tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Liczę, że minister Błaszczak zatrzyma pewne procesy, które rozpoczął Macierewicz"

zobacz więcej wideo »
"Liczę, że minister Błaszczak zatrzyma pewne procesy, które rozpoczął Macierewicz"
  • "Liczę, że minister Błaszczak zatrzyma pewne procesy, które rozpoczął Macierewicz""Liczę, że minister Błaszczak zatrzyma pewne procesy, które...
  • Generał Różański o programie rozwoju sił zbrojnychGenerał Różański o programie rozwoju sił zbrojnych
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Generał Mirosław Różański był gościem "Faktów po Faktach"

Kontakty szefa MON Mariusza Błaszczaka z dowódcami są dobrym prognostykiem, bo naprawdę byłoby dobrze, aby politycy słuchali wojskowych - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

W środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił 14 kandydatów na nominacje generalskie. Są to w większości oficerowie pełniący stanowiska dowódcze. Prezydent - jak przekazano - zaakceptował kandydatury oraz propozycję szefa MON, by awanse na stopnie generalskie zostały wręczone 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Nominacje generalskie nie były wręczane żołnierzom 15 sierpnia ani 11 listopada zeszłego roku, gdy szefem MON był Antoni Macierewicz.

Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych powiedział w "Faktach po Faktach", że ważne jest, żebyśmy poznali nazwiska oficerów.

- Czy to są oficerowie, którzy służą w jednostkach liniowych, czy są to z kolei oficerowie, którzy - szczególnie przez ostatni rok mocno wspierali ministra Macierewicza w jego realizacji - uważam niestety - demontażu sił zbrojnych - dodał generał.

Przyznał, że "bardzo dobrą rzeczą" jest to, iż minister Błaszczak i prezydent rozmawiają, prowadzą dialog, a nie wymieniają pisma.

- Myślę, że to jest bardzo dobry sygnał i on jest prognostykiem na lepszą relację między prezydentem a ministrem obrony narodowej; osób, które odpowiadają za kwestię bezpieczeństwa w państwie - ocenił.

"Dobry prognostyk"

Pytany, na ile pojawienie się nowego szefa MON może oznaczać większe zmiany w armii, Różański odpowiedział: - Liczę na to, że minister Błaszczak przede wszystkim zatrzyma pewne procesy, które rozpoczął minister Macierewicz mimo jego deklaracji w dniu przyjęcia swoich obowiązków, że będzie ich kontynuacja.

Generał ocenił, że o tym, iż procesy zatrzymają się, mogą świadczyć pierwsze decyzje kadrowe w kwestii wiceministrów. - Praktycznie tylko jeden minister został, czyli minister (Tomasz) Szatkowski, pozostali zostali odsunięci - przypomniał.

Generał dodał, że kolejną rzeczą jest to, iż minister Błaszczak spotyka się z dowódcami. - Kiedy byłem dowódcą, miałem niezwykle rzadkie okazje, żeby rozmawiać z ministrem. To jest budujące, że rozmawia (Błaszczak - red.) i wspólnie (z dowódcami - red.) o pewnych kwestiach decydują - mówił.

- Kontakty ministra Błaszczaka z dowódcami są dobrym prognostykiem, bo naprawdę byłoby dobrze, aby politycy słuchali wojskowych. Nie muszą realizować tych propozycji, ale to jest dobra sytuacja - ocenił były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Generał o programie rozwoju sił zbrojnych

Mirosław Różański odniósł się także do kwestii modernizacji polskiej armii. - Musimy pamiętać o tym, że mamy naprawdę kuriozalną sytuację. Na czym ona polega? Realizacja zakupów i modernizacji sił zbrojnych opiera się na dokumencie, który jest związany z programem rozwoju sił zbrojnych (...) Aktualny straci swoją ważność w 2022 roku. Natomiast nowy już powinien być wydany w 2017 roku. Czyli dzisiaj mówienie o zakupach, które horyzontem sięgają poza 2022 rok, jest deklaracją bez pokrycia, tam nie ma prognoz finansowych i być może dlatego pan minister Błaszczak jest powściągliwy - tłumaczył generał Różański.

Jego zdaniem "minister Błaszczak przy wsparciu sztabu generalnego w trybie pilnym powinien wydać dokument, jakim jest program rozwoju sił zbrojnych, nakreślić horyzonty czasowe tej bliższej perspektywy czterech lat i rozpocząć pracę".

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Śpiewak: Jaki ma przewagę nad warszawskim PiS-em. Nie jest z Warszawy

Śpiewak: Jaki ma przewagę nad warszawskim PiS-em. Nie jest z Warszawy

- Patryk Jaki ma przewagę nad warszawskim PiS-em. Nie jest z Warszawy. To jest ogromną zaleta, bo nie jest bezpośrednio uwikłany w układy lokalne - ocenił Jan Śpiewak z porozumienia Wygra Warszawa. W programie "Tak Jest" wraz z rzecznikiem sztabu wyborczego Patryka Jakiego dyskutowali o tym, czy politycy Prawa i Sprawiedliwości są związani z aferą reprywatyzacyjną. czytaj dalej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Brytyjczycy biją na alarm: załamanie negocjacji z Unią może zagrozić zdrowiu publicznemu

Brytyjczycy biją na alarm: załamanie negocjacji z Unią może zagrozić zdrowiu publicznemu

Federacja zrzeszająca brytyjskie fundusze zdrowia - NHS Providers - ostrzegła w liście do szefów publicznej ochrony zdrowia NHS, że fundusze te nie są przygotowane na scenariusz załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Ławrow: afgańscy talibowie przyjadą na konferencję do Moskwy

Ławrow: afgańscy talibowie przyjadą na konferencję do Moskwy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że talibowie wezmą udział w konferencji w Moskwie, która odbędzie się 4 września. W rozmowach nt. konfliktu w Afganistanie uczestniczyć mają między innymi delegacje Chin, Pakistanu, Iranu i Indii. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Na Tajwanie pewna lodziarnia serwuje lody. Lody wyglądające jak szczeniaki

Do wyboru są trzy smaki: herbata, czekolada i masło orzechowe. Zobacz TOTERAZ.