tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wraki zatopione w helskim porcie z lotu ptaka

zobacz więcej wideo »
Wraki zatopione w helskim porcie z lotu ptaka
 • ORP Wicher II i ORP Grom II ORP Wicher II i ORP Grom II
 • Ostatnia wichura odsłoniła na Helu zabytki militarneOstatnia wichura odsłoniła na Helu zabytki militarne
 • Tajemnicze wejście na plaży w Helu Tajemnicze wejście na plaży w Helu
 • Highway to Hel Highway to Hel
Foto: Marcin Kosiński | Video: Grzegorz Elmiś Niezwykłe zdjęcie wraków w Helu

Te rdzawoczerwone "stwory" to wraki zatopione u wybrzeża Helu. To jak wyglądają z lotu ptaka uchwycił Marcin Kosiński. - Zrobiłem to zdjęcie zanim jaskółki dobrały mi się do drona - mówi fotograf.

Nad Helem zbierały się ciemne chmury, ale to nie odstraszyło Marcina Kosińskiego. Fotograf pasjonat akurat miał wolny poniedziałek.

- Chciałem dobrze wykorzystać ten dzień - mówi Kosiński.

I tak też zrobił. Spakował drona i pojechał na helską plażę. Wybrał okolice Portu Wojennego. To tam 10-20 metrów od brzegu można zobaczyć dwa zatopione okręty. To ORP Wicher II i ORP Grom II.

- Kiedy dotarłem na miejsce i uruchomiłem drona, promień słońca przedostał się przez ciemne chmury. I jak na zawołanie oświetlił plażę oraz okręty. Zupełnie jakby to była scena. Wiedziałem, że mam dosłownie kilka minut, żeby zrobić zdjęcie i uciec przed jaskółkami, które obrały sobie za cel mojego małego drona - opowiada Marcin Kosiński.

Efekt? Zdjęcie z lotu ptaka, na którym jak na dłoni widać ORP Wicher II i ORP Grom II. Rdzawoczerwone wraki wyglądają z tej perspektywy trochę jak jaszczurki w górskim strumyku.

Zdjęcie robi wrażenie

Internauci chwalą, a pan Marcin cieszy się, że w końcu miał chwilę, by oddać się swojej pasji i to od razu z takim efektem.

- Od kiedy zacząłem pracę w salonie fotograficznym zabrakło czasu na zdjęcia. Na co dzień doradzam w jak najlepszym wykorzystaniu sprzętu do realizowania pasji przez innych ludzi. Kiedy uda mi się wygospodarować dzień tylko dla siebie, łączę w jednej podróży fotografię, geocaching i chodzenie po opuszczonych miejscach - mówi Kosiński.

Zatopili okręty

ORP Grom II i ORP Wicher II to okręty, które w latach 50. XX w. polska Marynarka Wojenna najpierw wydzierżawiła, a potem odkupiła od Związku Radzieckiego. Już wtedy ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Kiedy okręty zakończyły służbę w latach 70. trzeba było znaleźć dla nich miejsce.

- Hel zawsze był podmywany od północy. Dlatego zdecydowano, że warto zdemontować część okrętów, a puste kadłuby ustawić w pobliżu portu, żeby ochroniły brzeg przed falami. Pomysł był dobry. Niestety, wykonanie już gorsze. Na plaży pojawił się ciągnik, kadłuby wzięto na hol i ustawiono po północnej stronie Portu Wojennego. I tak stoją tam i rdzewieją - opowiadał Władysław Szarski z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

Co ciekawe, po zachodniej stronie mola na dnie spoczywa ORP Wicher, który pięknie zapisał się w historii Polski i Helu. - Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Niestety, w pierwszych dniach wojny Niemcy go zbombardowali i zatopili - dodał Szarski.

Źródło: Google Earth Pro Tutaj są zatopione okręty

Hel przez całe dekady był rejonem umocnionym. To strategiczne miejsce na wybrzeżu. W 1939 roku skapitulował dopiero 2 października. Był ostatnim punktem polskiej obrony. Także Niemcy w 1945 roku bronili się tam bardzo długo. W okresie PRL Hel był trudno dostępny. To był teren wojskowy. Wszystko było pilnie strzeżoną tajemnicą.

Helskie bunkry:

Oglądaj
10.01.2017 | Sztorm na Bałtyku odsłonił wejście do starego bunkru na Półwyspie Helskim
Wideo: Fakty TVN 10.01.2017 | Sztorm na Bałtyku odsłonił wejście do starego bunkru na Półwyspie Helskim

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

Sztab wyborczy Donalda Trumpa pozwał jego byłą doradczynię, Omarosę Manigault Newman, do sądu arbitrażowego, oskarżając ją o złamanie umowy o poufności. Newman potajemnie nagrywała rozmowy w Białym Domu, a teraz promuje swoją książkę, w której krytykuje prezydenta. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

Erupcja wulkanu z lotu ptaka

Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »