tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Twierdzi, że może porwać samolot smartfonem

Twierdzi, że może porwać samolot smartfonem
Foto: Naddsy / Wikipedia CC BY 2.0 Kokpit A380, czyli elektronika potencjalnie podatna na atak

Czy zwykły smartfon z systemem Android i odpowiednią aplikacją pozwoli przejąć kontrolę nad samolotem pasażerskim? Pewien Niemiec twierdzi, że tak. Stworzył już odpowiedni program.

Hugo Teso jest programistą i zarazem ma licencję pilota. Przez ostatnie trzy lata pracował nad programem o nazwie PlaneSploit, czyli w wolnym tłumaczeniu "wykorzystanie słabości samolotu". Efekt swojej pracy zaprezentował na konwencji "Hack in the Box" w Amsterdamie.

Samolot zdalnie sterowany

Niemiec twierdzi, że przy pomocy swojego programu i zwykłego smarfona jest w stanie przejąć kontrolę nad samolotem pasażerskim. Urządzenie z PlaneSploit ma się łączyć radiowo z elektroniką maszyny i przejmować nad nią kontrolę znanym tylko Teso sposobem.

- Można modyfikować wszystko, co jest związane z systemem nawigacyjnym, zmieniać to, co piloci widzą na wyświetlaczach, czy nawet włączyć i wyłączyć światło w kokpicie - twierdzi Niemiec. Mogłoby to oznaczać, że smartfonem można by zmodyfikować dane wprowadzone do systemu nawigacyjnego i np. skierować maszynę ku ziemi.

Swój program Niemiec przetestował na symulatorze systemu elektronicznego samolotu, który ma idealnie odwzorowywać to, co jest instalowane w normalnych maszynach. Jak zapewnia, nie próbował robić nic z prawdziwym samolotem.

Teso zapewnia, że nie ma zamiaru ujawniać szczegółów swojego programu i przekazał informacje na temat jego działania "odpowiednim władzom", tak aby można było odpowiednio zabezpieczyć samoloty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje