tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o nazwę kraju

Historyczne porozumienie pod ostrzałem. "Oddaje nazwę Macedonia"

zobacz więcej wideo »
Historyczne porozumienie pod ostrzałem. "Oddaje nazwę Macedonia"
 • W Grecji odbywały się protesty przeciwko kompromisowi z Macedonią W Grecji odbywały się protesty przeciwko kompromisowi z Macedonią 
 • Władze Macedonii chcą poprawić relacje z GrecjąWładze Macedonii chcą poprawić relacje z Grecją
 • Język albański z oficjalnym statusem w Macedonii Język albański z oficjalnym statusem w Macedonii
 • Ile kosztuje podróż do Grecji?Ile kosztuje podróż do Grecji?
Foto: Reuters | Video: Reuters Wielu Grekom nie podoba się porozumienie z Macedonią

Grecka opozycja ostro zaatakowała premiera Aleksisa Ciprasa (Koalicja Radykalnej Lewicy - Syriza) za porozumienie z władzami Macedonii w sprawie nazwy państwa macedońskiego. Zarzucono Ciprasowi, że oddał część greckiej tożsamości narodowej.

Zgodnie z ogłoszonym we wtorek porozumieniem państwo macedońskie ma przyjąć nazwę Republika Macedonii Północnej (Republika Sewerna Makedonija).

Opór w Grecji

Przywódca konserwatywnej opozycji greckiej Kyriakos Micotakis (Nowa Demokracja - ND) uznał, że porozumienie z Macedonią jest "bardzo problematyczne", ponieważ większość Greków jest przeciwko niemu. Oświadczył, że Cipras nie miał "politycznej legitymacji" do jego zawarcia.

- Jesteśmy w sytuacji bez precedensu w greckiej historii konstytucyjnej. Premier chce, bez wyraźnego mandatu parlamentu, zobowiązać kraj do czegoś, czego potem nie da się zmienić - powiedział Micotakis.

Prawicowy partner koalicyjny partii Ciprasa - Niezależni Grecy (ANEL) - oświadczył, że nie poprze żadnego porozumienia, które "oddaje nazwę Macedonia". Reuters pisze, że podobnie myśli wielu zwykłych Greków.

Także konserwatywna prasa jest z porozumienia niezadowolona. Dziennik "Eleftheros Tipos" napisał w środę, że jest ono "oddaniem macedońskiej tożsamości i języka", a gazeta "Kathimerini" uznała, iż porozumienie jest "pełne luk i znaków zapytania".

Aktywiści z Komitetu na rzecz Helleńskiej Tożsamości Macedonii zapowiadają demonstracje protestacyjne i wzywają parlamentarzystów, by nie ratyfikowali porozumienia ze Skopje.

Do przeciwników porozumienia dołączył znany kompozytor Mikis Theodorakis (muzyka do filmu "Grek Zorba"), twierdząc, że "stygmatyzowałoby ono na zawsze".

Rząd broni porozumienia

Odpowiadając na zarzuty konserwatystów wiceminister spraw zagranicznych Jeorjos Katrungalos powiedział im, że skoro uważają, iż rząd nie miał legitymacji do zawierania tego porozumienia, mogą je zakwestionować, składając w parlamencie wniosek o wotum nieufności. "Dlaczego tego nie robią?" - spytał wypowiadając się dla jednej ze stacji telewizyjnych.

Cipras powiedział we wtorek, że porozumienie w sprawie nazwy będzie przedłożone greckiemu parlamentowi do ratyfikacji, pod warunkiem, że strona macedońska dotrzyma swoich zobowiązań.

W końcu maja premier Macedonii Zoran Zaew zapowiedział, że jakakolwiek nowa nazwa jego kraju, która zostanie uzgodniona z Grecją, będzie poddana pod referendum i że odbędzie się ono we wrześniu lub w październiku.

Konflikt o nazwę Macedonia

Rząd w Skopje zobowiązał się do modyfikacji nazwy kraju w związku zarzutami Grecji, że obecna implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W zamian władze w Atenach obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej.

Grecja na forum UE przeforsowała oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokowała wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE. Spór o nazwę datuje się od czasu, gdy Macedonia uzyskała w 1991 roku niepodległość. Proponowano różne rozwiązania, między innymi dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia "nowa" lub właśnie "północna".

Ogłaszając we wtorek porozumienie w sprawie nazwy państwa macedońskiego Cipras przypomniał, że Ateny domagały się, by była to "złożona" nazwa z kwalifikatorem geograficznym. Zaakcentował, że nowa nazwa będzie używana zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Wskazał, że porozumienie przewiduje zmianę macedońskiej konstytucji. Argumentował, że porozumienie oznacza, iż Macedonia Północna nie ma żadnego związku z greckim dziedzictwem kulturowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Spór o nazwę kraju

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Arbuz kontra 656 gumek recepturek

Z okazji rozpoczynających się wakacji powtórzyliśmy zeszłoroczny eksperyment. Zobacz TOTERAZ.
MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Urzędnik zakładał karton na głowę, żeby zrywać się z pracy

Pomysłowi pracownicy urywali się przed planowanym czasem w sumie ponad 200 razy. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

W piątek weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nakładające dodatkowe cła na import niektórych towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zwiększonymi cłami będą obciążone między innymi kukurydza cukrowa czy preparaty upiększające do oczu. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Politico: Człowiek Tuska kontra człowiek Junckera. Kolejne starcie unijnych biurokratów

Politico: Człowiek Tuska kontra człowiek Junckera. Kolejne starcie unijnych biurokratów

Planowany na niedzielę miniszczyt Unii Europejskiej w sprawie migracji to kolejne pole starcia między sekretarzem generalnym Komisji Europejskiej Martinem Selmayrem, bliskim współpracownikiem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, a Piotrem Serafinem, szefem gabinetu Donalda Tuska – pisze portal Politico. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Brazylijskie oddziały podczas akcji w faweli na przedmieściach Rio de Janeiro (fot. Antonio Lacerda/EPA/PAP) czytaj dalej »