tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Przez ponad 60 lat oddawał krew o rzadkich właściwościach. Ocalił życie milionów dzieci

zobacz więcej wideo »
Przez ponad 60 lat oddawał krew o rzadkich 
właściwościach. Ocalił życie milionów dzieci
Foto: Australian Red Cross Blood Service / Facebook | Video: Australian Red Cross Blood Service / facebook 81-letni James Harrison przyczynił się do uratowania życia 2,4 miliona dzieci

81-letni Australijczyk James Harrison od ponad 60 lat oddawał krew regularnie raz w tygodniu. W Australii okrzyknięto go "człowiekiem ze złotym ramieniem", z którego popłynęły setki litrów krwi o szczególnych właściwościach, pozwalającej na produkcję szczepionek zapobiegających konfliktowi serologicznemu u noworodków. Szacuje się, że mężczyzna przyczynił się do uratowania życia nawet 2,4 miliona dzieci. Teraz oddał krew po raz ostatni.

James Harrison oddał krew w sumie 1173 razy i według szacunków Australijskiego Czerwonego Krzyża, umożliwiło to uratowanie prawie dwóch i pół miliona dzieci.

Jego krew jest unikatowa, zawiera rzadkie przeciwciała, z których wytwarzany jest antygen-D, niwelujący występowanie konfliktu serologicznego u ciężarnych kobiet.

- Wszystkie szczepionki Anti-D wyprodukowane w Australii pochodzą z krwi Jamesa. W naszym kraju 17 proc. kobiet w wieku rozrodczym jest zagrożonych konfliktem serologicznym, więc krew Jamesa ocaliła życie mnóstwa dzieci - zapewnia w rozmowie z CNN Jamma Falkemire ze Służby Krwiodawstwa Australijskiego Czerwonego Krzyża.

Źródło: facebook / Australian Red Cross Blood Service 81-letni James Harrison przyczynił się do uratowania życia 2,4 milionom dzieci

Antygen-D

Niezwykłe cechy krwi Harrisona odkryto w skutek jego terapii. W wieku 14 lat przeszedł poważną operację usunięcie płuca, którą przeżył dzięki dużej ilości przetoczonej krwi, otrzymanej od krwiodawców.

- Ojciec powiedział mi, że moje życie zostało uratowane przez obcych ludzi  - przyznał Harrison. Krótko po tym podjął decyzję, że sam również będzie regularnie oddawał krew.

Źródło: facebook / Australian Red Cross Blood Service Niezwykłe cechy krwi Jamesa odkryto dzięki niemu samemu

Honorowy krwiodawca

"Człowiek ze złotym ramieniem" odbył swoją ostatnią podróż do centrum krwiodawstwa 11 maja. W wieku 81 lat przekroczył limit wiekowy dozwolony dla dawców w Australii. Lekarze doradzili też, by przerwał oddawanie krwi, aby chronić swoje zdrowie.

Źródło: facebook / Australian Red Cross Blood Service "Człowiek ze złotym ramieniem"

"Zmienił świat na lepsze"

Australijski Czerwony Krzyż postanowił uczcić "emeryturę" Harrisona publikując specjalny post na Facebooku, zachęcający osoby, którym pomógł, do składania mu podziękowań.

"Dziękuję James, moje dzieci i ja jesteśmy na tym świecie dzięki tobie!", "Jesteś wspaniałym człowiekiem, który zmienił świat na lepsze" - pisali internauci.

Za swoje zasługi James Harrison otrzymał w w 1999 roku Order Australii - najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju.

Help us thank the man who has given more blood donations than anyone else on the planet! James Harrison, the Guinness...

Opublikowany przez Australian Red Cross Blood Service 22 kwietnia 2018


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sfałszowany obraz. Kopernik okazał się być Wawrzyńcem Wspaniałym

Obraz przez lata wisiał w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ekspert o rosyjskich gigantach: to nie jest działanie biznesowe. To element działań hybrydowych

Ekspert o rosyjskich gigantach: to nie jest działanie biznesowe. To element działań hybrydowych

Gazprom czy Łukoil pozornie zajmują się tylko zarabianiem pieniędzy, jednak propagują też tezę, że bez rosyjskiego gazu i surowców Europa nie da sobie rady. To nie jest działanie biznesowe, lecz oddziaływanie na świadomość odbiorcy. To element działań hybrydowych - ocenia ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Piotr Żochowski. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Laureat pokojowego Nobla ustępuje. Wybierają nowego prezydenta

Laureat pokojowego Nobla ustępuje. Wybierają nowego prezydenta

Kolumbijczycy idą do urn, by wybrać nowego prezydenta, który zastąpi laureata pokojowego Nobla Juana Manuela Santosa. Stawką jest też przyszłość historycznego porozumienia pokojowego z byłymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). zobacz więcej »

Najbardziej stroma kolejka jaką zobaczysz

Gotowi na przejażdżkę? Zapinajcie pasy i zobaczcie TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Festiwal zapaśniczy w wiosce Van w Wietnamie (Fot. LUONG THAI LINH/PAP/EPA) czytaj dalej »