tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o nazwę kraju

Krok w stronę "historycznego porozumienia". Cipras chwali decyzję sąsiada

zobacz więcej wideo »
Krok w stronę "historycznego porozumienia". Cipras chwali decyzję sąsiada
 • Premier Grecji o Macedonii Premier Grecji o Macedonii
 • Turcja uwolniła greckich żołnierzy Turcja uwolniła greckich żołnierzy
 • Macedonia chce do UE. "Przewodnik do lepszego życia"Macedonia chce do UE. "Przewodnik do lepszego życia"
Foto: PAP/EPA | Video: Reuters TV Premier Grecji przejął dziś resort spraw zagranicznych

Grecki premier Aleksis Cipras z zadowoleniem powitał w sobotę zaaprobowanie przez parlament Macedonii proponowanej zmiany nazwy tego kraju na Republikę Macedonii Północnej jako decydujący krok na drodze do zażegnania zadawnionego sporu między Atenami a Skopje.

- To symboliczny i historyczny dzień dla naszej polityki zagranicznej po wczorajszej decyzji parlamentu w Skopje, otwierającej drogę do wdrożenia historycznego porozumienia - powiedział Cipras podczas uroczystości z okazji przejęcia przez niego kierowania resortem spraw zagranicznych.

Dotychczasowy szef greckiej dyplomacji Nikos Kodzias - główny negocjator Aten w rozmowach ze Skopje, które doprowadziły do zawarcia porozumienia - podał się w środę do dymisji po starciu słownym z ministrem obrony Panosem Kammenosem na temat umowy z Macedonią.

Kammenos stoi na czele prawicowej partii Niezależni Grecy, zapewniającej lewicowej partii Syriza premiera Ciprasa nieznaczną większość w parlamencie. Umowę z Macedonią Kammenos nazwał zaprzedawaniem interesów narodowych i zagroził podaniem się do dymisji, jeśli kwestia ta trafi pod obrady greckiego parlamentu, co jest przewidziane.

Układ między Atenami a Skopje

Macedoński parlament rozpoczął w piątek procedurę wprowadzenia poprawek do ustawy zasadniczej, w tym zmiany nazwy kraju, których przyjęcie ma umożliwić mu wejście do Unii Europejskiej i NATO.

Pod koniec września w Macedonii odbyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy kraju. 90 procent głosujących poparło proponowaną poprawkę konstytucyjną, jednak frekwencja wyniosła tylko około 36 procent, czyli znacznie poniżej progu 50 procent wymaganego do uznania wyniku głosowania za ważny.

Zawarta w czerwcu umowa Skopje - Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii, a w zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w UE i NATO. Cipras potwierdził w sobotę, że wdrożenie porozumienia umożliwi bałkańskiemu sąsiadowi Grecji członkostwo w tych organizacjach międzynarodowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Spór o nazwę kraju

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Minister Błaszczak spotkał się z szefem Pentagonu. Rozmowa o "Fort Trump"

Minister Błaszczak spotkał się z szefem Pentagonu. Rozmowa o "Fort Trump"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Rozmowa dotyczyła między innymi polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce - poinformował korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »