tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Hiszpańskie media: planowane reformy UE mogą uderzyć w Polskę i Węgry

Hiszpańskie media: planowane reformy UE mogą uderzyć w Polskę i Węgry
Foto: ec.europa.eu W piątek odbył się nieformalny unijny szczyt w Brukseli

Hiszpańskie media podsumowują piątkowy szczyt UE twierdzeniem, że Niemcy i Francja umacniają swój sojusz kosztem innych członków Unii. Odnotowują, że planowane przez oś Berlin-Paryż reformy unijne mogą uderzyć w kraje takie jak Polska i Węgry.

Dziennikarze wskazują, że Paryż i Berlin dążą obecnie do przeforsowania niemieckiej propozycji uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od wypełnienia określonych warunków. Twierdzą, że stanowisko to uwidoczniło się podczas piątkowego szczytu UE w Brukseli.

"Nasilanie się podziałów"

Wydawana w Katalonii "La Vanguardia" wskazuje, że o ile dla Niemiec ważna jest obecnie sprawa utrudnienia odmowy przyjmowania uchodźców członkom UE, o tyle Francuzi chcieliby dodatkowo uzależnić kwestię wypłat od przestrzegania zasad praworządności i dyscypliny podatkowej.

Według komentatorów "La Vanguardii" proponowane przez Berlin i Paryż uzależnienie kwestii wypłat od spełnienia warunków może uderzyć w członków UE z Europy Wschodniej, "szczególnie w dwa kraje, które czują się bezpośrednio zagrożone".

Z kolei wydawany w Madrycie dziennik "La Razon" wskazuje, że piątkowy szczyt w Brukseli dowiódł nasilania się podziałów i walk wewnątrz Unii Europejskiej, które “prowadzone są na dwóch klasycznych frontach: o władzę i pieniądze”.

Gazeta odnotowała, że grupa dużych i silnych państw UE, takich jak Francja i Niemcy, dąży do przeforsowania większych wpłat do wspólnego budżetu. Stołeczny dziennik spodziewa się, że poprzeć propozycję Paryża i Berlina może Hiszpania, dzięki czemu mogłaby liczyć na “mniejsze straty” przy podziale środków regionalnych.

"Linie podziału w UE"

"Warto pamiętać jednak, że w najbliższym okresie rozdziału środków Hiszpania po raz pierwszy otrzyma mniej pieniędzy, niż przekaże ich Unii Europejskiej" - przypomniał “La Razon”.

Z kolei stołeczny "El Pais" odnotowuje słowa premiera Mariano Rajoya, który stwierdził w piątek w Brukseli, że Madryt "powinien być otwarty na większe wydatki", aby zrekompensować wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Gazeta wskazała też, że kwestia reformy UE zaczyna w coraz większym stopniu dzielić bogate kraje unijne. Odnotowała wcześniejszą obietnicę daną przez kanclerz Angelę Merkel prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w sprawie bardziej federalistycznego nastawienia Niemiec przy reformowaniu strefy euro.

Madrycki dziennik wskazał, że linie podziału wewnątrz UE nie dzielą już tylko zamożnych i biednych członków - z "klubu bogatych wyłamały się już Holandia, Austria i kraje skandynawskie".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dawidov

Juz dawno mialy uderzyc.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

   Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Merkel z wizytą w Warszawie

   Merkel z wizytą w Warszawie

   Współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej po brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny - te tematy mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Belwederze Merkel spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. zobacz więcej »

   Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

   Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »