Jego pasją są tramwaje, kupił sobie własny. "Uratowałem mu życie"

[object Object]
Sebastian Zomkowski kupił tramwaj z 1974 roku
wideo 2/3

Od dziecka pasjonuje się tramwajami. W tym roku mija 20 lat, odkąd zaczął pracę w komunikacji miejskiej. Założył własne wydawnictwo i wydał książkę o gdańskich tramwajach. - Taką kropką nad „i” było posiadanie własnego pojazdu - mówi Sebastian Zomkowski. I kupił. 46-letni tramwaj przegubowy typu 102Na.

Pojazd kupił Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. Przewozów.

- Jest to tramwaj przegubowy typu 102Na wyprodukowany przez Chorzowską Fabrykę Konstrukcji Stalowych KONSTAL z 1972 roku. O licytacji dowiedziałem się przez przypadek. Przetarg zorganizował MPK Wrocław - opowiada Zomkowski.

Do licytacji przystąpiło wydawnictwo Sebastiana Zomkowskiego. Pojazd został sprzedany za 34 tysiące. Jego transport do Gdańska kosztował jeszcze 13 tysięcy.

Mógł trafić na złomowisko albo zostać „tramwajem-pomnikiem”

Nie tylko pan Sebastian był zainteresowany zakupem.

- Oprócz mojego wydawnictwa do przetargu przystąpiła firma, która zajmuje się złomowaniem pojazdów, więc można powiedzieć, że w ten sposób uratowałem temu tramwajowi życie - mówi zastępca dyrektora.

W licytacji wzięła udział także gmina Rzgów (woj. łódzkie), jednak i oni nie mieli szans z pasjonatem transportu.

- Do tej gminy kiedyś jeździły tramwaje tego typu. Gmina chciała taki "tramwaj-pomnik" postawić na jakimś placu w mieście. Uważam, że postałby tam przez miesiąc, dwa. Później, znając życie, tramwaj uległby dewastacji. A ja chciałem, żeby ten tramwaj nie tylko stał, ale żeby nadal jeździł - tłumaczy Zomkowski.

Tramwaj typu 102Na z 1972 roku tvn24

Od 20 lat w ZTM, książka o tramwajach, brakowało własnego pojazdu

Sebastian Zomkowski od dziecka interesuje się transportem miejskim.

- Jak byłem małym chłopcem, to jechałem właśnie takim tramwajem. Mogłem siedzieć za pulpitem, sterować. To było na początku lat 80. Od tamtej pory ta pasja została ze mną do teraz - wspomina mężczyzna.

W tym roku mija 20 lat, odkąd pan Sebastian zaczął pracę w komunikacji miejskiej. Teraz jest już zastępcą dyrektora ZTM ds. przewozów.

Trzy lata temu Zomkowski założył własne wydawnictwo i wydał książkę "Tramwajem przez Gdańsk".

- Taką kropką nad „i” było posiadanie własnego tramwaju. W końcu się udało - mówi. - Sam pojazd jednak nie sprawiłby mi przyjemności, gdyby nie ludzie, z którymi mogę dzielić się swoją pasją. Dlatego też przekazuję ten tramwaj, żeby służył on gdańszczanom - dodaje.

Po 30 latach wróci na tory

Mieszkańcy Gdańska jeździli tego typu tramwajem od 1970 aż do 1988 roku. Były to pierwsze tramwaje przegubowe, gdzie automatycznie zamykały i otwierały się drzwi. Wcześniejsze miały też drewniane siedzenia, w tym modelu były one już miękkie.

- Były dwa typy tramwaju przegubowego: tzw. 102N i później 102Na. W Gdańsku brakuje jeszcze tego pierwszego typu. Kiedyś ten będzie można przebudować na pierwotny typ 102N, lub w przyszłości zamienić się z innym miastem na 102N - mówi mężczyzna.

Po 30 latach mieszkańcy po raz kolejny będą mogli podróżować takim wagonem. Na gdańskich torach będzie się pojawiał podczas różnych imprez promocyjnych. Za komunikację miejską odpowiada firma Gdańskie Autobusy i Tramwaje - to oni będą uruchamiać pojazd we własnym zakresie.

- Właścicielem tramwaju jest moje wydawnictwo. Podpisałem umowę użyczenia na bezpłatne korzystanie z tramwaju przez GAiT i nie czerpię żadnych korzyści finansowych z tej umowy - tłumaczy Zomkowski.

"Ten tramwaj szkolił całą generację motorniczych Wrocławia"

Pojazd, który kupił pan Sebastian ostatni raz wyjechał na wrocławskie tory we wrześniu ubiegłego roku.

- Było to w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Wcześniej oczywiście od samego początku służył mieszkańcom Wrocławia i woził pasażerów. Później służył już jako pojazd techniczny, do nauki jazdy, a ostatnio jako wagon gospodarczy - opowiada zastępca dyrektora ZTM.

Zanim jednak wróci na tory, trzeba sprawdzić, w jakim dokładnie jest stanie.

- Badania tego tramwaju skończyły się we wrześniu ubiegłego roku. Powtórzymy przegląd i, kiedy wynik będzie pozytywny, to myślę, że w ciągu miesiąca, dwóch tramwaj wyjedzie na gdańskie tory - zapowiada Zomkowski.

"W przyszłości miasta będą się biły o ten wagon"

W planach jest remont kupionego wagonu. Ma on jak najbardziej przypominać ten z lat 80'.

- Do dolnej linii okien będzie pomalowany kolorem kremowym, dalej na czerwono. Herb Wrocławia zamienimy na gdański - tłumaczy pan Sebastian.

Złoty tramwaj wystylizowany będzie na lata 80'
Złoty tramwaj wystylizowany będzie na lata 80'

Zastępca dyrektora ZTM podkreśla, że w transporcie miejskim w Gdańsku dbają o nowoczesności, ale i tradycję.

- Myślę, że za mało doceniamy nowoczesność, nie mając porównania z tym, co było kiedyś. Trzeba zachować stare typy tramwajów, samochodów i innych rzeczy dla przyszłych pokoleń, po to, żeby mieć porównanie, jak to było kiedyś - tłumaczy pan Sebastian.

Zomkowski uważa, że wartość tramwaju z biegiem lat będzie tylko rosła. - Myślę, że w przyszłości miasta będą się biły o ten wagon - mówi.

Zabytkowe przejazdy zarówno tramwajami, jak i autobusami

O tradycję w gdańskim transporcie miejskim dba także przyjaciel pana Sebastiana. Mężczyźni znają się ponad 28 lat i łączy ich wspólna pasja.

- Niektórzy zbierają modele kolejek, my kolekcjonujemy w skali 1:1 – mówi Adam Kaszubowski, przyjaciel pana Sebastiana i pasjonat transportu miejskiego.

Pan Adam kupuje z kolei autobusy. Ma już kilka sztuk m.in. marek Jelcz i Autosan.

- To były pojazdy polskiej produkcji, w każdym mieście można było je spotkać. Jeden obecnie jest odrestaurowany jako zabytek techniki i mam nadzieję, że późną wiosną, początkiem lata pojawi się na ulicach Gdańska - mówi mężczyzna.

- Razem z Sebastianem robimy co się da, żeby dla przyszłych pokoleń zostało coś zachowane - podsumowuje Adam Kaszubowski.

O tradycję w gdańskiej komunikacji miejskiej dba także Adam Kaszubowski
O tradycję w gdańskiej komunikacji miejskiej dba także Adam Kaszubowski tvn24
Tramwaj typu 102Na na al.Zwycięstwa w Gdańsku. Rok 1987"Tramwajem przez Gdańsk"
Sebastian Zomkowski kupił tramwaj z 1974 roku
Sebastian Zomkowski kupił tramwaj z 1974 roku

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Marta Korejwo/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: "Tramwajem przez Gdańsk"/ tvn24

Pozostałe wiadomości
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego. Z kolei pod Bagdadem doszło do potężnego wybuchu w wyniku "ataku z powietrza". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą najtrudniejszymi wyborami dla premiera Węgier Viktora Orbana od ponownego przejęcia przez niego władzy w 2010 roku - ocenia politolog Daniel Rona z budapeszteńskiego think tanku 21 Research Center.

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Źródło:
PAP

787 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat dziennika. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24