tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Podejrzany o wielokrotne zgwałcenie zakonnicy. Indyjski biskup aresztowany

54-letni biskup rzymskokatolicki Franco Mulakkal w latach 2014-2016 miał wielokrotnie zgwałcić zakonnicę ze swojej diecezji w stanie Kerala w Indiach. Jak poinformowano w piątek, po trzydniowych przesłuchaniach trafił do aresztu, w sobotę stanie przed sądem. Zaprzecza oskarżeniom.

- Jest oskarżony o gwałt - powiedział w piątek o biskupie Franco Mulakkalu generał policji Vijay Sakhare. Sprawy nie skomentowali dotąd ani prawnicy biskupa, ani rzecznik Watykanu.

W czwartek Watykan tymczasowo zawiesił Mulakkala, na jego prośbę, w obowiązkach.

"Wygrałyśmy pierwszą rundę"

Sprawa wstrząsnęła wspólnotą chrześcijańską w Indiach. Przed sądem najwyższym stanu Kerala od około dwóch tygodni zbierają się zakonnice, domagając się zatrzymania biskupa. Z zadowoleniem przyjęły piątkową wiadomość o aresztowaniu Mulakkala.

- Wygrałyśmy pierwszą rundę – powiedziała siostra Anupana, organizatorka demonstracji. – Walczymy w imieniu wielu zakonnic, które cierpią w ciszy i będziemy kontynuować naszą kampanię, dopóki wszystkie nie zaznają sprawiedliwości - dodała.

Franco Mulakkal jako biskup diecezji Dźalandhar miał wielokrotnie zgwałcić zakonnicę ze zgromadzenia Misjonarek Jezusa w domu gościnnym Misji Domowej Św. Franciszka.

Kościół wspierał biskupa

Skandal wybuchł, kiedy siostra w czerwcu zgłosiła się na policję, oskarżając Franco Mulakkala o to, że między 2014 a 2016 rokiem dopuścił się na niej trzynastu gwałtów. Reprezentujący hierarchę prawnik stwierdził, że zakonnica najprawdopodobniej zmyśliła historię, ponieważ została oskarżona o utrzymywanie związku z innym mężczyzną.

Gdy na początku września, w wyniku demonstracji, o sprawie zrobiło się głośno, duchowny spotkał się ze wsparciem ze strony przedstawicieli miejscowego Kościoła. - To fałszywe oskarżenia. Wszyscy stoimy murem za biskupem - mówił ojciec Peter Kavumpuram, rzecznik prasowy diecezji.

- Pomimo teorii spiskowych dla nas sprawa jest jasna. Zakonnice paradują przed sądem w trakcie prowadzonego dochodzenia. Mamy do czynienia z antychrześcijańskim ruchem. Ci ludzie próbują manipulować prawdą – dodał.

Kerala w odróżnieniu do reszty Indii charakteryzuje się wysokim odsetkiem chrześcijan. Szacuje się, że 19 procent - około 6 milionów - obywateli w tym stanie przynależy do różnych chrześcijańskich społeczności. W całych Indiach jest ich około 2 procent.

 

Źródło: Google Maps Stan Kerala, Indie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »