Najludniejszy muzułmański kraj świata przeciwko decyzji Trumpa


Władze Indonezji "zdecydowanie potępiły" w czwartek decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Do krytyki tej przyłączyła się też Malezja. Jej premier wezwał muzułmanów na całym świecie do ostrego sprzeciwu w tej sprawie.

Prezydent 260-milionowej Indonezji Joko Widodo, "zdecydowanie potępił jednostronne uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela". Na konferencji prasowej zwrócił się do amerykańskich władz o ponowne rozważenie tej decyzji. - Może to zachwiać globalnym bezpieczeństwem i stabilnością - ocenił.

Z kolei premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak zaapelował do wszystkich muzułmanów na świecie, aby ostro przeciwstawili się jakiemukolwiek uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. - Wzywam wszystkich muzułmanów na świecie, aby pozwolili usłyszeć nasze głosy, jasno powiedzieć, że przez cały czas zdecydowanie przeciwstawiamy się uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - powiedział Najib w przemówieniu na dorocznym zjeździe partii rządzącej w Kuala Lumpur.

Decyzja Trumpa

Decyzja Trumpa będzie obszernie omawiana na nadzwyczajnym szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zwołał ten szczyt na najbliższą środę w Stambule w związku z kwestią Jerozolimy. Turcja sprawuje obecnie przewodnictwo w tej organizacji. Osiem państw Rady Bezpieczeństwa ONZ zażądało zwołania do końca tygodnia pilnego posiedzenia tego gremium w sprawie decyzji USA. Według oenzetowskich dyplomatów Rada prawdopodobnie zbierze się w piątek. W środę prezydent Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. Podkreślił również wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron. Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Raporty: