tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Skandal z tytułem magistra i nagranie z supermarketu. Miała być nadzieją partii, zrezygnowała

Skandal z tytułem magistra i nagranie z supermarketu. Miała być nadzieją partii, zrezygnowała
Foto: Reuters Opublikowane nagranie przyspieszyło ogłoszenie decyzji o dymisji

Cristina Cifuentes podała się w środę do dymisji w związku ze skandalami, które wybuchły ostatnio wokół jej osoby. Chodzi o bezprawne otrzymanie tytułu magistra i kradzież kosmetyków ze sklepu w 2011 roku.

Cifuentes, polityk rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej (PP) i szefowa władz regionalnych wspólnoty autonomicznej Madrytu, ogłaszając swą decyzję, poinformowała, że podjęła ją już wcześniej. Jak wyjaśniła, planowała ją jednak ogłosić 2 maja.

Nagranie z supermarketu

Jednak w środę portal OK Diario opublikował nagranie z 2011 roku, na którym widać, jak Cifuentes, wówczas wiceprzewodnicząca regionalnego parlamentu, przeszukiwana jest przez ochroniarza w jednym z supermarketów. Polityk zarzucono kradzież wartych 40 euro kremów. Według OK Diario kobieta utrzymywała początkowo, że kosmetyki miała już w torebce, gdy weszła do sklepu. Kiedy po około 40 minutach przyjechała policja, kobieta zdecydowała się zapłacić za kremy.

Cifuentes potwierdziła autentyczność filmu, utrzymując, że była to "niezamierzona pomyłka". Zdecydowała się jednak na przyspieszenie decyzji o dymisji.

Jak podkreśliła, jej celem jest to, by rządów w Madrycie "nie objęła lewica".

- Wszystkie moje działania, całe moje życie zostały zakwestionowane - powiedziała 54-letnia Cifuentes.

Afera z kradzieżą to już drugi skandal związany z polityk PP, która miała odnowić wizerunek partii. Wcześniej zarzucano jej, że otrzymała bezprawnie tytuł magistra prawa publicznego.

Cifuentes odpierała te zarzuty, dopóki Uniwersytet Króla Juana Carlosa nie potwierdził, że rzeczywiście doszło do znacznych nieprawidłowości. Ostatecznie - pisze AFP - polityk usunęła tytuł ze swojego CV. W związku ze sprawą partia Ciudadanos domagała się wszczęcia śledztwa, a lewicowa opozycja zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Cifuentes.

Agencja Reutera podkreśla, że według sondaży we Wspólnocie Madrytu, która jest bastionem centroprawicowej Partii Ludowej premiera Mariano Rajoya, rośnie popularność liberałów z Ciudadanos. Zdaniem agencji spowodowane to jest między innymi serią skandali korupcyjnych w PP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Twierdząc, że wygra
w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

- Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

Polskie Linie Lotnicze LOT wezwały związki zawodowe działające w spółce do zaniechania zaplanowanego przez nich na czwartek strajku. Jak powiedział dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki akcja byłaby nielegalna. Związkowcy nie zamierzają odpuścić. - Przepraszamy podróżnych i liczymy na zrozumienie - napisali. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, który nie uzyskał od parlamentu wotum zaufania, otrzymał w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu. Wcześniej temu zadaniu nie podołali konserwatyści. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »