tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wraki zatopione w helskim porcie z lotu ptaka

zobacz więcej wideo »
Wraki zatopione w helskim porcie z lotu ptaka
  • ORP Wicher II i ORP Grom II ORP Wicher II i ORP Grom II
  • Ostatnia wichura odsłoniła na Helu zabytki militarneOstatnia wichura odsłoniła na Helu zabytki militarne
  • Tajemnicze wejście na plaży w Helu Tajemnicze wejście na plaży w Helu
  • Highway to Hel Highway to Hel
Foto: Marcin Kosiński | Video: Grzegorz Elmiś Niezwykłe zdjęcie wraków w Helu

Te rdzawoczerwone "stwory" to wraki zatopione u wybrzeża Helu. To jak wyglądają z lotu ptaka uchwycił Marcin Kosiński. - Zrobiłem to zdjęcie zanim jaskółki dobrały mi się do drona - mówi fotograf.

Nad Helem zbierały się ciemne chmury, ale to nie odstraszyło Marcina Kosińskiego. Fotograf pasjonat akurat miał wolny poniedziałek.

- Chciałem dobrze wykorzystać ten dzień - mówi Kosiński.

I tak też zrobił. Spakował drona i pojechał na helską plażę. Wybrał okolice Portu Wojennego. To tam 10-20 metrów od brzegu można zobaczyć dwa zatopione okręty. To ORP Wicher II i ORP Grom II.

- Kiedy dotarłem na miejsce i uruchomiłem drona, promień słońca przedostał się przez ciemne chmury. I jak na zawołanie oświetlił plażę oraz okręty. Zupełnie jakby to była scena. Wiedziałem, że mam dosłownie kilka minut, żeby zrobić zdjęcie i uciec przed jaskółkami, które obrały sobie za cel mojego małego drona - opowiada Marcin Kosiński.

Efekt? Zdjęcie z lotu ptaka, na którym jak na dłoni widać ORP Wicher II i ORP Grom II. Rdzawoczerwone wraki wyglądają z tej perspektywy trochę jak jaszczurki w górskim strumyku.

Zdjęcie robi wrażenie

Internauci chwalą, a pan Marcin cieszy się, że w końcu miał chwilę, by oddać się swojej pasji i to od razu z takim efektem.

- Od kiedy zacząłem pracę w salonie fotograficznym zabrakło czasu na zdjęcia. Na co dzień doradzam w jak najlepszym wykorzystaniu sprzętu do realizowania pasji przez innych ludzi. Kiedy uda mi się wygospodarować dzień tylko dla siebie, łączę w jednej podróży fotografię, geocaching i chodzenie po opuszczonych miejscach - mówi Kosiński.

Zatopili okręty

ORP Grom II i ORP Wicher II to okręty, które w latach 50. XX w. polska Marynarka Wojenna najpierw wydzierżawiła, a potem odkupiła od Związku Radzieckiego. Już wtedy ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Kiedy okręty zakończyły służbę w latach 70. trzeba było znaleźć dla nich miejsce.

- Hel zawsze był podmywany od północy. Dlatego zdecydowano, że warto zdemontować część okrętów, a puste kadłuby ustawić w pobliżu portu, żeby ochroniły brzeg przed falami. Pomysł był dobry. Niestety, wykonanie już gorsze. Na plaży pojawił się ciągnik, kadłuby wzięto na hol i ustawiono po północnej stronie Portu Wojennego. I tak stoją tam i rdzewieją - opowiadał Władysław Szarski z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

Co ciekawe, po zachodniej stronie mola na dnie spoczywa ORP Wicher, który pięknie zapisał się w historii Polski i Helu. - Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Niestety, w pierwszych dniach wojny Niemcy go zbombardowali i zatopili - dodał Szarski.

Źródło: Google Earth Pro Tutaj są zatopione okręty

Hel przez całe dekady był rejonem umocnionym. To strategiczne miejsce na wybrzeżu. W 1939 roku skapitulował dopiero 2 października. Był ostatnim punktem polskiej obrony. Także Niemcy w 1945 roku bronili się tam bardzo długo. W okresie PRL Hel był trudno dostępny. To był teren wojskowy. Wszystko było pilnie strzeżoną tajemnicą.

Helskie bunkry:

Oglądaj
10.01.2017 | Sztorm na Bałtyku odsłonił wejście do starego bunkru na Półwyspie Helskim
Wideo: Fakty TVN 10.01.2017 | Sztorm na Bałtyku odsłonił wejście do starego bunkru na Półwyspie Helskim

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

"Osobiście jestem zadowolona". Gersdorf o decyzji unijnego trybunału

Jestem zadowolona, że ktoś nasze racje uwzględnił, ale niezadowolona, że rząd mojej ojczyzny nie zrobił tego wcześniej - tak pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf skomentowała w piątek postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Porzuciła dziecko pod cudzym domem i uciekła

Ojciec dziecka mieszka w domu obok, a kobieta odjechała w nieznane. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca"

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca"

Rosyjska aktywność szpiegowska w Szwajcarii jest znacząca i rośnie - uważa szef szwajcarskiej agencji wywiadowczej Jean-Philippe Gaudin po ujawnieniu dwóch spraw dotyczących rzekomych rosyjskich agentów podejrzanych o próby dokonania cyberataków w Szwajcarii. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Adoptowała psa ze schroniska. Ten codziennie czeka na nią w oknie

Courtney Gerhardt uważa, że adoptowanie psa było jej najlepszą decyzją w życiu. Zobacz TOTERAZ.

Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »