tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Hiszpańskie media: planowane reformy UE mogą uderzyć w Polskę i Węgry

Hiszpańskie media: planowane reformy UE mogą uderzyć w Polskę i Węgry
Foto: ec.europa.eu W piątek odbył się nieformalny unijny szczyt w Brukseli

Hiszpańskie media podsumowują piątkowy szczyt UE twierdzeniem, że Niemcy i Francja umacniają swój sojusz kosztem innych członków Unii. Odnotowują, że planowane przez oś Berlin-Paryż reformy unijne mogą uderzyć w kraje takie jak Polska i Węgry.

Dziennikarze wskazują, że Paryż i Berlin dążą obecnie do przeforsowania niemieckiej propozycji uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od wypełnienia określonych warunków. Twierdzą, że stanowisko to uwidoczniło się podczas piątkowego szczytu UE w Brukseli.

"Nasilanie się podziałów"

Wydawana w Katalonii "La Vanguardia" wskazuje, że o ile dla Niemiec ważna jest obecnie sprawa utrudnienia odmowy przyjmowania uchodźców członkom UE, o tyle Francuzi chcieliby dodatkowo uzależnić kwestię wypłat od przestrzegania zasad praworządności i dyscypliny podatkowej.

Według komentatorów "La Vanguardii" proponowane przez Berlin i Paryż uzależnienie kwestii wypłat od spełnienia warunków może uderzyć w członków UE z Europy Wschodniej, "szczególnie w dwa kraje, które czują się bezpośrednio zagrożone".

Z kolei wydawany w Madrycie dziennik "La Razon" wskazuje, że piątkowy szczyt w Brukseli dowiódł nasilania się podziałów i walk wewnątrz Unii Europejskiej, które “prowadzone są na dwóch klasycznych frontach: o władzę i pieniądze”.

Gazeta odnotowała, że grupa dużych i silnych państw UE, takich jak Francja i Niemcy, dąży do przeforsowania większych wpłat do wspólnego budżetu. Stołeczny dziennik spodziewa się, że poprzeć propozycję Paryża i Berlina może Hiszpania, dzięki czemu mogłaby liczyć na “mniejsze straty” przy podziale środków regionalnych.

"Linie podziału w UE"

"Warto pamiętać jednak, że w najbliższym okresie rozdziału środków Hiszpania po raz pierwszy otrzyma mniej pieniędzy, niż przekaże ich Unii Europejskiej" - przypomniał “La Razon”.

Z kolei stołeczny "El Pais" odnotowuje słowa premiera Mariano Rajoya, który stwierdził w piątek w Brukseli, że Madryt "powinien być otwarty na większe wydatki", aby zrekompensować wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Gazeta wskazała też, że kwestia reformy UE zaczyna w coraz większym stopniu dzielić bogate kraje unijne. Odnotowała wcześniejszą obietnicę daną przez kanclerz Angelę Merkel prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w sprawie bardziej federalistycznego nastawienia Niemiec przy reformowaniu strefy euro.

Madrycki dziennik wskazał, że linie podziału wewnątrz UE nie dzielą już tylko zamożnych i biednych członków - z "klubu bogatych wyłamały się już Holandia, Austria i kraje skandynawskie".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dawidov

Juz dawno mialy uderzyc.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

   Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

   Ryanair poinformował o anulowaniu 190 z 2400 lotów zaplanowanych na najbliższy piątek. Powodem jest strajk części personelu pokładowego przewoźnika w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, Włoszech i Niemczech. czytaj dalej »

   Gdy używasz za dużo telefonu, twój pies jest smutny

   Im mniej uwagi poświęcasz psu, np. patrząc w telefon, tym smutniejszy się staje. Złe samopoczucie zwierzaka może doprowadzić do niesłuchania komend, a nawet psiej depresji. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Jak roje pszczół utrzymują kształt? Za wszystko odpowiada tzw. inteligencja stadna

   Pszczoły potrafią stworzyć rój, który utrzymuje kształt i nie da się w łatwy sposób rozproszyć. Naukowcy sprawdzili, jak to możliwe. Zobacz TOTERAZ

   Próba ustanowienia rekordu świata w przeprowadzeniu najliczniejszej lekcji kaligrafii, Hongkong. (Jerome Favre/PAP/EPA) czytaj dalej »