"Może spowodować wzrost napięć". Tankowiec zatrzymany koło Gibraltaru

Aktualizacja:

U wybrzeży Gibraltaru zatrzymano w czwartek statek podejrzany o dostarczanie, pomimo unijnych sankcji, ropy naftowej do Syrii - poinformowały władze tego brytyjskiego terytorium zamorskiego. Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell oświadczył, że zażądały tego od Wielkiej Brytanii Stany Zjednoczone. Iran stwierdził w odpowiedzi, że doszło do "nielegalnego zatrzymania" jednostki.

"Mamy powody sądzić, że (statek) Grace 1 zabrał ładunek ropy naftowej dla rafinerii Banias w Syrii i działał z naruszeniem sankcji" - oświadczył w komunikacie szef rządu Gibraltaru, Fabian Picardo. "Ta rafineria jest własnością podmiotu, który podlega sankcjom Unii Europejskiej wobec Syrii" - poinformował.

Przedstawiciele władz Gibraltaru w asyście żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej weszli w czwartek wczesnym rankiem na pokład tankowca u wybrzeży tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii. "Zatrzymaliśmy statek i jego ładunek" - dodał Picardo.

Szef hiszpańskiego MSZ Josep Borrell oświadczył, że to USA zażądały od Wielkiej Brytanii zatrzymania tankowca u wybrzeży Gibraltaru.

Dodał też, że władze w Madrycie badają, czy podczas zatrzymania statku nie naruszono suwerenności Hiszpanii, gdyż "wydaje się, iż doszło do niego na wodach hiszpańskich". Hiszpania nie uznaje wód wokół Gibraltaru za należące do tego terytorium.

Teheran: Iran nie zaakceptuje nielegalnego zatrzymania tankowca

Do sprawy zatrzymania tankowca odniosły się władze Iranu. Rzecznik MSZ Abbas Musawi oświadczył, że Teheran nie zaakceptuje "nielegalnego zatrzymania" irańskiego tankowca.

Dodał też, że zatrzymanie statku jest "dziwne i destrukcyjne" oraz "może spowodować wzrost napięć w regionie". Jego słowa cytowała irańska telewizja państwowa.

Wcześniej w związku z wydarzeniami na wodach w pobliżu Gibraltaru władze Iranu wezwały brytyjskiego ambasadora w Teheranie.

Sankcje wobec Syrii

Sankcje unijne wobec Syrii, które obowiązują od końca 2011 roku, w maju bieżącego roku zostały przedłużone do 1 czerwca 2020 roku ze względu na trwające represje wobec ludności cywilnej.

Restrykcje to embargo na ropę naftową, ograniczenie określonych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w Unii Europejskiej, ograniczenia w eksporcie sprzętu i technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do represji, oraz sprzętu i technologii, które pozwalają monitorować lub przechwytywać połączenia internetowe i telefoniczne.

Gibraltar znajduje się na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego | Google Maps

Autor: tmw,ft//kg,adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: