Izrael "państwem narodu żydowskiego". Komisja Europejska zaniepokojona ustawą


Uchwalona w czwartek przez Kneset ustawa określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego" budzi zaniepokojenie Komisji Europejskiej, która zamierza rozmawiać o niej z izraelskimi władzami.

- Jesteśmy zaniepokojeni, wyraziliśmy tę obawę wobec strony izraelskiej - stwierdziła na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

Dodała, że KE będzie nadal prowadzić rozmowy z władzami Izraela w tym kontekście. Jak dodała, należy unikać kroków, które jeszcze bardziej skomplikowałyby lub uniemożliwiłyby rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Kocijanczicz zaznaczyła, że "demokracja i równość, jeśli chodzi o prawa mniejszości, są kluczowymi wartościami, które definiują nasze społeczeństwa".

- Muszą być podstawą partnerstwa, które mamy z Izraelem. Wierzymy, że te wartości muszą być podtrzymane - wskazała.

Rozwój osadnictwa "w interesie narodowym" (http://www.tvn24.pl)

"Rozwój osadnictwa żydowskiego w interesie narodowym"

- To decydujący moment w historii państwa Izrael - oświadczył w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Ustawa, którą przyjęto po trwającej ponad osiem godzin bardzo burzliwej debacie stosunkiem głosów 65 do 55, stanowi również, że hebrajski staje się jedynym oficjalnym językiem Izraela. Wcześniej taki status na równi z hebrajskim miał język arabski.

Tekst ustawy głosi, że "Izrael jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, który ma wyłączne prawo do narodowego samostanowienia na swym obszarze".

"Państwo uważa, iż rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym i państwo podejmie środki w celu wspierania tego interesu, promowania go i służenia mu" - brzmi jeden z artykułów.

W poprzedniej wersji projekt mówił o możliwości stworzenia miejsc przeznaczonych wyłącznie dla Żydów, co wykluczało arabskich obywateli Izraela, którzy stanowią około 20 procent ludności państwa - zwraca uwagę AFP.

Sformułowanie to - ze względu na swój dyskryminacyjny charakter - wywołało falę krytyki, w tym ze strony prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i prokuratora generalnego Awichaja Mandelblita, a także przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Izraelu.

Autor: akw//kg / Źródło: PAP