tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Gross: Żydów mordowali zwykli ludzie, nie żaden margines

Gross: Żydów mordowali zwykli ludzie, nie żaden margines
Foto: TVN24, fot: PAP/Leszek Szymański | Video: TVN24, fot: PAP/Leszek Szymański Gross: To byli zwykli ludzie

- Ludzie myśleli w ten sposób: Hitlerowi trzeba postawić pomnik, bo dzięki niemu pozbyliśmy się Żydów - mówił w "Kropce nad i" o polskim antysemityzmie Jan Tomasz Gross, autor słynnego już "Strachu".

- Żydów mordowali normalni ludzie, nie żaden margines - tak o sprawcach powojennych mordów na Żydach, ale i tych w trakcie wojny, mówił Gross. - To byli zwykli ludzie, nie prymitywni - dodał, cytując endeckiego polityka sprzed kilkudziesięciu lat: - Wspaniale, że Żydów wymordowano. Jego zdaniem czasami przybierało to niezwykle zorganizowaną formę. Pisarz podał jako przykład "działalność społeczności wiejskiej": – Łapało się Żyda i go mordowało.

Oglądaj
Gross: Kościół nie reagował
Wideo: TVN24 Gross: Kościół nie reagował
Oglądaj
Gross o wydaniu amerykańskim
Wideo: TVN24 Gross o wydaniu amerykańskim

Chrześcijańskie korzenie antysemityzmu

Gross próbował również opisać przyczyny, jakie kierowały Polakami mordującymi Żydów. Jego zdaniem, "Polacy,

Polacy, których było bardzo wielu, mordowali Żydów, bo mogli

Jan T. Gross w kropce

których było bardzo wielu, mordowali Żydów, bo mogli". Powszechniejsze od zabijania były jednak rabunki: - Ilekroć Niemcy mordowali mieszkańców gett, od razu pojawiali się Polacy, którzy grabili ich mienie - mówił Gross.

Na "usprawiedliwienie" Polaków Gross dodał, że antysemityzm to "bardzo długa historia, tradycja chrześcijańska", obecna wszędzie tam, gdzie jest katolicyzm i protestantyzm.

Oglądaj
Jak wygladała sytuacja w innych krajach Europy?
Wideo: TVN24 Jak wygladała sytuacja w innych krajach Europy?
Oglądaj
Gross: Żydów mordowali normalni ludzie
Wideo: TVN24 Gross: Żydów mordowali normalni ludzie

Polacy przeszkadzali

Jan Tomasz Gross przyznał, że wielu Polaków pomagało w czasie okupacji Żydom: - W tej książce jest wielokrotnie mówione o dobrych Polakach - zaznaczył. Zaraz jednak dodał, że w "Strachu" nie napisał o tym zbyt wiele, "bo jest to książka o polskim antysemityzmie,

Zwykli Polacy świetnie wiedzieli, że Żydzi byli mordowani i nie podnieśli palca, żeby to zatrzymać

Jan T. Gross w kropce 2

a nie, ile Irena Sendler uratowała Żydów". - To nie jest książka o filosemityzmie - podkreślił przyznając jednocześnie, że w wydaniu amerykańskim nie napisał o Irenie Sendler.

Pomijając chlubne wyjątki, Gross uważa jednak, że Polacy w swej masie nie działali na rzecz zachowania życia przez jak największą liczbę Żydów: - To nie chodzi o to, żeby każdy pomagał, ale o to, żeby nie przeszkadzać Żydom w przeżyciu. A zdaniem Grossa, wielu Polaków, poprzez denuncjacje spowodowane niechęcią, przyczyniło się do wymordowania narodu żydowskiego.

Dodatkowo Polakom, zdaniem autora "Strachu", w postawie wobec Żydów zabrakło współczucia. Jego zdaniem to jest sprawa absolutnie kluczowa – ludzie widzieli, na czym polega hitlerowska rozprawa z Żydami, a mimo tego nie zajęli odpowiedniej moralnej postawy. Zwykli Polacy również "świetnie wiedzieli, że Żydzi byli mordowani i nie podnieśli palca, żeby to zatrzymać".

Gross przyznał jednak, iż "to, że mordowano Żydów w Polsce nie jest ich winą". Zaraz jednak uzupełnił: - Natomiast w momencie, kiedy hitlerowcy zaczęli realizować swój projekt – Polacy zachowywali się źle.

Oglądaj
Czego Gross spodziewa się po swej książce?
Wideo: TVN24 Czego Gross spodziewa się po swej książce?
Po co ta książka? 

Podstawowym zadaniem, które ma spełnić "Strach" jest zdaniem jego autora dyskusja. Gross zaznaczył jednak, że "chciałby, żeby to była książka, która zostanie przeczytana, zanim ludzie będą o niej dyskutować". - Czy teraz Polacy są antysemitami? - zapytała na koniec programu Grossa Monika Olejnik. - Antysemityzm jest bardzo silny - odpowiedział autor "Strachu".

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »