tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Rekordowa liczba nielegalnych migrantów u wybrzeży Hiszpanii

Rekordowa liczba nielegalnych migrantów u wybrzeży Hiszpanii
Foto: Frontex | Video: Reuters TV Hiszpania poinformowała o rekordowej liczbie imigrantów

Ponad 22,4 tysięcy nielegalnych imigrantów przypłynęło do Hiszpanii w ubiegłym roku. Większość z nich pochodzi z krajów Afryki Subsaharyjskiej. To 300-procentowy wzrost w porównaniu z 2016 rokiem.

Jak poinformowały w sobotę władze pozarządowego Andaluzyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka (APDHA), pomiędzy 2016 i 2017 rokiem nastąpił drastyczny, prawie trzykrotny wzrost liczby migrantów docierających morzem do Hiszpanii.

- O ile w całym 2016 roku przypłynęło do naszego kraju 8048 nielegalnych migrantów, to w 2017 roku dotarło ich morzem aż 22419 - ujawniły władze APDHA.

250 osób straciło życie

Kierownictwo stowarzyszenia zaznaczyło, że w 2017 roku podczas próby dopłynięcia z Afryki Północnej do Hiszpanii życie straciło około 250 osób. Do ich śmierci przyczynił się głównie słaby stan łodzi oraz przeładowanie jednostek, którymi podróżowały.

Według szacunków Rafaela Lary z APDHA w 2016 roku łączna liczba jednostek pływających, na których nielegalni migranci dotarli do Hiszpanii, wyniosła 475, a już rok później sięgnęła prawie 1200.

- Oczekujemy, że liczba migrantów usiłujących dostać się do Hiszpanii przez Morze Śródziemne w tym roku drastycznie wzrośnie w porównaniu z 2017 rokiem - dodał Rafael Lara.

Z danych APDHA wynika, że w 2017 roku liczba docierających do Hiszpanii drogą lądową (przez Ceutę i Melillę) migrantów wyniosła 28,5 tysięcy, czyli była większa o ponad sześć tysięcy w stosunku do grupy przybyszów korzystających z jednostek pływających.

Wśród regionów, do których masowo docierali w ubiegłym roku nielegalni migranci, przeważały wspólnoty autonomiczne Andaluzji i Murcji, a także hiszpańskie enklawy w Afryce Północnej: Ceuta i Melilla. W tych dwóch ostatnich niemal co miesiąc miała miejsce próba masowego wtargnięcia migrantów przez ustawione na granicy marokańsko-hiszpańskiej kilkumetrowe ogrodzenia.

Szacuje się, że zarówno wśród migrantów docierających morzem, jak i forsujących ogrodzenia graniczne dominowali obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, a także Marokańczycy i Algierczycy.

Według statystyk APDHA wśród nielegalnych migrantów, którzy w 2017 roku przybijali do brzegów Hiszpanii z Afryki Północnej, byli też obywatele państw azjatyckich. W grupie tej dominowali Syryjczycy - 2,2 tysiące.

Natomiast zdaniem autorów najnowszego raportu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w 2018 roku prawdopodobne jest zwiększenie ruchu migrantów na zachodnim szlaku śródziemnomorskim. Największy wpływ na sytuację na zewnętrznych granicach UE będzie miała nadal spora liczba migrantów w Libii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Nazywanie najlepszych przyjaciół wrogami uszczęśliwia twoich prawdziwych wrogów"

"Europejczycy nigdy nie porzucą Amerykanów, ponieważ Ameryka nigdy nie porzuci nas. Po to są przyjaciele" - oświadczył na Twitterze wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. To odpowiedź na słowa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który mówił w wywiadzie dla CBS, że Unia Europejska to wróg Stanów Zjednoczonych w kwestiach handlowych. zobacz więcej »

Piorun poraził go siedem razy. Nic mu się nie stało

To Roy Sullivan. Może mówić o prawdziwym szczęściu w... nieszczęściu. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Piłeś? Nie wchodź do wody

Norweska kampania promująca trzeźwość na wodzie. Zobacz TOTERAZ.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas finału mundialu. (Sputnik/Alexiei Nikolsky/Kremlin/Reuters/Forum) czytaj dalej »