tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Krytykowanie następcy tronu stanowi akt terroru"

"Krytykowanie następcy tronu stanowi akt terroru"
Foto: kremlin.ru Książę Muhammad ibn Salman as-Saud na spotkaniu z Emanuelem Macronem (10.11.2017 r.)

Ogłoszona w tym miesiącu w Arabii Saudyjskiej ustawa antyterrorystyczna została w czwartek skrytykowana przez organizację broniącą praw człowieka Human Rights Watch (HRW) jako metoda zmuszania do całkowitego milczenia działaczy pokojowej opozycji.

Nowa ustawa pozwala na stosowanie kar do 10 lat więzienia za obrazę króla lub następcy tronu oraz stosowanie kary śmierci za akty terroryzmu - poinformowały saudyjskie dzienniki, między innymi "Saudi Gazette".

"Pokojowa krytyka" aktem terroru

- Władze Arabii Saudyjskiej pragną metodycznie ścigać za pomocą nieuzasadnionych oskarżeń pokojową krytykę - oświadczyła szefowa działu Bliskiego Wschodu w HRW Sarah Leah Whitson.

"Zamiast ulepszyć prawo, które sprzyja nadużyciom w państwie", władze saudyjskie zaostrzają ustawodawstwo i obecnie "krytykowanie księcia następcy tronu (Muhammada ibn Salman as-Sauda - red.) stanowi akt terroru" - dodała.

Nowa ustawa, która zastępuje szeroko krytykowane przepisy z 2014 roku, umożliwia przeprowadzanie pod pozorem walki z korupcją bezprecedensowej czystki wśród dziesiątków znanych w królestwie osobistości - podkreśla Whitson.

Za "akty terrorystyczne" można na podstawie nowej ustawy uznawać szeroką gamę innych zachowań. Na przykład jako "terroryzm" można określić działania opisane w prawie jako "zakłócanie porządku publicznego" i "zagrożenie bezpieczeństwa publicznego". Stwarza to m.in. podstawy do karania uczestników pokojowych manifestacji obrońców praw człowieka - twierdzą przedstawiciele HRW, którzy uważają, że nowe prawo jest wymierzone również w ich organizację.

Już w maju Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywała Rijad do pilnej zmiany stosowanej obecnie definicji terroryzmu, wykorzystywanej przeciwko "osobom korzystającym pokojowo z wolności słowa, z prawa do swobody wypowiedzi".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Erdogan chce otworzyć ambasadę w Jerozolimie Wschodniej

Erdogan chce otworzyć ambasadę w Jerozolimie Wschodniej

Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił w niedzielę, że jego zamiarem jest otwarcie ambasady Turcji w Jerozolimie Wschodniej. Uczynił to kilka dni po spotkaniu przywódców państw muzułmańskich, którzy wezwali do uznania Jerozolimy Wschodniej za stolicę Palestyny. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Grał w chowanego, zamknął się w sejfie. Rodzina nie znała kodu

Ta historia wydarzyła się naprawdę w jednym z niemieckich domów. Na szczęście zakończyła się dobrze. Zobacz TOTERAZ.