tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Wszystkie organizacje powiedziały jednym głosem: proszę nie grzebać w tej ustawie"

zobacz więcej wideo »
"Wszystkie organizacje powiedziały jednym głosem: proszę nie grzebać w tej ustawie"
 • "Słowa ministra Jakiego mogłyby tą zbiórkę zamknąć""Słowa ministra Jakiego mogłyby tą zbiórkę zamknąć"
 • Zbiórki publiczne pod kontrolą władzy?Zbiórki publiczne pod kontrolą władzy?
 • Ogłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki 26.Finału WOŚPOgłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki 26.Finału WOŚP
Foto: Igor Kohutnicki/WOŚP | Video: tvn24 Jerzy Owsiak o projekcie zmian w ustawie o zbiórkach publicznych

Musimy tworzyć ustawy na bazie prawa, na bazie mądrych ludzi, na bazie konsultacji. Tu nie ma co grzebać - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, komentując projekt zmian w ustawie o zbiórkach publicznych.

Propozycja noweli ustawy o zbiórkach publicznych daje szefowi MSWiA możliwość zablokowania zbiórki, jeżeli jej cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Projekt wzbudził zaniepokojenie organizacji społecznych. Ponad 30 z nich wystosowało list do ministra spraw wewnętrznych, w którym apelowano o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie. We wtorek w MSWiA odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji.

Rząd tłumaczy zapotrzebowanie na zmiany w przepisach między innymi faktem prowadzenia zbiórki na Janusza Walusia, który odsiaduje w RPA wyrok za zabójstwo. Pieniądze przeznaczone dla Walusia zbiera neonazistowska organizacja "Duma i Nowoczesność".

Jerzy Owsiak stwierdził w "Faktach po Faktach", że ani jego, ani innych organizacji pozarządowych taki argument "nie przekonuje".

- Jeżeli tamta zbiórka budzi jakieś zastrzeżenia, to jest o wiele prostsze rozwiązanie. Jest policja, jest prokuratura. Proszę zbadać tę organizację - mówił szef WOŚP.

Jak ocenił, wykorzystywanie tej sytuacji do zmiany przepisów jest "skokiem na kasę". - Bo na tym to polega - stwierdził Owsiak.

Dodał, że projekt nowych przepisów "jest tak niejasny, że nie tylko my, ale wszystkie te najbardziej wiodące organizacje które się spotkały (w MSWiA - red.) i świetnie się przygotowały do tej rozmowy, wykazały pola, które są rażąco puste".

- Mówiąc krótko, gdyby według tej ustawy ustalono, że można zatrzymać zbiórkę i gdyby na przykład za rok ministrem spraw wewnętrznych został wiceminister sprawiedliwości, pan (Patryk - red.) Jaki, to jego słowa nikczemne, nieprawdopodobnie złe, wypowiedziane podczas 26. finału ( WOŚP - red.) mogłyby tę zbiórkę zamknąć - przekonywał Owsiak. Jak stwierdził, na tej podstawie WOŚP można by określić jako zbiórkę "aspołeczną, ponieważ jest to kultura śmierci".

"Musimy tworzyć ustawy na bazie prawa"

- Wszystkie NGOS-y powiedziały jednym głosem: proszę nie grzebać w tej ustawie. Ona jest dobra - podkreślił.

- Nie można brać sobie ustawy z powietrza - powiedział Owsiak.

- Musimy tworzyć ustawy na bazie prawa, na bazie mądrych ludzi, na bazie konsultacji. Tu nie ma co grzebać. I Polacy nam bardzo jasno odpowiedzieli: tak Jurek, jesteśmy po twojej stronie - podsumował.Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Śmiertelne potrącenie przez autonomiczny samochód. Policja publikuje nagranie

To pierwsza śmiertelna ofiara pojazdu "bez kierowcy". Po zdarzeniu firma przerwała testy swoich samochodów. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Decyzja Trumpa w sprawie cła na chińskie produkty. Deficyt "wymknął się spod kontroli"

Decyzja Trumpa w sprawie cła na chińskie produkty. Deficyt "wymknął się spod kontroli"

Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi restrykcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji. Taryfy obejmą eksport chińskich produktów o wartości 50 miliardów dolarów. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Ukraiński parlament nie uznał wyborów prezydenta Rosji na Krymie

Ukraiński parlament nie uznał wyborów prezydenta Rosji na Krymie

Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie uznała w czwartek za bezprawne wybory prezydenta Rosji przeprowadzone na zaanektowanym przez nią w 2014 roku i należącym do Ukrainy Krymie. Deputowani oświadczyli, że wybory nie oznaczają zmiany statusu okupowanego przez Rosję półwyspu. zobacz więcej »

Codziennie dowoził 4-letnią pasażerkę do szkoły. Teraz zmienia trasę

Dla Johna był to ostatni kurs na tej trasie. Kierowca postanowił wręczyć prezent swojej ulubionej pasażerce. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »