tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Opozycjonista przerwał głodówkę. Rząd obiecał wycofanie agentów z jego domu

Opozycjonista przerwał głodówkę. Rząd obiecał wycofanie agentów z jego domu
Foto: Mardetanha/Wikipedia Mehdi Karubi w 2009 roku startował w wyborach prezydenckich

Przebywający od sześciu lat w areszcie domowym jeden z liderów irańskiej opozycji Mehdi Karubi po dwóch dniach zakończył strajk głodowy - pisze w piątek AFP. Według syna opozycjonisty, Mohammada Hosejna, rząd Iranu zgodził się na spełnienie części jego żądań.

Syn Karubiego poinformował, że jego ojciec spotkał się z ministrem zdrowia Hasanem Kazizadehiem Haszimim i otrzymał obietnice, które przekonały go do przerwania strajku głodowego. W czwartek 79-letni opozycjonista trafił do szpitala z powodu problemów z nadciśnieniem.

Według związanej z rodziną Karubiego strony internetowej Sahamnews rząd obiecał wycofanie z domu opozycjonisty agentów służb bezpieczeństwa.

Karubi w środę rozpoczął głodówkę, domagając się, by obecni w jego domu agenci zostali odwołani oraz by wyznaczono mu datę "otwartego procesu". AFP podaje, że drugie żądanie opozycjonisty prawdopodobnie nie zostało wysłuchane.

Mehdi Karubi, który w 2009 roku startował w wyborach prezydenckich, został umieszczony w areszcie domowym w Teheranie w 2011 roku. W jego domu obecni są agenci służb bezpieczeństwa, a kamery i mikrofony wszystko rejestrują.

Uwolnienia Karubiego oraz innego przywódcy opozycji i kandydata na prezydenta z 2009 roku Mir-Hosejna Musawiego domagali się podczas majowej kampanii wyborczej zwolennicy prezydenta Hasana Rowhaniego, który obecnie rządzi drugą kadencję.

Bez formalnych zarzutów

"New York Times" oceniał, że głodówka Karubiego stawia w trudnej sytuacji Rowhaniego, który od dawna domaga się uwolnienia obu opozycjonistów. Powszechnie sądzi się - pisała nowojorska gazeta - że duchowy i polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei "sprzeciwia się ich wypuszczeniu oraz procesowi". Przetrzymywani w areszcie domowym od 2011 roku politycy nigdy nie usłyszeli formalnych zarzutów.

W tegorocznych wyborach Karubi poparł Rowhaniego i właśnie na niego oddał głos. W 2016 roku wysłał do prezydenta list otwarty, w którym domagał się, by "despotyczny reżim" zorganizował opozycjoniście otwarty proces, aby mógł usłyszeć stawiane mu zarzuty i bronić się.

Karubi i Musawi byli kandydatami w wyborach prezydenckich w Iranie w czerwcu 2009 roku. Ponowny wybór Mahmuda Ahmadineżada na szefa państwa doprowadził wówczas do fali krwawych protestów. Karubi i Musawi stali się nieformalnymi przywódcami opozycji. W 2011 roku nawoływali do demonstracji w wyrazie solidarności z prodemokratycznymi rewoltami w krajach arabskich. Władze w Teheranie obawiały się, że protesty te mogą przerodzić się w antyrządowe demonstracje także w Iranie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Zawody buzkaszi (kok-boru) w Kirgistanie (fot. IGOR KOVALENKO/PAP/EPA) czytaj dalej »