tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Ajatollah Chamenei: polityka Iranu na Bliskim Wschodzie to nie sprawa Europy

Ajatollah Chamenei: polityka Iranu na Bliskim Wschodzie to nie sprawa Europy
Foto: khamenei.ir Porozumienie nuklearne z Iranem podpisano w 2015 roku (wideo archiwalne)

Iran nie będzie negocjował w kwestiach prowadzenia polityki bliskowschodniej - oświadczył w czwartek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

"Europejskie państwa przyjeżdżają (do Teheranu) i twierdzą, iż chcą negocjować z Iranem na temat jego obecności w regionie. To nie jest ich sprawa. To jest nasz region. Dlaczego jesteście tutaj?" - powiedział Chamenei cytowany na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny podkreślił, iż Iran będzie negocjował na temat swej polityki na Bliskim Wschodzie jedynie z innymi państwami tego regionu.

Nie będzie negocjacji w sprawie rakiet balistycznych

Deklaracja Chameneiego padła po wizycie w Teheranie w tym tygodniu ministra spraw zagranicznych Francji Jean-Yves'a Le Driana, który przekonywał władze w tym kraju, że UE popiera utrzymanie w mocy międzynarodowego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Le Drian przyznał w poniedziałek, że należy wykonać jeszcze wiele pracy z Iranem, by dojść do wspólnych ustaleń w sprawie jego programu budowy rakiet balistycznych i roli, jaką odgrywa w regionalnych konfliktach. Z kolei przedstawiciele władz Iranu poinformowali szefa francuskiego MSZ, że program budowy pocisków balistycznych nie podlega negocjacjom.

W środę dowódca sił powietrznych elitarnej Gwardii Rewolucyjnej generał Amir Ali Hadżizadeh oznajmił, że Iran trzykrotnie zwiększył produkcję rakiet. Nie wyjaśnił, w jakim okresie nastąpił wzrost produkcji pocisków.

Historyczne porozumienie

Porozumienie nuklearne z Iranem dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej z 14 lipca 2015 roku podpisała grupa 5+1, czyli USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. Umowa ogranicza program atomowy Teheranu w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

W październiku 2017 roku prezydent USA Donald Trump oznajmił, że Iran nie przestrzega porozumienia, oraz po raz pierwszy zadecydował o braku certyfikacji umowy i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na jej temat.

W ostatnich miesiącach przywódcy Francji, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wielokrotnie przestrzegali USA przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu z Iranem. Umowy broniły także Chiny i UE. Teheran ostrzegł, że ostro zareaguje na ewentualne wycofanie się USA z układu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Przejechał Afrykę elektrycznym samochodem

Polak jest pierwszą osobą na świecie, która wyruszyła w taką podróż! Zobacz TOTERAZ.

Masz zwierzęta? Jesteś zdrowszy!

Mówią to sami naukowcy! Jakie korzyści płyną z posiadania psa lub kota? Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

W piątek weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nakładające dodatkowe cła na import niektórych towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zwiększonymi cłami będą obciążone między innymi kukurydza cukrowa czy preparaty upiększające do oczu. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Produkcja nowych hełmów dla Gwardii Szwajcarskiej w Dallenwil (fot. URS FLUEELER/PAP/EPA) czytaj dalej »