tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna w Jemenie

Światowy Program Żywnościowy podwoi pomoc dla Jemenu

Światowy Program Żywnościowy podwoi pomoc dla Jemenu
Foto: PAP/EPA/YAHYA ARHAB W Jemenie miliony ludzi są niedożywione (wideo z dn. 4.11.2019)

Światowy Program Żywnościowy (WFP), agenda ONZ, podwoi pomoc żywnościową dla Jemenu, aby dotrzeć do 14 milionów ludzi i zapobiec masowym śmierciom głodowym - głosi wydany w czwartek komunikat tej organizacji. Według ONZ 18 milionów Jemeńczyków potrzebuje żywności.

"W Jemenie jest największy kryzys głodowy na świecie. Miliony ludzi żyją na krawędzi śmierci głodowej, a sytuacja pogarsza się z każdym dniem" - informuje WFP.

Organizacja dostarcza już pomoc żywnościową dla 7-8 mln Jemeńczyków.

We wtorek Unia Europejska postanowiła przeznaczyć dodatkowych 90 milionów euro na pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Jemenie. Od 2015 roku UE przeznaczyła w sumie 323,7 mln euro na pomoc humanitarną w Jemenie.

Trzy czwarte Jemeńczyków potrzebuje pilnej pomocy

Trwający tam konflikt i jego konsekwencje spowodowały, że około 22,2 miliona osób (ponad 75 proc. populacji) pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 3,5 miliona osób zostało przesiedlonych. Około 8,4 miliona Jemeńczyków znajduje się na krawędzi głodu.

Doszło do załamania gospodarki i systemu finansowego kraju, co poważnie ogranicza dostęp do żywności, lekarstw i paliwa. Organizacja Narodów Zjednoczonych zwraca uwagę, że klęska głodu może dotknąć połowę populacji Jemenu. Kraj dotknęła też epidemia cholery. Odnotowano blisko 1,2 miliona podejrzanych przypadków.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 roku prawie 10 tys. ofiar i wywołała największy kryzys humanitarny na świecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna w Jemenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się 
w czasie ze sprawą KNF"

Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się
w czasie ze sprawą KNF"

Wstrzymania prac nad nowelizacją niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku, domagali się w środę posłowie Nowoczesnej. Według nich, konieczne jest zbadanie procesu legislacyjnego w kontekście sprawy KNF. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

"Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

Trump powinien był wykazać się "zwykłą przyzwoitością", gdy zaatakował w serii tweetów Francję i prezydenta Emmanuela Macrona w dniu trzeciej rocznicy zamachów w Paryżu - ocenił rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

David Saint-Jacques, Oleg Kononenko i Anne McClain podczas egzaminu w rosyjskim Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. (Maxim Shipenkov PAP/EPA) czytaj dalej »