tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Przez ponad 60 lat oddawał krew o rzadkich właściwościach. Ocalił życie milionów dzieci

zobacz więcej wideo »
Przez ponad 60 lat oddawał krew o rzadkich 
właściwościach. Ocalił życie milionów dzieci
Foto: Australian Red Cross Blood Service / Facebook | Video: Australian Red Cross Blood Service / facebook 81-letni James Harrison przyczynił się do uratowania życia 2,4 miliona dzieci

81-letni Australijczyk James Harrison od ponad 60 lat oddawał krew regularnie raz w tygodniu. W Australii okrzyknięto go "człowiekiem ze złotym ramieniem", z którego popłynęły setki litrów krwi o szczególnych właściwościach, pozwalającej na produkcję szczepionek zapobiegających konfliktowi serologicznemu u noworodków. Szacuje się, że mężczyzna przyczynił się do uratowania życia nawet 2,4 miliona dzieci. Teraz oddał krew po raz ostatni.

James Harrison oddał krew w sumie 1173 razy i według szacunków Australijskiego Czerwonego Krzyża, umożliwiło to uratowanie prawie dwóch i pół miliona dzieci.

Jego krew jest unikatowa, zawiera rzadkie przeciwciała, z których wytwarzany jest antygen-D, niwelujący występowanie konfliktu serologicznego u ciężarnych kobiet.

- Wszystkie szczepionki Anti-D wyprodukowane w Australii pochodzą z krwi Jamesa. W naszym kraju 17 proc. kobiet w wieku rozrodczym jest zagrożonych konfliktem serologicznym, więc krew Jamesa ocaliła życie mnóstwa dzieci - zapewnia w rozmowie z CNN Jamma Falkemire ze Służby Krwiodawstwa Australijskiego Czerwonego Krzyża.

Źródło: facebook / Australian Red Cross Blood Service 81-letni James Harrison przyczynił się do uratowania życia 2,4 milionom dzieci

Antygen-D

Niezwykłe cechy krwi Harrisona odkryto w skutek jego terapii. W wieku 14 lat przeszedł poważną operację usunięcie płuca, którą przeżył dzięki dużej ilości przetoczonej krwi, otrzymanej od krwiodawców.

- Ojciec powiedział mi, że moje życie zostało uratowane przez obcych ludzi  - przyznał Harrison. Krótko po tym podjął decyzję, że sam również będzie regularnie oddawał krew.

Źródło: facebook / Australian Red Cross Blood Service Niezwykłe cechy krwi Jamesa odkryto dzięki niemu samemu

Honorowy krwiodawca

"Człowiek ze złotym ramieniem" odbył swoją ostatnią podróż do centrum krwiodawstwa 11 maja. W wieku 81 lat przekroczył limit wiekowy dozwolony dla dawców w Australii. Lekarze doradzili też, by przerwał oddawanie krwi, aby chronić swoje zdrowie.

Źródło: facebook / Australian Red Cross Blood Service "Człowiek ze złotym ramieniem"

"Zmienił świat na lepsze"

Australijski Czerwony Krzyż postanowił uczcić "emeryturę" Harrisona publikując specjalny post na Facebooku, zachęcający osoby, którym pomógł, do składania mu podziękowań.

"Dziękuję James, moje dzieci i ja jesteśmy na tym świecie dzięki tobie!", "Jesteś wspaniałym człowiekiem, który zmienił świat na lepsze" - pisali internauci.

Za swoje zasługi James Harrison otrzymał w w 1999 roku Order Australii - najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju.

Help us thank the man who has given more blood donations than anyone else on the planet! James Harrison, the Guinness...

Opublikowany przez Australian Red Cross Blood Service 22 kwietnia 2018


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

W tych miastach żyje się najwygodniej

Oto ranking 10 najlepszych miast do życia z całego świata. Jesteście zaskoczeni? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2018 roku wyniosło 4825,02 zł (ok. 3,4 tysiąca złotych na rękę), co oznacza wzrost o 7,2 procent rok do roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło o 3,5 procent. czytaj dalej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

W atakach talibów zginęły dziesiątki ludzi. "Udało im się osiągnąć pewien stopień niepokoju"

W atakach talibów zginęły dziesiątki ludzi. "Udało im się osiągnąć pewien stopień niepokoju"

Sekretarz obrony USA James Mattis oświadczył, że talibowie najprawdopodobniej będą kontynuować swoje ataki przed październikowymi wyborami w Afganistanie, jednak wspierane przez Zachód afgańskie siły zbrojne nie przegrają tej walki - podała agencja AP. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Polacy stworzyli robota, który zagra dla Was na ukulele

Robot spalił się jedynie przy Darude - "Sandstorm". A tak to zagra wszystko. Zobacz TOTERAZ.