tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wraki zatopione w helskim porcie z lotu ptaka

zobacz więcej wideo »
Wraki zatopione w helskim porcie z lotu ptaka
 • ORP Wicher II i ORP Grom II ORP Wicher II i ORP Grom II
 • Ostatnia wichura odsłoniła na Helu zabytki militarneOstatnia wichura odsłoniła na Helu zabytki militarne
 • Tajemnicze wejście na plaży w Helu Tajemnicze wejście na plaży w Helu
 • Highway to Hel Highway to Hel
Foto: Marcin Kosiński | Video: Grzegorz Elmiś Niezwykłe zdjęcie wraków w Helu

Te rdzawoczerwone "stwory" to wraki zatopione u wybrzeża Helu. To jak wyglądają z lotu ptaka uchwycił Marcin Kosiński. - Zrobiłem to zdjęcie zanim jaskółki dobrały mi się do drona - mówi fotograf.

Nad Helem zbierały się ciemne chmury, ale to nie odstraszyło Marcina Kosińskiego. Fotograf pasjonat akurat miał wolny poniedziałek.

- Chciałem dobrze wykorzystać ten dzień - mówi Kosiński.

I tak też zrobił. Spakował drona i pojechał na helską plażę. Wybrał okolice Portu Wojennego. To tam 10-20 metrów od brzegu można zobaczyć dwa zatopione okręty. To ORP Wicher II i ORP Grom II.

- Kiedy dotarłem na miejsce i uruchomiłem drona, promień słońca przedostał się przez ciemne chmury. I jak na zawołanie oświetlił plażę oraz okręty. Zupełnie jakby to była scena. Wiedziałem, że mam dosłownie kilka minut, żeby zrobić zdjęcie i uciec przed jaskółkami, które obrały sobie za cel mojego małego drona - opowiada Marcin Kosiński.

Efekt? Zdjęcie z lotu ptaka, na którym jak na dłoni widać ORP Wicher II i ORP Grom II. Rdzawoczerwone wraki wyglądają z tej perspektywy trochę jak jaszczurki w górskim strumyku.

Zdjęcie robi wrażenie

Internauci chwalą, a pan Marcin cieszy się, że w końcu miał chwilę, by oddać się swojej pasji i to od razu z takim efektem.

- Od kiedy zacząłem pracę w salonie fotograficznym zabrakło czasu na zdjęcia. Na co dzień doradzam w jak najlepszym wykorzystaniu sprzętu do realizowania pasji przez innych ludzi. Kiedy uda mi się wygospodarować dzień tylko dla siebie, łączę w jednej podróży fotografię, geocaching i chodzenie po opuszczonych miejscach - mówi Kosiński.

Zatopili okręty

ORP Grom II i ORP Wicher II to okręty, które w latach 50. XX w. polska Marynarka Wojenna najpierw wydzierżawiła, a potem odkupiła od Związku Radzieckiego. Już wtedy ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Kiedy okręty zakończyły służbę w latach 70. trzeba było znaleźć dla nich miejsce.

- Hel zawsze był podmywany od północy. Dlatego zdecydowano, że warto zdemontować część okrętów, a puste kadłuby ustawić w pobliżu portu, żeby ochroniły brzeg przed falami. Pomysł był dobry. Niestety, wykonanie już gorsze. Na plaży pojawił się ciągnik, kadłuby wzięto na hol i ustawiono po północnej stronie Portu Wojennego. I tak stoją tam i rdzewieją - opowiadał Władysław Szarski z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

Co ciekawe, po zachodniej stronie mola na dnie spoczywa ORP Wicher, który pięknie zapisał się w historii Polski i Helu. - Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Niestety, w pierwszych dniach wojny Niemcy go zbombardowali i zatopili - dodał Szarski.

Źródło: Google Earth Pro Tutaj są zatopione okręty

Hel przez całe dekady był rejonem umocnionym. To strategiczne miejsce na wybrzeżu. W 1939 roku skapitulował dopiero 2 października. Był ostatnim punktem polskiej obrony. Także Niemcy w 1945 roku bronili się tam bardzo długo. W okresie PRL Hel był trudno dostępny. To był teren wojskowy. Wszystko było pilnie strzeżoną tajemnicą.

Helskie bunkry:

Oglądaj
10.01.2017 | Sztorm na Bałtyku odsłonił wejście do starego bunkru na Półwyspie Helskim
Wideo: Fakty TVN 10.01.2017 | Sztorm na Bałtyku odsłonił wejście do starego bunkru na Półwyspie Helskim

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Tragedia w Genui »

Oglądaj
"Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych"
 • "Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych""Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych"
 • Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w GenuiRatownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Runął wiadukt na autostradzieRunął wiadukt na autostradzie
 • W Genui runął fragment wiaduktu. Są zabiciW Genui runął fragment wiaduktu. Są zabici
 • Jacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na wysokości 90 metrówJacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na...
 • Zamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowcaZamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowca
 • Akcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w GenuiAkcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w Genui
 • Marek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodówMarek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodów
 • Zawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktuZawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktu
 • Moment zawalenia się wiaduktu w GenuiMoment zawalenia się wiaduktu w Genui
 • Zawalił się wiadukt nad GenuąZawalił się wiadukt nad Genuą
"Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych"

"Nasi bez importu"
i "naturalizowani zawodnicy". Poseł wyjaśnia, co miał na myśli

"Serce rośnie. Nasi przed Niemcami i Francją i to bez 'importu'. Brawo!!!" - tak poseł Porozumienia Zbigniew Grygalas skomentował zwycięstwa Polaków na Mistrzostwach Europy w Berlinie. Pod jego internetowym wpisem pojawiły się komentarze zarzucające mu niechęć do imigrantów. "Gdzie jest dla Pana granica, za którą ktoś nie jest importem?" - pytał dziennikarz Paweł Wimmer. "W wielu reprezentacjach są tzw. naturalizowani zawodnicy" - odparł polityk. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Podpalone samochody 
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane 
i przygotowane"

Podpalone samochody
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane
i przygotowane"

Grupy młodych ludzi podpaliły i zniszczyły w nocy z poniedziałku na wtorek około setki samochodów w Goeteborgu i kilku okolicznych miastach. Premier Szwecji Stefan Loefven oświadczył, że akcja wygląda na zaplanowaną. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

Erupcja wulkanu z lotu ptaka

Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »