Wydobyli torpedę z jeziora. Leżała tam od wojny

Wydobycie torpedy trwało 10 godzin
Foto: Strefa Miedwie Video: Strefa Miedwie Wydobycie torpedy trwało 10 godzin18.10 | Z jeziora Miedwie w Zachodniopomorskiem pasjonaci historii wydobyli torpedę F5 z czasów II wojny światowej. Torpeda wyposażona była w głowicę ćwiczebną i nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia. – Jest w znakomitym stanie – zachwalają wydobywcy.zobacz więcej wideo »Torpeda jest w bardzo dobrym stanie
Foto: Strefa Miedwie Video: tvn24 Torpeda jest w bardzo dobrym stanie18.10 | Z jeziora Miedwie w Zachodniopomorskiem pasjonaci historii wydobyli torpedę F5 z czasów II wojny światowej. Torpeda wyposażona była w głowicę ćwiczebną i nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia. – Jest w znakomitym stanie – zachwalają wydobywcy.zobacz więcej wideo »Torpeda na dnie Zatoki Gdańskiej
Foto: Strefa Miedwie Video: Morski Oddział Straży Granicznej Torpeda na dnie Zatoki Gdańskiej8.11.2013 | Płetwonurkowie Morskiego Oddziału Straży Granicznej rozpoznali na wniosek Urzędu Morskiego w Gdyni leżący na dnie Zatoki Gdańskiej obiekt podwodny. Jest to torpeda, która znajduje się w odległości prawie półtorej mili morskiej na północny wschód od sopockiej przystani jachtowejzobacz więcej wideo »Zatopienie okrętu przez torpedę
Foto: Strefa Miedwie Video: Tureckie Siły Zbrojne Zatopienie okrętu przez torpedę10.06 | Tureckie wojsko udostępniło wyjątkowe nagranie z niedawnych ćwiczeń morskich, podczas których użyto ostrej amunicji. Okręt podwodny zatopił torpedą starą fregatę. Na wideo widać, jak eksplozja podwodnego pocisku łamie stępkę celu i łamie go na pół.zobacz więcej wideo »Trafienie torpedą w statek podczas tureckich ćwiczeń
Foto: Strefa Miedwie Video: MO Turcji Trafienie torpedą w statek podczas tureckich ćwiczeń15.06 | Tureckie wojsko opublikowało nagranie z widowiskowych ćwiczeń okrętu podwodnego. W ich ramach przy użyciu torpedy zatopiono stary tankowiec. Wybuch przełamał go na pół i szybko posłał na dno.zobacz więcej wideo »Rosyjska wielka torpeda Posejdon
Foto: Strefa Miedwie Video: MO Rosji Rosyjska wielka torpeda Posejdon23.07 |Nagranie ciężkiej torpedy Posejdon. Ma to być duży podwodny pocisk z napędem jądrowym, odpalany z okrętu podwodnego i zdolny pokonać wiele tysięcy kilometrów z dużą prędkością. Według deklaracji ma mieć silną głowicę termojądrową i wybuchać w pobliżu portów lub dużych zespołów wrogich okrętów. Na nagraniu pierwszy raz pokazano samą torpedę, która w praktyce jest czymś porównywalnym do niewielkiego bezzałogowego okrętu podwodnego. Widać, po porównaniu z kręcącymi się obok posejdona ludźmi, że jest to bardzo duża broń, która będzie potrzebowała do odpalania specjalnie przygotowanych okrętów podwodnych. Żadna obecnie standardowa wyrzutnia nie pomieści czegoś tak dużego.zobacz więcej wideo »
Z jeziora Miedwie w Zachodniopomorskiem pasjonaci historii wydobyli torpedę F5 z czasów II wojny światowej. Torpeda wyposażona była w głowicę ćwiczebną i nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia. – Jest w znakomitym stanie – zachwalają ją odkrywcy.
W środę z dna jeziora Miedwie wydobyto 700-kilogramową ćwiczebną torpedę lotniczą F5 z czasów II wojny światowej. Zanim wyciągnięto ją z wody, dwukrotnie sprawdzał ją doświadczony saper, by upewnić się, że użyto w niej ćwiczebnej głowicy wypełnionej wodą, a nie środka wybuchowego.
Akcja trwała 10 godzin i przeprowadzona została przez pasjonatów historii i poszukiwań skarbów w ramach projektu Strefa Miedwie–Poszukując Historii. Program stworzony został i realizowany jest przez Gminę Kobylanka, Szczecińską Grupę Eksploracji Podwodnych Gryf, Szczecińską Grupę Warowną Bastion, Muzeum Obrony Wybrzeża – Fort Gerharda w Świnoujściu oraz Igora Wróblewskiego i Jarosława Tomczaka.
Muzealnicy pod wrażeniem
- Torpeda została czasowo przekazana do Muzeum Obrony Wybrzeża – Fort Gerharda w Świnoujściu, gdzie zostanie zabezpieczona i poddana wstępnej konserwacji – opowiada Marcin Lewicki, koordynator projektu. – Jest w rewelacyjnym stanie technicznym. Czytelne są tabliczki z danymi technicznymi. Muzealnicy byli pod ogromnym wrażeniem – dodaje.
Torpeda pochodzi z niemieckich zakładów Torpedowaffenplatz Madusee – ich pozostałości wciąż można znaleźć w pobliżu jeziora w miejscowości Bielkowo. Na pocisku zachowała się nawet wytłoczona data produkcji – 22 listopada 1943 roku. Była testowana na jeziorze.
Decyzja o tym, do którego muzeum torpeda trafi docelowo, będzie należeć do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Gmina Kobylanka już zapowiedziała, że będzie wnioskowała, żeby torpeda zasiliła na razie zbiory muzeum w Świnoujściu, z którym mają podpisane porozumienie na temat współpracy.
W ramach porozumienia torpeda miałaby zostać wyeksponowana w muzeum w Świnoujściu, a w przypadku powstania izby pamięci w Bielkowie na terenie obozu Gemeinschaftslager Belkow – miałaby tam zostać nieodpłatnie użyczona jako eksponat.
Torpedy F5 zostały skonstruowane przez firmę Schwarzkopf na potrzeby norweskiej armii, a następnie zaadoptowane przez Niemców. Miały zasięg 2 kilometrów i poruszały się z prędkością około 40 węzłów.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.