tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Gruzja prosiła Polskę o broń w czasie wojny z Rosją

Uwagi: depesza znalazła się wśród dokumentów dotyczących wojny w 2008 r., zamieszczonych w internecie przez "Russkij Reporter". Tygodnik twierdzi, że depesze otrzymał od Wikileaks jako jedyne medium w RosjiDATA PUBLIKACJI: 13-08-2008

KLAUZULA: Tajne

MIEJSCE OPRACOWANIA: Ambasada w Warszawie

 

1. PODSUMOWANIE. 13 sierpnia, podczas spotkania z attache wojskowym polski szef sztabu, generał Gągor, skrytykował gruzińskiego prezydenta Saakaszwilego za to, że gra pod dyktando Rosjan, rujnując zarówno swoją armię jak i perspektywy kandydatury Gruzji do MAP (plan działań na rzecz członkostwa w NATO). Polska jest przekonana, że rosyjski sukces w Gruzji wzmocni twardogłowych w Moskwie, którzy będą się mogli pochwalić bardzo sprawnie przeprowadzoną akcją z zeszłego tygodnia. Gruzja zwróciła się do Polski zarówno o wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych GROM jak i rakiety przeciwczołgowe FAGGOT; jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć tę broń, poprosi USA przetransportowanie jej drogą powietrzną do Gruzji. Gągor wezwał do wzmożenia amerykańsko-polskich wysiłków zmierzających do przekonania Niemiec, by poparły przyspieszenie MAP dla Ukrainy; gdyby Gruzja została przyjęta do MAP w kwietniu, rosyjski atak nigdy by się nie wydarzył. Konflikt w Gruzji znajduje przełożenie na polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie Tarczy Antyrakietowej (BMD), potwierdzając przekonanie rządu polskiego o zagrożeniu ze strony Rosji i zapotrzebowaniu na rakiety Patriot w celu obrony Polski. Koniec podsumowania.

2. ZAMIARY ROSJAN. Pytany o następne kroki i zamiary Rosjan Gągor powiedział, (dodając, że rozmawiał na ten temat z głównymi polskimi politykami), że Saakaszwili podjął wyjątkowo złą decyzję wkraczając do Osetii Południowej i zagrał w ten sposób dokładnie tak, jak chcieli Rosjanie. Polska uważa, że Saakaszwili został zmanipulowany przez rosyjskich agentów – być może nawet wśród jego doradców – otwierając drzwi do działań zbrojnych w Gruzji w celu zdestabilizowania gruzińskiego rządu. Rosyjskie motywacje mają związek z energetyką – chodzi i zakłócenie funkcjonowania rurociągów biegnących przez Gruzję i storpedowania natowskich aspiracji Gruzji przed grudniowym szczytem NATO. „Głupi” gruziński ruch przyniósł korzyści tylko Moskwie  i bardzo wzmocnił siły odwetowe w Rosji. Zrujnował gruzińską armię i wszelkie szanse na przyszłe członkostwo w NATO – co było jasnym celem Moskwy. Polska jest przekonana, że za przebieg wydarzeń odpowiada Putin, a Miedwiediew jedynie wykonuje jego polecenia. Gągor nie miał wiedzy, czy Rosjanie wejdą do Tbilisi, ale stwierdził, że gruzińska armia nie jest w stanie temu przeszkodzić.

3. ROSYJSKIE DZIAŁANIA MILITARNE. Gągor stwierdził, że rosyjska armia udowodniła swoją sprawność, szczególnie jeżeli chodzi o działania wywiadowcze, zwiad i elektroniczne metody prowadzenia wojny. To wzmocni twardogłowych w Moskwie i „będziemy świadkami zwiększenia nakładów na armię”.

4. WPŁYW NA POLSKO-AMERYKAŃSKIE ROZMOWY W SPRAWIE TARCZY RAKIETOWEJ. Gągor zauważył, że rosyjskie działania w Gruzji udowodniły, że Polacy mieli rację w swojej ocenie zagrożenia rosyjskiego, natomiast USA I NATO myliły się. Sytuacja w Gruzji udowadnia, że Rosja jest nieprzewidywalna i że wykorzystanie siły militarnej pozostaje dla Moskwy jedną z opcji. Polscy politycy są obecnie jeszcze bardziej przekonani, że bezpieczeństwo polski musi zostać wzmocnione, a rozmieszczenie Patriotów w Polsce jest jeszcze ważniejsze.

5. Jeżeli chodzi o ostatni amerykański dokument non-paper w sprawie Patriotów, to Gągor powiedział, że polski rząd nie jest usatysfakcjonowany Fazą II planu. Głosi ona: „Sprzęt dla baterii Patriot będzie na stałe rozmieszczony w Polsce. Amerykańscy żołnierze obsługujący i szkolący się na sprzęcie do Patriotów będą się rotacyjnie zmieniać w garnizonie i pozostawać na terenie Polski przez przynajmniej 30 dni w każdym kwartale”. Polski rząd, uważa, że potencjał bojowy Patriotów nie będzie wiarygodny, jeżeli nie będą one na stałe obsadzone – albo przez amerykańskie albo przez polskie załogi. W wersji w której Patrioty byłyby obsadzone tylko przez 30 dni w każdym kwartale, wskazując na brak ostrzeżenia w przypadku Gruzji, generał zauważył, że nie byłoby stosownego ostrzeżenia przy obsadzaniu baterii Patriot załogami (Komentarz: Amerykański dokument non-paper wcale nie ma tego na myśli – powtórna lektura sugeruje, że baterie byłyby obsadzone na stałe, a załogi zmieniałyby się co 30 dni). Gągor stwierdził, że wydarzenia w Gruzji pozytywnie wpłyną na negocjacje w sprawie Tarczy, ale powtórzył, że polski rząd wciąż musi pokazać, że bezpieczeństwo Polski wzrośnie dzięki Tarczy.

6. GRUZIŃSKA PROŚBA O BROŃ. Gągor poinformował, że Gruzja zwróciła się do Polski z prośbą o wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych GROM i pociski przeciwczołgowe FAGGOT, choć nie mógł sobie przypomnieć konkretnych liczb. Wniosek pozostaje obecnie w gestii ministra spraw zagranicznych Sikorskiego. Jeżeli Polska zdecyduje się na dostarczenie broni, poprosi USA o przetransportowanie jej drogą lotniczą do Gruzji.

7. EFEKT UBOCZNY NA UKRAINIE. Gągor dodał, że wydarzenia w Gruzji pokazują, że musimy przyspieszyć program MAP dla Ukrainy, by ukrócić wszelkie pokusy ze strony Moskwy w sprawie rozszerzenia swojej strefy wpływów. Gdyby Gruzja otrzymała MAP na Szczycie NATO, Rosja nie doprowadziłaby do eskalacji konfliktu w Gruzji. Polska i USA muszą przekonać Niemcy, by zaakceptowały MAP dla Ukrainy. Ukraina i Polska współpracują na poziomie politycznym i dyplomatycznym w celu rozwiązania kryzysu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.