tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Jakaś masakra, godzinę czekają na karetki". Rozmowy dyspozytorów po karambolu, minister zleca kontrolę

zobacz więcej wideo »
"Jakaś masakra, godzinę czekają na karetki". Rozmowy dyspozytorów po karambolu, minister zleca kontrolę
 • Chaos podczas akcji ratunkowej na S8? Rozmowy dyspozytorówChaos podczas akcji ratunkowej na S8? Rozmowy dyspozytorów
 • Owsiak o akcji ratunkowej na S8: lekarz powinien zostać na miejscuOwsiak o akcji ratunkowej na S8: lekarz powinien zostać na...
 • Karambol na S8. Tak wyglądał główny schemat działania służb Karambol na S8. Tak wyglądał główny schemat działania służb
 • Kopania: Prokuratura bada działania służb ratunkowych Kopania: Prokuratura bada działania służb ratunkowych
 • Zbyt długa reakcja po karambolu na S8?Zbyt długa reakcja po karambolu na S8?
 • Przedstawiciel "Falck" o karambolu na S8Przedstawiciel "Falck" o karambolu na S8
 • Będzie kontrola w Centrum Zarządzania KryzysowegoBędzie kontrola w Centrum Zarządzania Kryzysowego
 • Pogotowie odpowiada na zarzuty FALCKPogotowie odpowiada na zarzuty FALCK
 • Minister zdrowia zlecił kontrolę ws. karambolu na S8Minister zdrowia zlecił kontrolę ws. karambolu na S8
 • Nagranie z karambolu na S8Nagranie z karambolu na S8
 • "Falck": lekarz kierujący akcją zniknął, ranni nie byli posegregowani"Falck": lekarz kierujący akcją zniknął, ranni nie byli...
Foto: PAP | Video: tvn24 W karambolu na drodze S8 zginęły trzy osoby

Czy w czasie akcji ratunkowej na S8, gdzie w sobotę doszło do tragicznego w skutkach karambolu, panował chaos? "Dziennik Łódzki" twierdzi, że świadczą o tym nagrania rozmów pomiędzy dyspozytorami pogotowia ratunkowego w Łodzi, Rawie Mazowieckiej i Grodzisku Mazowieckim oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zlecił już kontrolę działań służb ratunkowych. Sprawę wyjaśnia też prokuratura i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gazeta opublikowała kilka rozmów dyspozytorów. Zostały one zmontowane w ponad dwuminutowe nagranie mające świadczyć o tym, że podczas akcji ratunkowej na drodze S8 koło Kowies (Łódzkie) panował chaos. Według nieoficjalnych informacji TVN24 nagranie pochodzi od firmy "Falck", której karetka uczestniczyła w akcji. "Falck" temu zaprzecza. Staramy się o cały zapis rozmów od pogotowia ratunkowego.

"Dziennik Łódzki" przypomina, że pierwsze zgłoszenie o wypadku wpłynęło do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Łodzi o godz. 23.27, zaś pierwsza karetka pojawiła się na miejscu dopiero o godz. 23.57. Zgodnie z relacją gazety, dyspozytor łódzkiego pogotowia ratunkowego przyjął zgłoszenie od operatora CPR o godz. 23.33. Przy czym, przez blisko 3 minuty operator i dyspozytor ustalali między sobą dokładną lokalizację miejsca wypadku. W pewnym momencie operator CPR sugerował nawet, że może nie chodzi o S8 tylko o autostradę A2.

Dyspozytor z Łodzi wysłał na miejsce karetkę specjalistyczną ze Skierniewic. O 23.57. pierwsza na miejsce dojechała jednak karetka podstawowa z Białej Rawskiej.

Potem przyjechały dwa zespoły specjalistyczne - z Rawy Mazowieckiej i ze Skierniewic (ambulans łódzkiego pogotowia). Lekarz z łódzkiej karetki przekazał informację, że nie potrzeba już na miejscu więcej karetek. Dyspozytor z Łodzi zgodził się na zawrócenie karetki Falcka z Żyrardowa.

W międzyczasie na miejsce dojechał jeszcze zespół z Lipiec Reymontowskich.

Brak lekarza

Jak pisze gazeta, lekarz z łódzkiej karetki zwrócił się następnie do dyspozytora z informacją, że na miejscu potrzebne są jednak dodatkowe karetki. Jest wtedy godz. 0.46, a poszkodowani czekają na pomoc już blisko 50 minut.

Dyspozytor z Łodzi poprosił Falck o pomoc. Na miejsce została wysyłana karetka z Mszczonowa. Ratownicy dojeżdżają o 1.02, ponad półtorej godziny po pierwszym zgłoszeniu o wypadku.

- Na miejscu są 3 karetki i nie ma lekarza, który twierdził wcześniej, że koordynuje działania ratownictwa medycznego - miał zameldować Wiktor Łapiński, ratownik z Mszczonowa.

W tym czasie dyspozytor z Grodziska Mazowieckiego pyta łódzkiego dyspozytora m.in. o liczbę  karetek wysłanych z Łodzi. Pada też pytanie, dlaczego nikt nie przeprowadził triażu (segregowania rannych).

Po ratownikach z Białej Rawskiej koordynację przejął lekarz ze Skierniewic. Zabrał dwoje rannych do karetki, informując, że to czerwoni, czyli osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy medycznej, odjechał z miejsca wypadku do szpitala w Łodzi.

"Błędne informacje"

Aleksander Hepner, rzecznik polskiego Falcka twierdzi w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim", że przez ponad godzinę na miejscu wypadku nie przeprowadzono podstawowych czynności - nikt nie posegregował rannych, nie wyznaczył strefy działań i wreszcie nikt nie zajął się powierzchownie rannymi osobami, które chodziły po całym terenie działań.

"Dziennik Łódzki" twierdzi, że gdy pierwsza karetka odjeżdżała do Łodzi, na miejscu pozostawały jeszcze osoby uwięzione w pojazdach. Byli też ranni wymagający pomocy medycznej.

Dopiero ok. godz. 2 w nocy zostali ulokowani w rozstawionym przez straż pożarną podgrzewanym namiocie.

Akcja ratunkowa zakończyła się o godz. 5.30.

- Działaliśmy zgodnie z obowiązującymi procedurami. Niestety problemy z koordynacją działań na miejscu wynikały głównie z błędnych informacji zwrotnych, jakie otrzymywał nasz dyspozytor w Łodzi - twierdzi w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Danuta Szymczykiewicz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Minister zleca kontrolę

Oglądaj
Minister zdrowia zlecił kontrolę ws. karambolu na S8
Wideo: tvn24 Minister zdrowia zlecił kontrolę ws. karambolu na S8

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował na Twitterze, że zlecił już kompleksową kontrolę działań ratunkowych służb medycznych na S8.

W rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił później, że odsłuchał rozmowę między dyspozytorami. Jak mówił, wzbudziła ona jego wątpliwości, stąd decyzja o kontroli. - Zawsze, kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, sprawdzamy, kontrolujemy to bardzo dokładnie. System ratownictwa medycznego jest bardzo rozbudowany, pracuje w nim bardzo wielu ludzi. Zleciłem kontrolę resortową i konsultanta krajowego. Po zapoznaniu się z jej wynikami podejmiemy stosowne decyzje, jeśli takie będą potrzebne - podkreślił Arłukowicz.

- Nie chciałbym przesądzać, dlatego że trud pracy w karetce pogotowia znam także osobiście. Wiele lat jeździłem karetką pogotowia i wiem, że czasem w ekstremalnych warunkach pracuje się bardzo trudno - dodał.

Materiał w tej sprawie analizuje także dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Sprawę bada też prokuratura z Rawy Mazowieckiej. - Śledczy zainteresowali się sprawą po opublikowaniu w mediach treści rozmów dyspozytora pogotowia ratunkowego z zespołami karetek - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Wyjaśnił, że badana będzie prawidłowość działań służb ratunkowych podczas akcji. Zabezpieczone zostały już zapisy rozmów zespołów pogotowia, śledczy planują też przesłuchanie pracowników służb medycznych.

Kopania zaznaczył, że prokuratura będzie również chciała skorzystać z wyników kontroli przeprowadzonej przez ministerstwo zdrowia.

Według rzecznika, śledczy chcą sprawdzić, czy akcja była przeprowadzona prawidłowo, czy ewentualne "niedociągnięcia" w akcji miały wpływ na udzielenie skutecznej pomocy, czy mogły doprowadzić do poważniejszych skutków dotyczących zdrowia poszkodowanych i czy naraziły te osoby na powstanie takich skutków.

Oglądaj
Kopania: Prokuratura bada działania służb ratunkowych
Wideo: tvn24 Kopania: Prokuratura bada działania służb ratunkowych

Organizację pracy służb sprawdzi też Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrola rozpoczęła się we wtorek w trybie doraźnym.

- Mówiąc w skrócie, chcemy sprawdzić czy odpowiednie osoby były w odpowiednim miejscu i czy dysponowały odpowiednim sprzętem - tłumaczy tvn24.pl Tomasz Pohl, wicedyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

Trzy ofiary

Wypadek na drodze S8 koło Kowies (Łódzkie) miał miejsce z soboty na niedzielę w miejscowości Kowiesy na pasie w kierunku Wrocławia. Na drodze panowała wówczas gęsta mgła.

W karambolu brało udział 11 samochodów, w tym dwa tiry. W wypadku zginęły trzy osoby, w tym małe dziecko, podróżujące subaru na czeskich numerach rejestracyjnych. Pomocy medycznej udzielono 25 rannym osobom. Dziewięcioro z nich trafiło do szpitali.

Oglądaj
Nagranie z karambolu na S8
Wideo: Kontakt 24 / B&B, P&M, M&M&C Nagranie z karambolu na S8

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (39)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
polak55
polak55

Najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie maja pojęcia o ratownictwie medycznym!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   slightlybritish
   slightlybritish

   Po obejrzeniu tego materiału mam wrażenie, że to dyspozytorzy, którzy pracowali tego dnia, nie mają pojęcia o ratownictwie medycznym.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     andrzej_sawicki
     andrzej_sawicki

     Na marginesie tragicznego karambolu na drodze S8: czy ktoś zwrócił uwagę na obustronne starania dyspozytorów karetek o ustalenie właściwej nazwy miejscowości, której mianownik to Grójec? Skąd ten problem? Z niechlujnego mówienia na co dzień! To w TV można dowiedzieć się od wysokiego urzędnika Ministerstwa Kultury, że Polska nie wykorzystała rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ahmed_jadou

       ja bym zobaczył ten system jak działa to jest kpina .najlepiej mieć dyspozytor w Brukseli . po co było ruszać system który dobrze działał.teraz Sor pełne po niema lekarza wszystko jest wożony jak nai szybciej złota godzina HHHHHAAAA a potom czeka na sorach 2 dni . dyspozytor nie zorientowany w miejscach zdarzenia, nie ten zespól trzeba rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         michael3003
         michael3003

         Co to ma być?!?! Za co ten ZUS płacimy????
         To chyba już jest koniec rządów PO i dlatego uciekając jak szczury z pokładu, zaniedbują najprostsze koordynaty Państwowe.
         Nikomu już na niczym nie zależy.
         Nowa Prawica w chwili obecnej rośnie w siłę (9,1%).
         Nie ze wszystkim się z nimi zgadzam, ale tych Panów z PO, PIS, SLD, rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           marta Warszawa
           • michael3003:
           • Co to ma być?!?! Za co ten ZUS płacimy????
            To chyba już jest koniec rządów PO i dlatego uciekając jak szczury z pokładu, zaniedbują najprostsze koordynaty Państwowe.
            Nikomu już na niczym nie zależy.
            Nowa Prawica w chwili obecnej rośnie w siłę (9,1%).
            Nie ze wszystkim się z nimi zgadzam, ale tych Panów z PO, PIS, SLD,
           • rozwiń

           michael3003'' Macie sporo racji ale to jednak nie wystarczy.... - szkoda,że nie ma Michalkiewicza .

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             michael3003
             michael3003
             • michael3003:
             • Co to ma być?!?! Za co ten ZUS płacimy????
              To chyba już jest koniec rządów PO i dlatego uciekając jak szczury z pokładu, zaniedbują najprostsze koordynaty Państwowe.
              Nikomu już na niczym nie zależy.
              Nowa Prawica w chwili obecnej rośnie w siłę (9,1%).
              Nie ze wszystkim się z nimi zgadzam, ale tych Panów z PO, PIS, SLD,
             • rozwiń

             No to Nam pomóż. Tak jak powiedziałem, nie ze wszystkim się zgadzam co mówi JKM. Ale najpierw trzeba odsunąć od Władzy ludzi, którzy wciąż Nas wszystkich (nie wiem jakiego słowa użyć) - delikatnie; kompromitują. A później będzie tworzyć wszystko od początku.
             Najpierw trzeba użyć "spychacza", by oczyścić pole działania.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               gigawolt

               To była sobota – majówka, długi weekend. A może lekarz koordynujący, czy dowódcy straży pożarnej byli na rauszu, pijani?! Dlaczego tak szybko zmył się lekarz koordynujący, dlaczego źle policzył rannych, dlaczego nie posegregował, może dlatego, że był pijany i ledwo na nogach stał?!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 kasiakuberska

                 Nie ma słow poprostu zero dogadania się pomiędzy służbami.. Pan został zapewne wyrwany ze snu i dlatego nie wiedział co się dzieje i dlatego te informacje takie błędne :/ żałosne

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   marta Warszawa

                   Nie dziwie się, że tak wielu Polaków źle ocenia rząd Tuska.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Chaber
                     Chaber

                     Nie wiadomo jeszcze ,musza sprawdzic.Haslo- "to kryminal" jest tylko ocena jednostki na tym etapie .Sprawdza ,zobacza.
                     Wypadaloby tez przeanalizowac system zachowan kierowcow w takiej sytuacji takze,bo to zaskakujaca sytuacja na drodze.Trzeba opracowac ,dowiedziec sie ,jak sie zachowywac w takiej sytuacji .Przypomniec ,powiedziec glosno. .ja sie rozwiń

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Maksio17

                       A na początku pasa mgły powinna stać policja i ostrzegać o zagrożeniach na dalszym odcinku i kontrolować prędkość samochodów, a nie za krzakami w słoneczne dni!

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         2
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Mapanari
                         Mapanari

                         Tak jest na przykład na autostradach w Niemczech.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Maksio17

                           W USA najpierw przyjeżdża straż pożarna z ratownikami medycznymi i sprzętem do wyciągania rannych z samochodów - potem policja i oni segregują pacjentów i udzielają pierwszej pomocy - na końcu lekarz!
                           Dlaczego w Polsce ratownicy medyczni i policjanci nie potrafią segregować poszkodowanych? Dzięki temu nastąpiło zamieszanie i wyszło rozwiń

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              1
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje

                             W tych miastach żyje się najwygodniej

                             Oto ranking 10 najlepszych miast do życia z całego świata. Jesteście zaskoczeni? Zobacz TOTERAZ.

                             INFORMACJE BIZNESOWE »

                             Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

                             Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

                             Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2018 roku wyniosło 4825,02 zł (ok. 3,4 tysiąca złotych na rękę), co oznacza wzrost o 7,2 procent rok do roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło o 3,5 procent. czytaj dalej »

                             Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                             TVN Meteo

                             INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                             W atakach talibów zginęły dziesiątki ludzi. "Udało im się osiągnąć pewien stopień niepokoju"

                             W atakach talibów zginęły dziesiątki ludzi. "Udało im się osiągnąć pewien stopień niepokoju"

                             Sekretarz obrony USA James Mattis oświadczył, że talibowie najprawdopodobniej będą kontynuować swoje ataki przed październikowymi wyborami w Afganistanie, jednak wspierane przez Zachód afgańskie siły zbrojne nie przegrają tej walki - podała agencja AP. zobacz więcej »

                             INFORMACJE SPORTOWE »

                             Polacy stworzyli robota, który zagra dla Was na ukulele

                             Robot spalił się jedynie przy Darude - "Sandstorm". A tak to zagra wszystko. Zobacz TOTERAZ.