tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nowy rząd po wielkich protestach. Premier zapowiada "korektę"

Nowy rząd po wielkich protestach. Premier zapowiada "korektę"
Foto: USAID staff / public domain Poprzedni rząd Jordanii upadł po czerwcowych protestach

Niższa izba parlamentu Jordanii w czwartek udzieliła wotum zaufania nowemu rządowi. Powstał on po ogólnokrajowych protestach przeciw planowanej przez poprzedni gabinet podwyżce podatków i jego polityce oszczędności.

Rząd nowego premiera Omara ar-Razaza otrzymał w głosowaniu w Izbie Reprezentantów 79 głosów poparcia i 42 głosy przeciwne. Dwaj parlamentarzyści wstrzymali się od głosu, a sześciu było nieobecnych. Głosowanie poprzedziła pięciodniowa debata.

Razaz, były ekonomista Banku Światowego i absolwent Harvardu, który w przeszłości sprawował urząd ministra edukacji, zastąpił na stanowisku szefa rządy Haniego Mulkiego. Mulki podał się do dymisji na początku czerwca po kilku dniach protestów przeciw podwyżkom podatków i posunięciom oszczędnościowym jego rządu.

Między ludem a Funduszem

Nowy premier stoi przed trudnym zadaniem - będzie musiał zdobyć poparcie Jordańczyków, rozgniewanych działaniami jego poprzednika, a jednocześnie starać się, by kraj spełnił warunki, jakich w zamian za pomoc finansową domagają się od niego różne instytucje, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kontrowersyjna ustawa podatkowa, przez którą wybuchły protesty i w konsekwencji upadł rząd Mulkiego, zwiększająca liczbę osób objętych podatkiem dochodowym, należy do pakietu reform gospodarczych popieranych przez MFW. Jej celem miało być zredukowanie deficytu budżetowego Jordanii wynoszącego 37 mld dolarów poprzez obniżenie progu dochodów, od którego obowiązuje płacenie podatku.

Nowy rząd pracuje nad zmienioną wersją tej ustawy. W wystąpieniu, jakie wygłosił przed czwartkowym głosowaniem w parlamencie, Razaz zapowiadał "poważną korektę" obciążeń podatkowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »