tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Katalonia chce niepodległości

"Funkcjonariusze użyli pałek wobec osób, które nie stanowiły żadnego zagrożenia"

Zajmująca się ochroną praw człowieka organizacja Human Rights Watch (HRW) ocenia w opublikowanym w czwartek raporcie, że podczas referendum w Katalonii wysłane przez Madryt służby użyły środków przymusu w sposób przesadny.

Autorzy raportu stwierdzili, że użycie siły wobec organizatorów i uczestników katalońskiego referendum niepodległościowego było nieuzasadnione, a w niektórych przypadkach środki przymusu były niewspółmierne do zagrożenia porządku publicznego.

HRW: policja miała nakaz, ale nie prawo do stosowania przemocy

"Funkcjonariusze wielokrotnie użyli pałek wobec osób protestujących, które nie stanowiły żadnego zagrożenia. W przypadku wielu osób ich interwencja skutkowała uszczerbkiem na zdrowiu" - ocenili eksperci HRW.

Organizacja odnotowała, że niewspółmiernych środków przymusu użyto między innymi w niektórych lokalach wyborczych: w Gironie, Aiguavivie oraz w Fonollosie.

- Choć policja miała sądowy nakaz do działania, nie dawało jej to żadnego prawa do stosowania przemocy wobec pokojowo nastawionych manifestantów - stwierdził Kartik Raj, ekspert HRW do spraw Europy Zachodniej.

HRW opracowała raport na podstawie materiałów filmowych i świadectw uczestników konfrontacji z hiszpańską policją i Gwardią Cywilną.

W czwartek informację o przesadnym użyciu siły przez wysłane przez Madryt służby podały też władze katalońskiej policji Mossos d'Esquadra.

Według nich Gwardia Cywilna i hiszpańska policja nie wypełniły zawartych z Mossos d'Esquadra porozumień, zgodnie z którymi użycie siły wobec uczestników referendum miało być konsultowane z kierownictwem katalońskiej policji.

6 października władze Mossos d'Esquadra poinformowały, że otrzymały łącznie 533 zgłoszeń w sprawie brutalnych interwencji hiszpańskich służb podczas referendum w Katalonii. Z kolei służby medyczne tego regionu oszacowały liczbę rannych na blisko 900.

Według HRW, powołującej się na szacunki ministerstwa spraw wewnętrznych w Madrycie, w konfrontacjach podczas referendum w Katalonii pomocy medycznej potrzebowało też 19 hiszpańskich policjantów oraz 14 funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Katalonia chce niepodległości

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Pijany wpadł pod pociąg, nic mu się nie stało. Nawet policja nazywa to cudem

Wywołał opóźnienia kosztujące blisko 50 tysięcy złotych. Do tego obudził się z kacem i mandatem. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Morawiecki po szczycie UE: Polska za podniesieniem składek i likwidacją rabatów

Morawiecki po szczycie UE: Polska za podniesieniem składek i likwidacją rabatów

Polska opowiada się za podniesieniem składek do unijnego budżetu nawet do poziomu 1,2 proc. dochodu narodowego brutto - powiedział w piątek w Brukseli po zakończeniu szczytu unijnego premier Mateusz Morawiecki. Jak dodawał, "Polska wskazuje na silną potrzebę eliminacji rabatów". czytaj dalej »

Ma 9 lat i wygrał trzy Turnieje Czterech Skoczni. Chce być następcą Stocha i Małysza

Tymek Cienciała z Wisły skacze na nartach od 4 roku życia. Eksperci mówią, że jest na dobrej drodze, by w przyszłości zostać drugim Kamilem Stochem czy Adamem Małyszem. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Karnawał w Bazylei, Szwajcaria (Fot. GEORGIOS KEFALAS/PAP/EPA) czytaj dalej »