tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Specjalna komisja zbada zarzuty fałszowania irackich wyborów

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi ogłosił powołanie specjalnej komisji, której zadaniem będzie zbadanie zarzutów o fałszowanie wyborów z 12 maja. Tymczasem kilka partii kurdyjskich zapowiedziało w piątek bojkot prac parlamentu.

Powołanie komisji, które szef rządu zapowiedział w czwartek wieczorem, związane jest głównie z zarzutami ataku hakerskiego na elektroniczny system głosowania w irackim Regionie Kurdystanu oraz w prowincji Kirkuk. Sześć kurdyjskich partii, które łącznie zdobyły 11 mandatów w 329-osobowym irackim parlamencie, zarzuciło fałszerstwo Patriotycznej Unii Kurdystanu (PUK), która zdobyła 18 mandatów.

Kontrowersje wokół głosowania

W piątek władze kurdyjskiej partii Gorran ogłosiły, że będą bojkotować prace irackiego parlamentu, jeśli wybory w irackim Regionie Kurdystanu nie zostaną powtórzone. W głosowaniu z 12 maja Gorran zdobył pięć mandatów w parlamencie Iraku, o cztery mniej niż w 2014 r. Decyzję tej partii skrytykował jeden z członków władz PUK Mala Bachtiar, który stwierdził, że zaszkodzi to promocji interesów kurdyjskich w Bagdadzie.

W prowincji Kirkuk protestują natomiast ugrupowania arabskie i turkmeńskie, które uzyskały po trzy mandaty z 12. Pozostałe sześć przypadło PUK. Choć w poprzednich wyborach Turkmeni i Arabowie zdobyli tylko cztery mandaty, a Kurdowie aż osiem, obecnie zarzucają PUK fałszerstwo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Twierdząc, że wygra
w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

- Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

Polskie Linie Lotnicze LOT wezwały związki zawodowe działające w spółce do zaniechania zaplanowanego przez nich na czwartek strajku. Jak powiedział dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki akcja byłaby nielegalna. Związkowcy nie zamierzają odpuścić. - Przepraszamy podróżnych i liczymy na zrozumienie - napisali. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, który nie uzyskał od parlamentu wotum zaufania, otrzymał w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu. Wcześniej temu zadaniu nie podołali konserwatyści. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »