tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna w Jemenie

Przejęli kontrolę nad kluczowym lotniskiem i atakują dalej

Siły koalicji dowodzone przez Arabię Saudyjską przejęły kontrolę nad lotniskiem w porcie morskim Al-Hudajda na zachodzie Jemenu i kontynuują atak na pobliskie tereny, będące pod kontrolą rebeliantów z szyickiego ruchu Huti - poinformował w środę rzecznik koalicji.

- Obecnie niszczymy umocnienia Hutich w pobliżu lotniska - powiedział telewizji Al-Arabija rzecznik koalicji Turki al-Malki. Oskarżył rebeliantów o umieszczenie czołgów w dzielnicach mieszkalnych.

Według mieszkańców Hudajdy starcia na lotnisku osłabły, ale samoloty sił koalicyjnych dalej bombardują pozycje Hutich, wspieranych przez Iran.

Przywódcy koalicji, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), zobowiązali się do szybkiego ataku mającego na celu przejęcie kontroli nad strategicznym miastem i portem w basenie Morza Czerwonego, aby uniknąć zakłóceń w dostawach pomocy do Jemenu, jednego z najuboższych państw świata. Wiele rejonów tego kraju jest na skraju głodu.

- Port Hudajda działa normalnie, ruch statków odbywa się normalnie - powiedział Malki.

Mieszkańcy na skraju głodu

ONZ obawia się, że ofensywa koalicji pogorszy ten już teraz najbardziej palący kryzys humanitarny na świecie. Według ONZ ponad 8 milionów Jemeńczyków jest na skraju głodu.

W wyniku wzmożonych w ostatnim czasie walk dziesiątki cywilów zostało rannych i pozbawionych dachu nad głową. Starcia utrudniły również pracę organizacjom pomocowym w Hudajdzie, gdzie schroniło się wielu Jemeńczyków z innych regionów kraju.

Państwa arabskie twierdzą, że po szybkim przejęciu lotniska i portu morskiego w Hudajdzie celem jest uniknięcie starć w centrum miasta. Ale pozycje Huti w tym mieście są silne, ponieważ stanowi ono kluczową linię zaopatrzenia dla obszaru, który kontrolują, w tym dla stolicy kraju, Sany, położonej w głąb lądu, na wschód od Hudajdy.

Źródło: Google Maps Al-Hudajda w Jemenie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna w Jemenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Komisja Europejska broni planu powiązania funduszy unijnych z praworządnością

Komisja Europejska broni planu powiązania funduszy unijnych z praworządnością

Komisja Europejska uważa, że jej projekt powiązania w przyszłym budżecie Unii Europejskiej funduszy unijnych z praworządnością jest dobry. To odpowiedź na opinię Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który uznał, że w projekcie brakuje jasnych kryteriów i zabezpieczeń dla beneficjentów programów Unii Europejskiej. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kilkadziesiąt strzałów, dwie osoby nie żyją. Bilans ataku w Kanadzie

Kilkadziesiąt strzałów, dwie osoby nie żyją. Bilans ataku w Kanadzie

Kanadyjska policja poinformowała w poniedziałek, że bilans niedzielnej strzelaniny w Toronto wzrósł do dwóch ofiar śmiertelnych. Rany odniosło 12 osób. Wcześniej informowano o jednej osobie zabitej. Na razie nie wiadomo, jakie były przyczyny zajścia. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Holenderski gigant na drodze Górnika

Holenderski gigant na drodze Górnika

Polskie kluby poznały potencjalnych rywali w trzeciej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Europy. Szczęścia w losowaniu nie miał Górnik, który może zagrać z Feyenoordem Rotterdam. Żeby tak się stało, zabrzanie muszą wyeliminować AS Trencin. zobacz więcej »

Kosmiczny wygląd i brak łańcucha. Czy tak wygląda rowerowa rewolucja?

Jak twierdzi producent system wytwarza 49% mniej tarcia w porównaniu do normalnego roweru. Zobacz TOTERAZ

Nauka pływania do najprostszych nie należy

Nagranie trzeba obejrzeć do końca. Zobacz TOTERAZ

Jedno z najnowocześniejszych oceanariów świata w Cape Town, RPA (fot. Nic Bothma/EPA/PAP). czytaj dalej »