tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Czworo ministrów do dymisji? "To jest decyzja pana premiera"

zobacz więcej wideo »
Czworo ministrów do dymisji? 
"To jest decyzja pana premiera"
 • "To jest decyzja pana premiera""To jest decyzja pana premiera"
 • "Nie jesteśmy samotną wyspą""Nie jesteśmy samotną wyspą"
 • "Znajdziemy obszary, które wyciągniemy z bieżącego sporu""Znajdziemy obszary, które wyciągniemy z bieżącego sporu"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Joachim Brudziński w dogrywce "Jeden na jeden"

Premier zawsze ma, jako szef rządu, instrumenty i możliwości - tak Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, skomentował medialne doniesienia o możliwych zmianach w rządzie. Gość internetowej dogrywki "Jeden na jeden" dodał, że będąc członkiem ścisłego kierownictwa PiS, "nie ma żadnej informacji" o dymisjach.

Minister Joachim Brudziński został zapytany o komentarz do informacji podanych w środę przez "Super Express".

Według dziennika, premier ma zdymisjonować w najbliższym czasie czworo ministrów: odpowiedzialną za resort edukacji Annę Zalewską, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Minister zaprzecza

- Nie mam żadnej informacji, a ja jestem w ścisłym kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości, czyli partii stanowiącej zaplecze polityczne dla rządu pana premiera - tak Brudziński skomentował te spekulacje.

Gość dogrywki "Jeden na jeden"dodał, że "premier zawsze ma jako szef rządu instrumenty i możliwości do tego", aby dokonać zmian w swoim gabinecie.

- To jest decyzja pana premiera - podkreślił.

Szef MSWiA został zapytany, czy planowany na środę protest rolników w Warszawie nie wpłynie na pozycję w rządzie ministra Jurgiela.

-  Zna pan takie państwo i taki kraj, żeby wszyscy rolnicy byli zadowoleni z pracy swojego ministra rolnictwa? Ja nie znam - odparł.

"To musi być działanie wspólne"

Brudziński ocenił, że "nawet wprowadzając ustawę bardzo rygorystyczną" nie załatwi się sprawy bezpieczeństwa na stadionach.

- Tak samo, jak nie załatwi tego w pojedynkę sama policja, jak nie załatwią tego kluby. To musi być działanie wspólne - przekonywał szef MSWiA.

Jego zdaniem przed sierpniem, czyli ponownym startem rozgrywek piłkarskiej Lotto Ekstraklasy, nie uda się uchwalić zmian w prawie dotyczącym bezpieczeństwa na stadionach.

- Tutaj aż takim optymistą nie jestem. Natomiast jeżeli byłaby taka wola, jeżeli poszłoby to tak zwaną ścieżką poselską, komisyjną to wtedy ten czas mógłby się skrócić - przyznał minister.

Dodał, że zapewnienie większego bezpieczeństwa na stadionach powinno być sprawą ponad partyjnymi podziałami.

- Ja chcę wierzyć, że ten bardzo intensywny spór polityczny, który teraz się toczy, to że nasi oponenci polityczni sami siebie nazywają totalną opozycją, ale że na Boga znajdziemy jakieś obszary, które wyłączymy z tego bieżącego sporu, z tej plemiennej walki - tłumaczył.

Oglądaj
"Znajdziemy obszary, które wyciągniemy z bieżącego sporu"
Wideo: tvn24 "Znajdziemy obszary, które wyciągniemy z bieżącego sporu"

"Tak zdecydował ustawodawca"

Gość dogrywki "Jeden na jeden" został zapytany o zwiększenie uprawnień dla Straży Marszałkowskiej.  - Tak zdecydował ustawodawca. Te zarzuty kierowane pod adresem ministra spraw wewnętrznych są absolutnie przestrzelone i nietrafione - ocenił.

Zwiększenie uprawnień tej służby tłumaczył "światem, który nas otacza".

- Ja tutaj nie widzę żadnej skrajności, bo jestem w stanie sobie wyobrazić co by się działo, kiedy nastąpiłoby podejrzenie przestępstwa czy zagrożenie bezpieczeństwa i marszałek Sejmu wezwałby policję. To przecież wtedy byłby krzyk - argumentował.

Oglądaj
"Nie jesteśmy samotną wyspą"
Wideo: tvn24 "Nie jesteśmy samotną wyspą"

"Wybory przeprowadzimy transparentnie"

Minister był pytany o opinie, że jeżeli nie dojdzie do szybkiej nowelizacji Kodeksu wyborczego, to trzeba będzie przełożyć jesienne wybory samorządowe na wiosnę następnego roku.

Takie zagrożenie zasygnalizował w środowym wydaniu "Gazety Wyborczej" Andrzej Maciejewski - poseł klubu Kukiz'15 i szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego.

- Nie wyobrażam sobie ani nowelizacji kodeksu, ani tym bardziej przekładania wyborów samorządowych. W tej sprawie ufam nowej szefowej Krajowego Biura Wyborczego (Magdalenie Pietrzak), jesteśmy w ciągłym kontakcie, jako resort spraw wewnętrznych ( i administracji), z panem przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, sędzią (Wojciechem) Hermelińskim - powiedział Brudziński.

Dodał, że po "takich niepotrzebnych zgrzytach na początku, ta współpraca jest coraz lepsza". Zapewnił, że "nie ma żadnego zagrożenia wyborów". - Wybory przeprowadzimy transparentnie, uczciwie - zadeklarował.

Zmiany w kodeksie

Uchwalona na początku stycznia nowelizacja przepisów, zmieniła zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadziły m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - ma być ona liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku.

Zgodnie z nowelą, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Zgodnie z nowymi przepisami prawo zgłaszania kandydatów na komisarzy wyborczych oraz kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego zostało przyznane szefowi MSWiA. Pozostawione zostało również głosowanie korespondencyjne, jednak tylko dla osób niepełnosprawnych. W każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani na okres sześciu lat przez szefa KBW - będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
matiga

Tym razem to już nie da się za tą kurtyną schować rzeczywistych problemów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   MUNDIAL 2018
   Faza grupowa
   Faza grupowa
   Faza grupowa

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   Ozdób ścianę w nietypowy sposób. Oto robot, który cię w tym wyręczy

   Chcesz ozdobić swoją ścianę? To urządzenie narysuje wszystko, co chcesz! A kiedy rysunek ci się znudzi, zmaże go i stworzy nowy. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Kreda z drukarki 3D zainspiruje dzieci i pomoże architektom

   W technice 3D można już wydrukować niemal wszystko, ale chyba nikt jeszcze nie drukował w niej...kredy. Tak, takiej do rysowania na tablicy albo chodniku. Zobacz TOTERAZ

   Rosyjski piłkarz Ilja Kutiepow podczas treningu (fot. Georgi Licovski/EPA/PAP) czytaj dalej »