tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowy rząd Morawieckiego

Gowin: zmniejszymy liczbę wiceministrów. "Mamy świadomość tego problemu"

zobacz więcej wideo »
Gowin: zmniejszymy liczbę wiceministrów. "Mamy świadomość tego problemu"
Foto: tvn24 | Video: Piaskiem po oczach TVN24 Jarosław Gowin był gościem w "Piaskiem po oczach" w TVN24

Liczba wiceministrów zostanie ograniczona. (...) Nie chcielibyśmy należeć do rekordzistów w Europie. To ulegnie korekcie - zapowiedział w piątek w "Piaskiem po oczach" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Mamy świadomość tego problemu - dodał, komentując rozrastającą się stale liczbę wiceministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

- To jest przegrupowanie, do którego ma prawo każdy nowy premier. Jest rzeczą jasną, że były inne priorytety pani premier Szydło - i zrealizowała je bardzo skutecznie - teraz swoje zadania, swoje pięć minut ma premier Morawiecki - powiedział Jarosław Gowin, komentując niedawną rekonstrukcję rządu.

"Liczba wiceministrów zostanie ograniczona"

Na uwagę, że w rządzie znalazło się kilka nowych osób, które są związane z jego ugrupowaniem odpowiedział: "to znaczy, że mam dobrą rękę do ludzi". Zaznaczył jednak, że "pogłoski o jakimś radykalnym wzmocnieniu Porozumienia (partii Gowina) są bardzo przesadzone".

- Faktem jest, że szefem ważnego resortu została wiceprezes mojej partii Jadwiga Emilewicz. Ministrem finansów została pani Czerwińska - dodał Gowin i przypomniał, że ministrem zdrowia został też jego zastępca Łukasz Szumowski.

- Są klasycznymi, bezpartyjnymi fachowcami, którym pewnie ideowo jest blisko do obozu Zjednoczonej Prawicy. (...) Jeżeli nowi ministrowie są dobrze oceniani - niezależnie od tego z kim ich się politycznie kojarzy - to z takich pozytywnych opinii mogę się tylko cieszyć - powiedział szef Porozumienia.

Gowin przyznał, że przy okazji kolejnych zmian w rządzie zwiększa się też liczba wiceministrów. - Liczba wiceministrów zostanie ograniczona. (...) Nie chcielibyśmy należeć do rekordzistów w Europie. To ulegnie korekcie. Mamy świadomość tego problemu - wyjaśnił polityk.

Oglądaj
Jarosław Gowin o rekonstrukcji rządu
Wideo: Piaskiem po oczach TVN24 Jarosław Gowin o rekonstrukcji rządu

"Sygnał, że rząd jest otwarty na dialog"

Wicepremier zaznaczył, że przy wyborze nowego składu rządu "najwięcej do powiedzenia miał premier Mateusz Morawiecki". - Jeżeli chodzi o takie resorty jak Ministerstwo Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych - sądzę, że kandydatury pana ministra Błaszczaka i pana ministra Brudzińskiego niewątpliwie wynikały z inspiracji pana prezesa Kaczyńskiego - wyjaśnił Gowin.

- Ale już na przykład jeżeli chodzi o pana ministra Suskiego (Marek Suski został szefem gabinetu premiera), to wiem - mam na to dowody na piśmie - że był to pomysł pana premiera Morawieckiego - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wyjaśnił, że chodzi o "wymianę SMS-ów z panem premierem Morawieckim". - Zdecydowanie to była jego propozycja - zapewnił.

- W dużo większym stopniu jest to rząd Zjednoczonej Prawicy, co więcej, poszerzonej prawicy. Tacy ludzie, jak właśnie ci bezpartyjni fachowcy: minister Czerwińska, minister Szumowski - to jest sygnał na przykład dla środowisk akademickich, że rząd sięga po takich ludzi, że rząd jest otwarty na dialog z tymi środowiskami - powiedział Gowin.

W ocenie wicepremiera, wpływ prezesa PiS na obecny rząd nie jest "ani o milimetr większy bądź mniejszy" od jego wpływu na rząd premier Beaty Szydło. - Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem obozu politycznego - podkreślił Gowin. - Jestem po pięciogodzinnej rozmowie z nim wczoraj, muszę powiedzieć, że czego jak czego, ale sił, witalności, pomysłów na przyszłość na pewno Jarosławowi Kaczyńskiemu nie brakuje - dodał.

Oglądaj
"Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem"
Wideo: Piaskiem po oczach TVN24 "Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem"

Polityka jak hokej

Komentując odwołanie z Rady Ministrów Antoniego Macierewicza Gowin powiedział, że nie było nacisku ze strony prezydenta na podjęcie takiej decyzji. - Nie trzeba było pytać pana prezydenta, czy widzi współpracę z panem Macierewiczem, bo było oczywistym, że ta współpraca dobrze nie rokuje - powiedział.

- Nie powiem nic oryginalnego. Rzeczą oczywistą jest, że w sytuacji długotrwałego, powiedziałbym chronicznego sporu między prezydentem a ministrem obrony narodowej - zwłaszcza jeśli wywodzą się z tego samego obozu politycznego - to ktoś musi ustąpić. Tym kimś nie mógłby być prezydent - wyjaśnił Gowin.

- Polityka to nie jest łyżwiarstwo figurowe. Zakłada się łyżwy, wychodzi się na lodowisko, ale ta gra to nie jest łyżwiarstwo figurowe, gdzie można być solistą i zbierać punkty za wrażenie. To jest hokej, gdzie chodzi o to, żeby wbić krążek do bramki. A można wbić krążek tylko drużynowo. Jeżeli to wymaga wymiany jednego, czy drugiego zawodnika, każdy musi się podporządkować interesowi zespołu - powiedział wicepremier.

Gowin został też zapytany o to, czy Stany Zjednoczone lub inne kraje z którymi Polska współpracuje wywierały naciski na odwołanie Antoniego Macierewicza. - Gdyby były jakiekolwiek naciski, to byłoby to poważnym argumentem za pozostawieniem pana ministra Macierewicza. My jesteśmy rządem, który przywiązuje dużą wagę do kwestii suwerenności - odpowiedział Gowin.

Oglądaj
"Ktoś musi ustąpić. Tym kimś nie mógłby być prezydent"
Wideo: Piaskiem po oczach TVN24 "Ktoś musi ustąpić. Tym kimś nie mógłby być prezydent"

"Niech to będzie uczciwy i szlachetny bój"

Minister został też zapytany o to, czy polski rząd pójdzie na ustępstwa w rozmowach z Brukselą. - Nie widzę potrzeby, żebyśmy w jakiejkolwiek ze spraw spornych między Polską a Komisją Europejską ustępowali, poza rzeczą bezdyskusyjną - Puszczą Białowieską, gdzie nawiasem mówiąc, racje są dużo bardziej złożone niż to przedstawiają krytycy byłego ministra Szyszki - powiedział Gowin.

Wicepremier odniósł się też do tego, że do obozu partii rządzącej przeszło w ostatnim czasie kilku polityków opozycji. Został zapytany, czy uzyskanie większości konstytucyjnej przez Zjednoczoną Prawicę jest możliwe jeszcze w tej kadencji. - Sztuką nie jest zdobycie liczby posłów z innych klubów, żeby mieć większość konstytucyjną - odpowiedział Gowin.

- Problemem jest posiadanie poparcia społecznego dającego taką większość. To są dwie różne rzeczy. Potrzebny jest nam szacunek dla wyborców. Uważam, że to trochę nie fair zmieniać konstytucję w oparciu o posłów, którzy przyszli z innych klubów. Będziemy walczyć o większość po pierwsze samodzielną, po drugie jak najbliższą większości konstytucyjnej w 2019 roku. Niech to będzie uczciwy i szlachetny bój na argumenty - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Nowy rząd Morawieckiego

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
LanaKo

Mnie nie interesuje liczba wiceministrów, tylko kiedy zaczniecie przestrzegać konstytucję.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   8
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Piotru70
   Piotru70

   Konstytucja to rzecz umowna, stworzona przez ludzi i przez ludzi może zostać uznana za zbędną.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      7
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Brzęczyszczykiewicz
     • LanaKo:
     • Mnie nie interesuje liczba wiceministrów, tylko kiedy zaczniecie przestrzegać konstytucję.
     • rozwiń

     Konstytucję zmienia się większością 2/3 głosów. Tyle osób niestety nie otrzymała prawica, więc hamuj swoje wypowiedzi.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       michel40
       michel40

       Gowin, oszczędź nerwów i zrezygnuj.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         10
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         ładne _kwiatki
         ładne _kwiatki

         "Gowin: zmniejszymy liczbę wiceministrów. "Mamy świadomość tego problemu" --- to kto będzie robił ?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           8
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           Chce zapiąć Wrocław na kokardę. Wygrał pierwszą turę, może nie być drugiej

           Jacek Sutryk to urzędnik związany z wrocławskim magistratem od 20 lat. W wyborach samorządowych jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, popieranym także przez ustępującego prezydenta Wrocławia i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wygrał pierwszą turę. zobacz więcej »

           Sprawdź, czy zagraża Ci smog

           TVN Meteo
           Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

           NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

           Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

           INFORMACJE SPORTOWE »

           Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »