tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Katalonia chce niepodległości

Torra objął urząd premiera Katalonii

zobacz więcej wideo »
Torra objął urząd premiera Katalonii
 • Katalonia ma nowego premieraKatalonia ma nowego premiera
 • Madryt przejął oficjalnie władzę w Katalonii. "Pociągi pędzące na czołowe zderzenie"Madryt przejął oficjalnie władzę w Katalonii. "Pociągi pędzące...
 • Premier Rajoy rozwiązał parlament i odwołał rząd w KataloniiPremier Rajoy rozwiązał parlament i odwołał rząd w Katalonii
 • Barcelona po deklaracji Puigdemonta. Relacja reportera TVN24Barcelona po deklaracji Puigdemonta. Relacja reportera TVN24
 • "Zdrajca", "czujemy się oszukani". Relacja Macieja Cnoty z Barcelony"Zdrajca", "czujemy się oszukani". Relacja Macieja Cnoty z...
 • Rusza sesja katalońskiego parlamentu. Relacja reportera TVN24Rusza sesja katalońskiego parlamentu. Relacja reportera TVN24
 • Tusk o Katalonii: utrzymanie jedności wydaje się priorytetemTusk o Katalonii: utrzymanie jedności wydaje się priorytetem
 • Rokita: to historia błędnej polityki hiszpańskiego rząduRokita: to historia błędnej polityki hiszpańskiego rządu
 • "To poważny kryzys demokracji hiszpańskiej""To poważny kryzys demokracji hiszpańskiej"
 • Wysłannik TVN24 obserwuje demonstrację w BarcelonieWysłannik TVN24 obserwuje demonstrację w Barcelonie
 • Madryt: możemy zawiesić autonomię KataloniiMadryt: możemy zawiesić autonomię Katalonii
 • Referendum w Katalonii zakończone Referendum w Katalonii zakończone
 • ""Widać, że oni wypowiedzieli posłuszeństwo prawu"""Widać, że oni wypowiedzieli posłuszeństwo prawu"
 • "Problem, który wydaje się problemem hiszpańskim, staje się problemem ogólnoeuropejskim""Problem, który wydaje się problemem hiszpańskim, staje się...
 • Madryt próbuje blokować referendum. Relacja reportera TVN24Madryt próbuje blokować referendum. Relacja reportera TVN24
 • "Cały świat widzi, jak rząd Hiszpanii traktuje demokrację""Cały świat widzi, jak rząd Hiszpanii traktuje demokrację"
Foto: PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ / POOL | Video: Reuters TV Quim Torra został premierem Katalonii (wideo z dn. 14.05.2018)

Quim Torra objął w czwartek urząd premiera Katalonii, stając się 131. szefem gabinetu regionu, tak zwanego Generalitatu. Polityk zrezygnował z wygłoszenia przemówienia do mieszkańców regionu.

W trakcie krótkiej ceremonii 55-letni Quim Torra wypowiedział jedynie tekst przysięgi, zobowiązując się do wiernego spełniania obowiązków wynikających z urzędu premiera Katalonii.

Dziennik "El Pais" wskazuje, że w przysiędze pominięto odniesienia do konstytucji Hiszpanii i do króla Filipa VI, podobnie jak w 2016 roku, gdy władzę obejmował poprzednik Torry, Carles Puigdemont. "El Mundo" zauważa, że nie była też widoczna hiszpańska flaga ani fotografia monarchy.

Do barcelońskiego budynku Palau, w którym mieści się siedziba Generalitatu, na uroczystość zaproszono tylko niewielkie grono członków rodziny i przyjaciół Torry.

Uroczystość bez udziału przedstawiciela z Madrytu

Transmitowana przez regionalną telewizję TVE3 uroczystość różniła się od poprzednich tym, że nowy premier zrezygnował z przemówienia oraz tym, że na zaprzysiężenie nie zaproszono mediów z pozostałych regionów Hiszpanii ani przedstawiciela rządu w Madrycie. Według "El Mundo" obecne były tylko media regionalne oraz agencje prasowe EFE i Europa Press.

Komentatorzy katalońskiej telewizji odnotowują, że brak przedstawiciela Madrytu podczas ceremonii jest wyraźnym sygnałem, że gabinet Torry będzie dystansował się od rządu centralnego Mariano Rajoya. Gabinet ten po wprowadzeniu w życie w październiku 2017 roku art. 155 hiszpańskiej konstytucji sprawuje bezpośrednią kontrolę nad Katalonią.

Krótko przed zaprzysiężeniem Torry doszło w Madrycie do spotkania Rajoya z liderem liberalnej partii Ciudadanos Alberto Riverą, podczas którego omówiono sytuację polityczną w Katalonii.

Rivera ujawnił po spotkaniu, że zaapelował do Rajoya o utrzymanie obowiązywania art. 155 konstytucji, pozbawiającego Katalonię autonomii. Podkreślił, że utrzymywanie tego przepisu "służy zagwarantowaniu praw wszystkich mieszkańców regionu".

Nowy rząd po sześciu miesiącach

Czwartkowe objęcie urzędu premiera przez Torrę kończy trwający ponad sześć miesięcy okres bez Generalitatu. 28 października ubiegłego roku, po opublikowaniu przez Madryt nowych przepisów, zdymisjonowany został rząd Puigdemonta, który zorganizował nielegalne referendum niepodległościowe z 1 października 2017 roku. Większość uczestników tego plebiscytu opowiedziała się za secesją regionu.

Choć w przedterminowych wyborach 21 grudnia 2017 roku większość parlamentarną zdobyły partie separatystyczne, to trzy wcześniejsze kandydatury na premiera Katalonii z ramienia tych ugrupowań były odrzucane przez rząd w Madrycie i hiszpański wymiar sprawiedliwości.

Hiszpańscy komentatorzy twierdzą, że Torra, którego kandydatura została zaproponowana przez Puigdemonta, czekającego w Niemczech na ewentualną ekstradycję do Hiszpanii, będzie nastawiony na dążenie do secesji Katalonii. Spodziewają się, że polityka nowego Generalitatu doprowadzi do dalszego nasilenia sporu między rządami w Madrycie i Barcelonie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Katalonia chce niepodległości

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Lekka, mobilna, nie przepuści wody

Instalując tę zaporę przed swoimi drzwiami, masz pewność, że do mieszkania nie wtargnie woda. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Dziennikarze ruszyli do Korei Północnej na zamknięcie poligonu. Części nie wpuszczono

Dziennikarze ruszyli do Korei Północnej na zamknięcie poligonu. Części nie wpuszczono

Grupa zachodnich, chińskich i rosyjskich dziennikarzy przybyła we wtorek do Korei Północnej, aby wziąć udział w pokazowym zamknięciu poligonu jądrowego. Ma to nastąpić między środą a piątkiem. Zapraszani wstępnie reporterzy z Korei Południowej ostatecznie nie dostali wiz. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Książę i księżna Sussex na schodach tarasu zamku w Windsorze (fot. A. Lubomirski/REX/Shutterstock/EN) czytaj dalej »