tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Gwałt, który może zmienić Indie

Ośmiolatka była gwałcona przez tydzień. "Bestialstwo i barbarzyństwo, głębokie zepsucie"

zobacz więcej wideo »
Ośmiolatka była gwałcona przez tydzień. "Bestialstwo i barbarzyństwo, głębokie zepsucie"
  • Rozprawa oskarżonych o zabójstwo 8-letniej dziewczynkiRozprawa oskarżonych o zabójstwo 8-letniej dziewczynki
  • W Indiach gwałty są dużym problememW Indiach gwałty są dużym problemem
Foto: PAP/EPA | Video: Reuters TV W Indiach ludzie wyszli na ulice

Ośmiu mężczyzn oskarżonych jest o udział w gwałcie i morderstwie ośmioletniej muzułmańskiej dziewczynki w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir. W poniedziałek pojawili się na pierwszej rozprawie sądowej. Sprawa wywołała ogólnokrajowe oburzenie i krytykę partii rządzącej.

Dziewczynka pochodziła z koczowniczej społeczności wędrującej po lasach Kaszmiru. W styczniu tego roku była narkotyzowana, trzymana w niewoli w hinduskiej świątyni i gwałcona przez tydzień, zanim została uduszona i zmiażdżona kamieniem - podała policja.

Wśród ośmiu oskarżonych jest dwóch policjantów, którym zarzuca się tuszowanie śledztwa. Na czele grupy przestępczej miał stać zaś emerytowany urzędnik opiekujący się świątynią, w której była przetrzymywana ośmiolatka.

Bulwersujące przypadki gwałtów

Sąd w mieście Srinagar odroczył sprawę do 28 kwietnia, ponieważ prawnik rodziny ofiary wnioskowała o przeniesienie procesu do innego miejsca ze względów bezpieczeństwa. Kobieta podkreśliła, że z powodu reprezentowania rodziny zamordowanej ośmiolatki grożono jej zgwałceniem.

Publiczny gniew doprowadził w ciągu ostatnich kilku dni do protestów w wielu indyjskich miastach. Demonstranci wystąpili również przeciwko rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej. W ostatnim czasie pojawiły się również zarzuty o rzekomy gwałt z udziałem polityka tego ugrupowania z Uttar Pradesh, najludniejszego stanu Indii, w którym jest wysoki poziom przestępczości.

Społeczne oburzenie wywołała również sprawa gwałtu z miasta Surat na południu stanu Gudźarat. Tydzień temu w pobliżu boiska do krykieta odnaleziono zwłoki dziewczynki. Sekcja zwłok wykazała, że 12-latka przed śmiercią była torturowana i gwałcona. Na jej ciele stwierdzono 86 śladów po pobiciu.

W piątek głos zabrał premier Narendra Modi, który pochodzi ze stanu Gudźarat. Zapewnił, że sprawcy gwałtów nie będą chronieni. Został jednak skrytykowany za to, że zwlekał z komentarzem do protestów.

Przed wylotem do Europy na oficjalne wizyty premier Modi otrzymał list podpisany przez 50 byłych szefów indyjskiej policji, ambasadorów i wyższych urzędników państwowych. Napisali w nich, że "bestialstwo i barbarzyństwo związane z gwałtem i morderstwem ośmioletniego dziecka pokazuje głębokie zepsucie, w jakie wpadliśmy".

Ponadto sygnatariusze listu oskarżyli rządzącą Indyjską Partię Ludową o sprzyjanie prawicowym grupom hinduistycznym i podsycanie niechęci wobec 172 milionów muzułmanów mieszkających w Indiach.

Tysiące ofiar

Reuters przypomina, że podobne tak duże protesty miały miejsce w 2012 roku, kiedy oburzenie w Indiach wywołała sprawa gwałtu na młodej studentce w autobusie.

Wówczas społeczne oburzenie zmusiło rządzących do zaostrzenia prawa w sprawie gwałtów i wprowadzenia za to przestępstwo kary śmierci.

Ostatnie dane z 2016 roku pokazują, że w Indiach zgłaszanych jest 40 tys. przypadków gwałtów. W porównaniu z 2012 rokiem to wzrost o 60 proc. Agencja Reutersa podkreśliła, że dużo przypadków molestowania nie są zgłaszane na policję, zwłaszcza na wsiach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Gwałt, który może zmienić Indie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Tomik dofinansowany przez Urząd Miasta, w nim wiersze o... urzędnikach

Miejscowe władze w Swarzędzu wsparły wydanie tomiku wierszy lokalnej poetki. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Luka w przepisach, które mają chronić turystów

Luka w przepisach, które mają chronić turystów

1 lipca w życie wchodzi ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przepisy, które mają w założeniu lepiej chronić interesy podróżnych na wypadek bankructw biur podróży, w ogóle nie biorą pod uwagę organizatorów jednodniowych wycieczek. Jeśli takie biuro podróży upadnie, jego klienci zostaną na lodzie. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Macron po rozmowie z Trumpem. Możliwe "nowe elementy" umowy z Iranem

Macron po rozmowie z Trumpem. Możliwe "nowe elementy" umowy z Iranem

Iran będzie miał większe problemy niż kiedykolwiek, jeżeli zdecyduje się wznowić swój program nuklearny - stwierdził Donald Trump, przyjmując we wtorek w Waszyngtonie Emmanuela Macrona. Prezydent Francji przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych i rozmawia z amerykańskim prezydentem między innymi o irańskim programie atomowym i kwestii utrzymania w mocy umowy podpisanej z Teheranem przez światowe mocarstwa w 2015 roku. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Pierwszy w pełni przeszczepiony penis

Lekarze mają nadzieję, że nowa tkanka nie zostanie odrzucona i narząd będzie działał w pełni sprawnie. Zobacz TOTERAZ

Zamek Carcassonne pomalowany przez francuskiego artystę Felice Variniego (fot. Armando Babani/EPA/PAP) czytaj dalej »