tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Turcja vs. UE. Dyplomatyczne starcie

Holenderski parlament uznał ludobójstwo Ormian. Turcja potępia

Holenderski parlament uznał ludobójstwo Ormian. Turcja potępia
Foto: Wikipedia Holenderski parlament uznał ludobójstwo Ormian

Członkowie niższej izby holenderskiego parlamentu opowiedzieli się za przyjęciem wniosku o uznaniu ludobójstwa Ormian w 1915 roku - informuje w czwartek Reuters. Decyzję tę potępiło tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przyjęciu wniosku "uznającego ludobójstwo Ormian" było przeciwnych trzech spośród 150 członków niższej izby parlamentu.

Pełniąca obowiązki ministra spraw zagranicznych Sigrid Kaag zapowiedziała, że holenderski rząd nie podąży śladem parlamentu. Kaag zapewniła, że gabinet będzie "nadal zachowywał powściągliwość" w tej kwestii. Rząd "chce być bardzo uważny w kwestii stosunków z Turcją, które bywały lepsze" - dodała.

Drugi przyjęty wniosek stanowi, że "holenderski premier lub szef MSZ powinni udać się na obchody w Armenii w kwietniu (rocznica ludobójstwa)". W przeszłości w uroczystościach brał udział holenderski ambasador.

Głos potępienia z Turcji

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji w komunikacie potępiło decyzję holenderskiego parlamentu. Oznajmiło, że decyzja deputowanych nie jest ważna ani prawnie wiążąca, i przypomniało zapowiedź rządu w Hadze, który zapewnił wcześniej, że uznanie rzezi Ormian nie będzie oficjalną polityką gabinetu.

Wcześniej - jeszcze przed głosowaniem - rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy oświadczył, że "upolitycznienie wydarzeń z 1915 roku poprzez wyjęcie ich z historycznego kontekstu jest nie do zaakceptowania".

- Nasze stanowisko i oczekiwania w tej kwestii, stanowiącej wyznacznik tego, czy Holandia wyraża wolę normalizacji stosunków z naszym krajem, zostały przekazane holenderskiemu charge d'affaires - dodał.

Napięte stosunki bilateralne

Agencje Reutera i Associated Press oceniają, że decyzja parlamentu o uznaniu "wydarzeń w 1915 roku za ludobójstwo" prawdopodobnie zaogni i tak już napięte relacje między Amsterdamem a Ankarą.

Stosunki pogorszyły się w 2017 roku, kiedy Holandia odmówiła zgody na wylądowanie w Rotterdamie członkom tureckiego rządu, którzy mieli wystąpić na zorganizowanych przez tureckich imigrantów wiecach przed referendum konstytucyjnym w Turcji w sprawie rozszerzenia kompetencji prezydenta. W reakcji na te wydarzenia Turcja zawiesiła kontakty dyplomatyczne na wyższym szczeblu z Holandią. 5 lutego holenderskie MSZ poinformowało, że formalnie wycofuje swego ambasadora w Ankarze.

Według historyków w latach 1915-1917 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło około 1,5 miliona ormiańskich mieszkańców ówczesnego imperium osmańskiego.

Natura i skala tej zbrodni pozostaje niezmiennie tematem sporu, w którym strona turecka kwestionuje termin "ludobójstwo" i liczbę ofiar. Przyznaje jedynie, że w walkach między Turkami a Ormianami, które zaczęły się w 1915 roku, było wiele ofiar po stronie Ormian. W przeszłości Turcja, odpowiadając na przyjęcie w krajach europejskich uchwał ws. ludobójstwa Ormian, tymczasowo odwoływała swych przedstawicieli dyplomatycznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Turcja vs. UE. Dyplomatyczne starcie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bla bla

A kiedy my uznamy ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   hoipoloi
   hoipoloi

   jako jedni z ostatnich,
   bo Turcja jako jedyna nie uznała rozbiorów, przez całe 123 lata utrzymywali fikcję, że jest u nich polskie poselstwo.

   to były straszne czasy. oby nie wróciły.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Ekstremalna ślizgawka po stromej ścianie

     Atrakcja z Nowej Zelandii. Zobacz TOTERAZ.

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Afgański chłopiec czeka na klientów na dzień przed największym muzułmańskim świętem Id al-Adha. (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »