tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

SERWIS TECHNOLOGIA

PARTNER SERWISU

Advertisement

Kiedy pozwolić dziecku na smartfona, by mu nie zaszkodzić

zobacz więcej wideo »
Kiedy pozwolić dziecku na smartfona, by mu nie zaszkodzić
 • Psycholog dziecięca o uzależnieniu dzieci od telefonówPsycholog dziecięca o uzależnieniu dzieci od telefonów
 • Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnymSmartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym
 • Brytyjczycy chcą walczyć ze smartfonami za kółkiemBrytyjczycy chcą walczyć ze smartfonami za kółkiem
 • Kiedy dać dziecku smartfon?Kiedy dać dziecku smartfon?
 • Smartfon jak alkohol. Osłabia refleks, zawęża pole widzeniaSmartfon jak alkohol. Osłabia refleks, zawęża pole widzenia
 • Jak mądre są nasze smartfony?Jak mądre są nasze smartfony?
 • Czym jest "łokieć selfie" i "smartfonowy kciuk"?Czym jest "łokieć selfie" i "smartfonowy kciuk"?
Foto: Shutterstock | Video: TVN 24 Ile małe dzieci powinny korzystać ze smartfonów?

Najczęstszymi konsekwencjami uzależnienia od telefonów są depresja i zaburzenia lękowe. Dzieci robią się apatyczne, gorzej śpią, bo korzystają z mediów przed snem. Zdarza się brak apetytu, dziecko robi się smutne, osowiałe i wycofane - to tylko kilka z najczęstszych dolegliwości wynikających z uzależnienia od telefonu, o których mówiła we "Wstajesz i wiesz" Anna Resler, psycholog wieku rozwojowego.

Anna Resler, psycholog dziecięca, przekonuje, że okres wczesnodziecięcy powinien być poświęcony przede wszystkim zabawie pozbawionej elektronicznych urządzeń. Nie wyklucza przy tym całkowicie z życia dzieci telefonów czy tabletów, podkreśla jednak, że "rozwaga rodziców jest potrzebna, a telefon nie może być "zastępczą nianią".

Negatywne skutki korzystania z telefonów

Według Anny Resler najczęstszymi konsekwencjami uzależnienia od telefonów są depresja i zaburzenia lękowe: - Dzieci robią się apatyczne, gorzej śpią, bo korzystają z mediów przed snem. Zdarza się brak apetytu, dziecko robi się smutne, osowiałe i wycofane.

Kolejnym negatywnym skutkiem, częstym nadużywania urządzeń elektronicznych u małych dzieci, jest rozdrażnienie, a nawet agresywność. - Na prośby, chęć współpracy jakąkolwiek, odebrania urządzenia, reagują w sposób bardzo agresywny. Zdarzają się dzieci sześcioletnie w poradni, które jeśli mama zabiera telefon, podbiegają do szuflady na przykład ze sztućcami biorąc nóż i mówią, że jeżeli mama tego nie odda, to one zrobią sobie krzywdę. To są tak małe dzieci i tak bardzo uzależnione - opowiadała Resler.

Zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca, aby dzieci do drugiego roku życia nie miały w ogóle styczności ze smartfonami. Amerykanie przekonują, że po ukończeniu dwóch lat można zacząć je im udostępniać, ale tylko pod pewnymi warunkami - po pierwsze nie codziennie, jednorazowo nie dłużej niż 15 minut, dziennie nie dłużej niż 30 minut, nie przed snem i tylko pod nadzorem. Według tych wytycznych maksymalny czas korzystania przez dziecko do 5 roku życia z telefonu nie powinien przekraczać godziny dziennie.

Problem ze smartfonami w USA jest tak palący, że dr Timothy Farnum wraz z innymi rodzicami założyli stowarzyszenie Parents Against Underage Smartphones, które walczy o prawny zakaz sprzedaży smartfonów dla dzieci poniżej 13 lat. Według Farnuma uzależnienie od mediów jest tym samym co uzależnienie od papierosów czy alkoholu.

Jak mówi reporterce programu "Polska i Świat" dr Maciej Dębski z fundacji "Dbam o swój zasięg", ważniejsze niż całkowity zakaz telefonów do 13 roku życia, jest stawianie granic: - W 60 procentach domów nie istnieją żadne zasady korzystania ze smartfonów, a 35 procent rodziców nigdy ze swoimi dziećmi nie rozmawiała na temat zasad korzystania z telefonu komórkowego.

Według fundacji ze smartfonów regularnie korzystają już 10 letnie dzieci, w większych miastach nawet 7 letnie. Większość telefonów ma nieograniczony dostęp do internetu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje