tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Katalonia chce niepodległości

"Funkcjonariusze użyli pałek wobec osób, które nie stanowiły żadnego zagrożenia"

Zajmująca się ochroną praw człowieka organizacja Human Rights Watch (HRW) ocenia w opublikowanym w czwartek raporcie, że podczas referendum w Katalonii wysłane przez Madryt służby użyły środków przymusu w sposób przesadny.

Autorzy raportu stwierdzili, że użycie siły wobec organizatorów i uczestników katalońskiego referendum niepodległościowego było nieuzasadnione, a w niektórych przypadkach środki przymusu były niewspółmierne do zagrożenia porządku publicznego.

HRW: policja miała nakaz, ale nie prawo do stosowania przemocy

"Funkcjonariusze wielokrotnie użyli pałek wobec osób protestujących, które nie stanowiły żadnego zagrożenia. W przypadku wielu osób ich interwencja skutkowała uszczerbkiem na zdrowiu" - ocenili eksperci HRW.

Organizacja odnotowała, że niewspółmiernych środków przymusu użyto między innymi w niektórych lokalach wyborczych: w Gironie, Aiguavivie oraz w Fonollosie.

- Choć policja miała sądowy nakaz do działania, nie dawało jej to żadnego prawa do stosowania przemocy wobec pokojowo nastawionych manifestantów - stwierdził Kartik Raj, ekspert HRW do spraw Europy Zachodniej.

HRW opracowała raport na podstawie materiałów filmowych i świadectw uczestników konfrontacji z hiszpańską policją i Gwardią Cywilną.

W czwartek informację o przesadnym użyciu siły przez wysłane przez Madryt służby podały też władze katalońskiej policji Mossos d'Esquadra.

Według nich Gwardia Cywilna i hiszpańska policja nie wypełniły zawartych z Mossos d'Esquadra porozumień, zgodnie z którymi użycie siły wobec uczestników referendum miało być konsultowane z kierownictwem katalońskiej policji.

6 października władze Mossos d'Esquadra poinformowały, że otrzymały łącznie 533 zgłoszeń w sprawie brutalnych interwencji hiszpańskich służb podczas referendum w Katalonii. Z kolei służby medyczne tego regionu oszacowały liczbę rannych na blisko 900.

Według HRW, powołującej się na szacunki ministerstwa spraw wewnętrznych w Madrycie, w konfrontacjach podczas referendum w Katalonii pomocy medycznej potrzebowało też 19 hiszpańskich policjantów oraz 14 funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Katalonia chce niepodległości

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Jest uchodźcą, żyje w Polsce i ma wiadomość dla wszystkich Polaków

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy porozmawialiśmy z Ferasem, który mieszka w Polsce od 6 lat. Ma dom i pracę. Ze swojej ojczyzny, Syrii uciekł przed wojną. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Pokój fiskalny". Długi podatkowe do spłaty na korzystnych warunkach

"Pokój fiskalny". Długi podatkowe do spłaty na korzystnych warunkach

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch Matteo Salvini zapowiedział wprowadzenie "pokoju fiskalnego", czyli rozwiązania sporów z fiskusem dotyczących sum do 100 tysięcy euro. Na korzystnych zasadach można będzie spłacić zobowiązania, których domaga się agencja ściągająca zaległości. czytaj dalej »

Do świetnej zabawy wiele nie trzeba. Liczy się tylko pomysł

Dzieci w obozie dla uchodźców w Bangladeszu mogą liczyć na doskonałą rozrywkę. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Austria i Włochy chcą "rewolucji kopernikańskiej" w podejściu do migracji

Austria i Włochy chcą "rewolucji kopernikańskiej" w podejściu do migracji

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl powiedział w środę w Rzymie, że jego kraj oraz Włochy proponują "rewolucję kopernikańską" w podejściu Unii Europejskiej do spraw migracji. - Klimat w Europie zmienia się - dodał szef włoskiego MSW Matteo Salvini. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dziewczynka siedząca przed zamkniętym sklepem w Sanliurfie, Turcja (Erdem Sahin/PAP/EPA) czytaj dalej »