tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Prezydent powołał nowego ministra rolnictwa

zobacz więcej wideo »
Prezydent powołał nowego ministra rolnictwa
 • Prezydent powołał nowego ministra rolnictwaPrezydent powołał nowego ministra rolnictwa
 • Minister Jurgiel rezygnuje. "Polska wieś została oszukana"Minister Jurgiel rezygnuje. "Polska wieś została oszukana"
 • "On jest martwym polem". Dlaczego odszedł Jurgiel"On jest martwym polem". Dlaczego odszedł Jurgiel
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: tvn24 We wtorek o ministrze mówił premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Andrzej Duda powołał posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Poprzednik Ardanowskiego Krzysztof Jurgiel złożył rezygnację z powodów osobistych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że nowy minister przedstawi w "krótkim czasie specjalny pakiet" dla rolnictwa. Podkreślał, że dzisiaj wielkim problemem w obszarze rolnictwa jest susza, "która daje nam się bardzo mocno we znaki, nie tylko w obszarze owoców miękkich, ale też wielu innych roślin uprawnych".

- Będziemy zdecydowanie proponować pewne programy, żeby łagodzić skutki tej klęski żywiołowej - mówił premier. Zapowiedział, że "w ciągu najbliższych paru tygodni" przygotowanych zostanie również "wiele pozytywnych" programów dla rolników.


Sam Ardanowski mówił we wtorek, że najważniejsza jest dla niego strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa i wykorzystanie jego ogromnego potencjału. Zadeklarował też, że czuje dużą odpowiedzialność wobec rolników i konieczność uspokojenia sytuacji na wsi.

- Dla mnie to ogromny zaszczyt, wyróżnienie, ale również zobowiązanie wobec premiera, który mi zaufał oraz kierownictwa PiS, które podjęło taką decyzję. Czuję się szczególnie zobowiązany, gdyż jestem współautorem programu rolnego Prawa i Sprawiedliwości. Jego realizacja jest dla mnie sprawą ambicjonalną - powiedział.

Prezydent: to wielkie wyzwanie

- Bierze pan na siebie wielką odpowiedzialność, rolnictwo stanowi bowiem jeden z fundamentów naszego rozwoju - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda do nowo powołanego ministra rolnictwa.

Prezydent wskazał jednocześnie, że Ardanowski, obejmując urząd, bierze na siebie dużą odpowiedzialność. - Rolnictwo jest bowiem istotnym elementem gospodarki, który był przez wiele lat zaniedbywany - wskazał.

- Gratuluję, a jednocześnie patrzę na pana, jako na człowieka, który bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Sprawy rolnictwa są niezwykle ważne, to ogromny obszar w gospodarce naszego kraju - powiedział prezydent. Podkreślił jednocześnie, że przez ostatnie 2,5 roku udało się zrobić wiele dobrego dla sektora rolnictwa, lecz "zaniedbane sprawy rolnicze stanowią wielkie wyzwanie, wielkie, niezwykle trudne do pokonania".

Wyraził jednak opinię, że nowy szef resortu rolnictwa poradzi sobie z tymi wyzwaniami.

Nie pierwszy raz w ministerstwie

Ardanowski pracował już w resorcie rolnictwa. W latach 2005-07 był wiceministrem, najpierw w mniejszościowym gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza (jego szefem był Krzysztof Jurgiel), a potem w koalicyjnym rządzie PiS-Samoobrona-LPR, kierowanym najpierw przez Marcinkiewicza, a potem przez Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas szefem resortu rolnictwa był Andrzej Lepper. W latach 2007-2010 z kolei pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa.

Ardanowski urodził się w 1961 roku. Od listopada 1980 roku działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, po których rozpoczął prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Od 1992 do 2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a w latach 2003–2007 prezesował Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. Od 1993 działał w PSL – Porozumieniu Ludowym. W kadencji 1998–2002 jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Solidarność był radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego.

Obecnie, jako poseł PiS, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Kolejna niedziela bez handlu

Kolejna niedziela bez handlu

W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna. czytaj dalej »

Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ.

Słodkie maluchy zachwycają odwiedzających zoo w Sydney

Gepardzia mama ma łapy pełne roboty. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »