tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Wzbogacony uran w pięć dni. Iran przestrzega

Iran może w ciągu pięciu dni wznowić produkcję wysoko wzbogaconego uranu - oznajmił szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi. To ostrzeżenie o tym, co może się stać, jeśli umowa nuklearna, którą Teheran zawarł w 2015 roku ze światowymi mocarstwami, zostanie unieważniona.

Salehi nawiązał do ostatniej wypowiedzi prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który zagroził w zeszłym tygodniu, że jeśli Stany Zjednoczone nałożą kolejne sankcje na jego kraj, to "nawet w ciągu kilku godzin" będzie on mógł zerwać porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami.

- Ostrzeżenie prezydenta nie było bezpodstawne - oświadczył Salehi. - Jeśli zdecydujemy, to w ciągu pięciu dni w podziemnych zakładach w Fordo możemy uzyskać uran wzbogacony do poziomu 20-procentowej zawartości rozszczepialnego izotopu U235 - zapowiedział.

Iran "nie chce się wycofać"

Jednocześnie Salehi, który w sierpniu został ponownie wybrany na wiceprezydenta Iranu do spraw energetyki atomowej oraz szefa irańskiej agencji energii atomowej, podkreślił, że jego głównym priorytetem będzie zachowanie porozumienia z mocarstwami.

Zawarty w lipcu 2015 roku międzynarodowy układ z Iranem ma zatrzymać jego program jądrowy i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z rozwijania możliwości pozwalających stworzyć broń atomową w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Jednak w ostatnim czasie amerykańska administracja prezydenta Donalda Trumpa, która jest niechętna umowie podpisanej za prezydentury Baracka Obamy, nałożyła szereg sankcji na Iran, które nie są powiązane z jego działalnością nuklearną.

Dodatkowe sankcje

Pod koniec lipca amerykański resort finansów ogłosił nowe sankcje związane z programem budowy rakiet balistycznych, niezgodnym z rezolucją ONZ. Sankcjami objęto też elitarne jednostki Strażników Rewolucji. Była to reakcja na udane wystrzelenie przez Iran w kosmos rakiety zdolnej do przenoszenia satelitów.

Dodatkowo na początku sierpnia prezydent Trump podpisał ustawę wprowadzającą nowe sankcje wobec Iranu, Rosji i Korei Północnej, które wcześniej przyjął Kongres USA. Powodem tych sankcji był nie tylko program budowy rakiet balistycznych, lecz także łamanie praw człowieka przez Teheran i wspieranie organizacji uznawanych przez Waszyngton za terrorystyczne, takich jak libański Hezbollah.

Iran zaprzecza, że jego największe rakiety budowane są do celów militarnych i opisuje swój program balistyczny jako pokojowy.

Irański parlament odpowiedział na amerykańskie sankcje, przegłosowując zwiększenie środków na program rakietowy i na Strażników Rewolucji. Przewodniczący parlamentu Ali Laridżani ostrzegł Amerykanów, że "są to dopiero pierwsze działania" Teheranu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Zawody buzkaszi (kok-boru) w Kirgistanie (fot. IGOR KOVALENKO/PAP/EPA) czytaj dalej »