osobą jest Donald Tusk - dodał. Wcześniej zarysował cele PiS na najbliższy czas. Zapowiedział też, że w lutym odbędzie się druga tura kongresu partii.

Rozwijając wątek "wielkiej biedy" prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nie należy jej interpretować jedynie jako brak pieniędzy. - Odnosi się do kształtu naszego życia w bardzo różnych jego aspektach - zaznaczył Kaczyński.

"Odróżniać sprawy najważniejsze od tych innych"

Jak przekonywał, zadaniem PiS jest odwrócenie fatalnego trendu, który prowadzi do "zwijania się narodu".

Zwracał uwagę m.in. na demografię. - By istniała Polska, muszą istnieć Polacy. A gdyby obecne trendy się utrzymały, to przy końcu wieku będzie nas tylko 16 milionów - mówił prezes PiS.

Oglądaj
Kaczyński: trzeba odwrócić trend "zwijania się narodu"
Wideo: tvn24 Kaczyński: trzeba odwrócić trend "zwijania się narodu"

Mamy wiele wydarzeń, afery, zmiany w rządzie, całą masę plotek, zapowiedzi, że coś się jeszcze stanie. W tym zamieszaniu szczególnie istotne jest to, byśmy potrafili odróżniać sprawy najważniejsze od tych innych.

Jarosław Kaczyński

Jak podkreślił, kwestię demografii trzeba uznać za najważniejszą, bez jej rozwiązania wszystkie inne tracą znaczenie.

- Mamy wiele wydarzeń, afery, zmiany w rządzie, całą masę plotek, zapowiedzi, że coś się jeszcze stanie. W tym zamieszaniu szczególnie istotne jest to, byśmy potrafili odróżniać sprawy najważniejsze od tych innych - mówił prezes PiS. Jak przekonywał, ta umiejętność jest ważna, "kiedy przed nami zasadnicze decyzje co do programu partii". Zapowiedział, że w lutym odbędzie się druga tura kongresu Prawa i Sprawiedliwości, podczas której zostanie uchwalony program. - Musimy wiedzieć, co będzie podstawą tego programu - podkreślił Kaczyński.

Drugą ważną sprawą jest - przekonywał prezes PiS - rozwój i wyrwanie się z sytuacji "pułapki średniego rozwoju". -  Bez przekroczenia tej granicy Polska nie ma szans na rozwiązanie swoich spraw i swoich problemów - dodał. - Te dwa problemy musimy postawić w centrum naszych zainteresowań - podkreślił Kaczyński.

Demografia, mieszkania, praca

Jarosław Kaczyński mówił, że aby uchronić Polskę przed zapaścią demograficzną, należy zadbać o budowę mieszkań, zlikwidować bezrobocie i podnieść płace.

Jak mówił, obecnie około miliona ludzi w naszym kraju pracuje za 5 złotych za godzinę, a wielu - za stawki niewiele wyższe. - To musi być zmienione. Polska niskich płac, Polska płac zdecydowanie niższych niż te, na które wskazywałby poziom naszego PKB na głowę, musi zostać zmieniona - zaznaczył Kaczyński.

Prezes PiS mówił też o potrzebie unowocześniania naszego kraju. - W Polsce muszą opłacać się inwestycje prorozwojowe, a przy niskich, czy bardzo niskich płacach, często głodowych płacach one się po prostu nie opłacają - powiedział.

Wielki program gospodarczy PiS

- Musimy stworzyć wielki program gospodarczy dotyczący inwestycji, budownictwa mieszkaniowego, gospodarki morskiej oraz pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom - powiedział prezes PiS. Wskazał także na konieczność odbudowy gospodarki morskiej i "podjęcie wielu innych działań, w tym naprawy finansów publicznych, bez której tworzenie wszelkiego rodzaju programów społecznych i gospodarczych jest niemożliwe".

 

Musimy stworzyć wielki program gospodarczy dotyczący inwestycji, budownictwa mieszkaniowego, gospodarki morskiej oraz pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom.

Jarosław Kaczyński

Dodał, że taki program jest w przygotowaniu. - Musi być przygotowany, a rada programowa powinna udzielić wskazówek odnoszących się do prac nad nim - podkreślił Kaczyński.

- Czy tego rodzaju przedsięwzięcie jest dziś możliwe? Tak, koleżanki i koledzy, tak proszę państwa, takie przedsięwzięcie, wielkie i ambitne jest w dzisiejszej Polsce możliwe, ale musi być spełniony jeden warunek: musi być naprawione polskie państwo - przekonywał Kaczyński.

Jak zaznaczył, "bez państwa wolnego od korupcji nikt nie jest w stanie tego programu przeprowadzić".

Kaczyński: Polska krajem głęboko niesprawiedliwym

- Trzeba Polskę zasadniczo zmienić, trzeba Polskę uczynić krajem sprawiedliwym, bo dzisiaj jest krajem głęboko niesprawiedliwym i dopiero na takiej podstawie, z taką perspektywą można podjąć wielkie działania, które wykorzystają nasz potencjał, wielki potencjał Polaków i doprowadzą do tego, że Polska będzie państwem szybko się rozwijającym i bezpiecznym w każdym tego słowa znaczeniu - przekonywał Kaczyński.

Trzeba Polskę zasadniczo zmienić, trzeba Polskę uczynić krajem sprawiedliwym, bo dzisiaj jest krajem głęboko niesprawiedliwym

Jarosław Kaczyński

Według prezesa PiS warunkiem pozytywnych zmian w kraju jest zbudowanie sprawnego państwa, co oznacza także zbudowanie jego podstawy w sferze wartości. Jak podkreślił, nie mogą one jednak pozostać jedynie deklaracjami. - One nie mogą być tylko w sferze słów, one muszą być w sferze czynów - zaznaczył Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS aparat państwowy "w dzisiejszym kształcie, przy dzisiejszych rządach" nie jest w stanie doprowadzić do pozytywnych zmian w kraju, "bo każdy program nawet, gdyby był sam w sobie dobry (...) zostanie zmarnowany, zostanie zmieniony przez różnego rodzaju układy, korupcję, kolesiostwo".

Wybiorą kierownictwo

Rada Polityczna PiS wybierze wiceprezesów partii. Na posiedzeniu Rady prawdopodobnie będzie zgłoszona kandydatura Antoniego Macierewicza. Wiceprezesów partii jest obecnie troje: Mariusz Kamiński, Adam Lipiński oraz Beata Szydło. Wszyscy mają w sobotę ubiegać się o reelekcję. Zgłaszanie kandydatur wiceprezesów to kompetencja prezesa partii.

Na Radzie może pojawić się dyskusja o tym, kto ma zastąpić Adama Hofmana w Komitecie Politycznym, ale ostateczne decyzje należą do samego Komitetu, który w nowym składzie zbierze się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Na początku obrad Rady Politycznej politycy PiS upamiętnili zmarłą w tym tygodniu Mariannę Popiełuszko, matkę błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (179)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
rm429
rm429

Z tą biedą to niech ten facet przejdzie się po Polsce. Zobaczy te nowe autostrady i drogi szybkiego ruchu, te obwodnice. Niech zobaczy w marketach te wózki zakupow dokonywane przez obywateli, niech obejrzy te śmietniki z wyrzucana żywnoscia, niech popatrzy na ubiór obywateli na ulicach, niech zobaczy jakie domy ludzie dzisiaj buduja i jak wyposażają rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Marta 2

   Ja sieę zgadzam ztymże w POlsce mogło by być leoiej,ale może by tak Kaczyński zaczął od siebie i przestał wydawać nasze birednych ludzi pieniądze na te bzdurną ochronę ,albo niech wreszcie zrezygnuje/tak jak chce Tusk?z finansowania partii z moich pieniędzy i niech nie szuka winnych,sam będąc darmozjadem

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     stan53

     Uczestnicy konwencji PIS pozdrawiaja uczestników bratniej konwencji PO

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kayy2
       kayy2

       PREZESIE komu potrzebne PANSKIE fantazje i klamstwa a jesli to moze mi PAN laskawie odpowie dlaczego za rzadow BRACI KACZYNSKICH sytuacja zmusila mnie do opuszczenia kraju ....takim byliscie dobrym RZADEM:...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         teresa_klesiewicz
         teresa_klesiewicz

         Mamy prawdziwą komunę, taką jaka jest w Rosji, Białorusi czy Kubie, a to dzięki Bolkowi, tamta za Jaruzelskiego to " pikuś ". To co mówiTusk, Kaczyński, Maciora i ta reszta hołoty i złodziej nie ważne...po prostu olewać ich, sami się powygryzają

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Chaber
           Chaber

           nie wiem ,jakies zenujace sa juz te slowa...jakis jednak dysonans.Przesada nie plusuje.A w ogole mam wrazenie,ze ten czlowiek juz tylko twarza jest ...i tylko dlatego ,ze jak zejdzie z prezesowania. to PIS sie rozsypie:(>takie jakies mam odczucie ,ze to tylko twarz marketingowa juz:(

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             kot_dachowiec

             No po prostu rozpacz drogi prezesie a pan tymczasem wydaje rocznie jeden milion złotych na swoją ochronę. Gdyby nie pańska głupota dwa miliony dzieci mogłyby wypić w roku jedną szklankę ciepłego mleka. Zacznij tą rzekomą biedę leczyć zaczynając od siebie.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Jar_bydg

               ...i ciemnota!!!! A kto jest jej ojcem???????

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 rena100

                 mam nadzieję droga redakcjo

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Więcej komentarzy - rozwiń
                   Zasady forum
                   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                   Pozostałe informacje

                   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                   TVN Meteo
                   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                   Merkel w Strasburgu: jeśli ktoś kwestionuje praworządność, zagraża całej Europie

                   Merkel w Strasburgu: jeśli ktoś kwestionuje praworządność, zagraża całej Europie

                   Jeśli ktoś kwestionuje państwo prawa, ogranicza prawa mniejszości, społeczeństwa obywatelskiego, to zagraża nie tylko praworządności we własnym kraju, ale zagraża praworządności nas wszystkich, całej Europy - powiedziała Angela Merkel w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. zobacz więcej »

                   INFORMACJE SPORTOWE »

                   Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »