tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Jest porozumienie Hamasu i Fatahu

Rywalizujące ze sobą dotychczas ugrupowania palestyńskie, Hamas i Fatah, doszły do porozumienia w sprawie pojednania politycznego - poinformowały w czwartek egipskie Państwowe Służby Informacyjne (SIS).

Hamas i Fatah ustaliły między innymi, że najpóźniej 1 grudnia palestyński rząd jedności przejmie władzę w Strefie Gazy. Od 2007 roku jest ona kontrolowana przez Hamas.

Jako pierwsze o porozumieniu informowało już Palestyńskie Centrum Informacyjne powołujące się na przedstawiciela służb prasowych Hamasu.

Negocjacje w sprawie pojednania i współpracy między skłóconymi ruchami palestyńskimi trwały w stolicy Egiptu od wtorku.

Hamas stracił finansowanie

Rozmowy w Kairze to ciąg dalszy inicjatywy, o której Hamas poinformował w połowie września, kiedy to przywódcy tego ugrupowania ogłosili, że gotowi są rozpocząć rozmowy z tworzącym rząd Fatahem, rozwiązać władze administracyjne w Gazie i rozpisać wybory powszechne, aby zakończyć konflikt na terytoriach palestyńskich.

Uważa się, że postępy w negocjacjach, w których Hamas poszedł na istotne ustępstwa, stały się możliwe, ponieważ to islamistyczne ugrupowanie obawia się finansowej i politycznej marginalizacji, straciło bowiem głównego sponsora, czyli Katar. Kraj ten jest izolowany przez inne monarchie Zatoki Perskiej i na razie nie widać końca tego dyplomatycznego kryzysu.

Maleją szanse na pokój z Izraelem

Jak komentuje Reuters, nowe porozumienie Fatahu z Hamasem, który jest uważany za organizację terrorystyczną przez Izrael, USA czy UE, oznacza, że zmaleją szanse na postęp w palestyńsko-izraelskich rozmowach pokojowych.

Uznawana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która pragnie utworzyć państwo złożone z terenów Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej, została wyparta w 2007 roku ze Strefy Gazy przez Hamas. Od roku 2008 Izrael i Hamas stoczyły trzy wojny w Strefie Gazy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Łapiński: wszystkie warunki prezydenta do ustaw o sądownictwie zostały zachowane

Pan prezydent wskazuje na to, że wszystkie jego warunki zostały zachowane i wszystkie rzeczy, dla których zawetował tamte ustawy, nie znalazły się w tych obecnych - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które zostały przegłosowane w Sejmie i Senacie. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Przepaść między bogatymi a biednymi najszybciej rośnie w USA i Chinach

Przepaść między bogatymi a biednymi najszybciej rośnie w USA i Chinach

Nierówności dochodowe wzrosły w ostatnich dekadach prawie we wszystkich regionach świata, lecz najszybciej w Ameryce Północnej, Chinach, Indiach i w Rosji - wynika z raportu "World Inequality Report 2018" koordynowanego między innymi przez ekonomistę Thomasa Piketty'ego. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dziś Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą

To wspaniała informacja dla fanów czekolady! A Ty co dzisiaj oblejesz?

Jeden z protestujących w Nablus Palestyńczyków, Zachodni Brzeg Jordanu (ALAA BADARNEH/PAP/EPA) czytaj dalej »