tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Holandia odwoła się do sądu kasacyjnego w sprawie masakry w Srebrenicy

zobacz więcej wideo »
Holandia odwoła się do sądu kasacyjnego w sprawie masakry w Srebrenicy
 • Ekshumacja zwłok w Srebrenicy po 1995 rokuEkshumacja zwłok w Srebrenicy po 1995 roku
 • Ekshumacje zwłok w Srebrenicy po wojnie w BośniEkshumacje zwłok w Srebrenicy po wojnie w Bośni
 • Holandia ponosi "odpowiedzialność cywilną" za masakrę w SrebrenicyHolandia ponosi "odpowiedzialność cywilną" za masakrę w...
Foto: Mazbln / Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Video: Reuters TV Zbrodnia w Srebrenicy przyspieszyła koniec wojny w Bośni i Hercegowinie

Holandia poinformowała w środę, że postanowiła zwrócić się do trybunału kasacyjnego w sprawie orzeczenia przez Sąd Apelacyjny częściowej odpowiedzialności państwa holenderskiego za śmierć 350 Muzułmanów podczas rzezi w Srebrenicy w Bośni w 1995 roku.

W czerwcu Sąd Apelacyjny w Hadze orzekł, że państwo holenderskie ponosi częściową odpowiedzialność za śmierć ponad 300 muzułmańskich mężczyzn podczas masakry w Srebrenicy w lipcu 1995 roku i powinno wypłacić częściowe odszkodowania rodzinom ofiar.

Państwo "nie podziela" tego wyroku

"Państwo będzie odwoływać się od tego wyroku", którego "nie podziela i który nie jest zrozumiały" - powiedział Klaas Meijer, rzecznik holenderskiego ministerstwa obrony.

Dodał, że sąd nie będzie rozstrzygać sprawy merytorycznie, tylko przyjrzy się formom, wykładni i stosowaniu prawa oraz regulaminowi postępowania i uzasadnieniu wyroku.

Jeśli wykryty zostanie w nich jakiś błąd, mogłoby dojść do nowego procesu w sprawie, która pozostaje jedną z czarnych plam w historii Holandii i wojny bośniackiej (1992-1995).

W orzeczeniu z 27 czerwca sędzia stwierdził, że holenderskie błękitne hełmy pozwoliły 13 lipca 1995 roku na opuszczenie budynków Dutchbat (holenderskiego batalionu sił pokojowych ONZ) w Potoczari przez bośniackich Muzułmanów i zabranie ich przez bośniackich Serbów, "wiedząc, że istnieje ryzyko, iż zostaną nieludzko potraktowani".

Sąd apelacyjny ocenił szanse przeżycia Muzułmanów, gdyby pozostali w holenderskich koszarach, na około 30 procent. "Państwo ponosi zatem odpowiedzialność za 30 procent strat poniesionych przez krewnych" ofiar - brzmiało oświadczenie sądu.

Skarga Matek Srebrenicy

Holenderscy żołnierze sił pokojowych ONZ byli odpowiedzialni za położoną przy granicy z Serbią Srebrenicę, która była muzułmańską enklawą ogłoszoną przez ONZ strefą bezpieczeństwa, kiedy siły Serbów bośniackich zajęły miasto 11 lipca 1995 roku, na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny w Bośni. Zgromadziło się tam 30 tysięcy ludzi, w tym tysiące uchodźców, szukających schronienia przed nacierającymi wojskami serbskimi. Bronić ich mieli holenderscy żołnierze, uzbrojeni tylko w lekką broń. Serbowie bośniaccy wymordowali wtedy ponad 7 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Skargę na władze Holandii dotyczącą odpowiedzialności za śmierć bośniackich Muzułmanów złożyła w trybie cywilnym organizacja Matki Srebrenicy. W pierwszej instancji w lipcu 2014 roku sąd uznał, że państwo holenderskie ponosi odpowiedzialność cywilną za śmierć ponad 300 muzułmańskich mężczyzn. Nie przyznał jednocześnie racji Matkom Srebrenicy w sprawie pozostałych oskarżeń.

Raport ujawniający fakty dotyczące zbrodni w Srebrenicy doprowadził w kwietniu 2002 roku do dymisji rządu holenderskiego. ONZ przyznała w 1999 roku, że popełniła błąd w ocenie sytuacji w Srebrenicy, a władze Holandii zawsze utrzymywały, że ich żołnierze zostali porzuceni przez siły ONZ, ponieważ nie zapewniły im one wsparcia powietrznego.

Zbrodnia w Srebrenicy przyspieszyła koniec wojny w Bośni i Hercegowinie. Po masakrze lotnictwo NATO dokonało zmasowanych nalotów na pozycje Serbów bośniackich, a po ich zakończeniu do BiH wkroczyła armia chorwacka, która wraz z siłami muzułmańskimi i wojskiem bośniackich Chorwatów rozbiła Serbów.

Trybunał ONZ do spraw zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii uznał masakrę muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy za ludobójstwo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, doprowadzi to do katastrofy"

- Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, to doprowadzi to do katastrofy w naszych dwustronnych stosunkach. Potrzebujemy koalicji między naszymi państwami, sojuszu dwóch silnych państw - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. zobacz więcej »

Kasowniki zawodzą, a i tak je nagrodzili

Miało być nowocześnie, ale we wrocławskiej komunikacji coś poszło nie tak. Zainstalowano nowe kasowniki, które się psują. Nie przeszkodziło to jednak, by nowemu systemowi przyznać główną nagrodę w konkursie. zobacz więcej »

W Białymstoku przedszkolaki zamieniają się w policjantów. Mają nawet swój komisariat

Mają sygnalizator, znaki, przejścia dla pieszych, a nawet kącik kryminalistyczny, gdzie dzieci poćwiczą na własnej skórze odbitki linii papilarnych! Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE SPORTOWE »

Niecodzienny pomysł na remont łazienki i ozdobienie starych kafelków

Jak kreatywnie zrobić remont w toalecie, nie naruszając kafli na jej ścianach? Zobacz TOTERAZ.

Najnowsze dzieło Banksy'ego na murze Houston Bowery, Nowy Jork, USA. Fot. Jason Szenes/PAP/EPA czytaj dalej »