tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Polskie wojsko latem 1939 roku. Unikatowe zdjęcia, które przetrwały Powstanie Warszawskie

Polskie wojsko latem 1939 roku. Unikatowe zdjęcia, które przetrwały Powstanie Warszawskie
Foto: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku | Video: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Ma wystawie można zobaczyć 100 unikatowych zdjęć

Sto zdjęć przedstawiających manewry wojska polskiego latem 1939 r. składa się na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowe zdjęcia wykonał znany fotograf Henryk Poddębski. Większość z nich prezentowana jest publicznie po raz pierwszy.

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można obejrzeć wystawę unikatowych zdjęć fotografa Henryka Poddębskiego.

Sto prezentowanych na ekspozycji zdjęć przedstawia ćwiczenia różnych formacji polskiego wojska - od kawalerii, przez oddziały pancerne, po lotnictwo czy saperów. Henryk Poddębski wykonał je w czasie manewrów prowadzonych latem 1939 r., można więc oglądać na nich polskich żołnierzy w umundurowaniu, wyposażeniu i z uzbrojeniem dokładnie takim, jakiego używali oni w czasie kampanii wrześniowej.

Na fotografiach widać między innymi pojazdy pancerne, tankietki, polskie myśliwce PZL11C i czołgi Vickers. Można również zobaczyć jak przebiegała budowa mostu. Poddębski uwiecznił też kuchnię polową na drezynie.


Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Kuchnia polowa na drezynie

Zdjęcia zrobiono dobrym sprzętem, na kliszach wysokiej jakości i z dużą dbałością o właściwe oświetlenie, dzięki czemu świetnie widoczne są na nich nawet drobne szczegóły. Sposób kadrowania i inne elementy zdjęć zdradzają też artystyczne podejście autora znanego głównie z fotografii krajobrazowych, przedstawiających różne zakątki Polski z okresu międzywojennego, w tym np. Warszawy, Gdyni czy Kresów.

"Zdjęcia obalają mit polskiej kawalerii"

Marcin Westphal z Muzeum II Wojny Światowej, który był jednym z współautorów otwartej w piątek ekspozycji zaznaczył w rozmowie, że zdjęcia pokazują, iż jakość uzbrojenia polskiego wojska w przededniu wybuchu wojny była niezła: oddziały pancerne dysponowały np. wozami bojowymi i czołgami, które jakością nie ustępowały niemieckim, polskie wojsko miało jednak dużo mniej tego typu sprzętu.

- Zdjęcia obalają też mit polskiej kawalerii, według którego miała ona z lancami czy szabelkami atakować niemieckie czołgi. Na fotografiach świetnie widać, że konie wykorzystywane były przez kawalerzystów tylko jako środek transportu, a do walki służyła im np. broń maszynowa - powiedział Westphal dodając, że konne szarże były ćwiczone przez polskie wojsko, co widać też na zdjęciach Poddębskiego, ale stanowiły one tylko element manewrów, który nie był wykorzystywany w czasie walk - twierdzi Westphal.

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku "Te zdjęcia obalają mit kawalerii"

Przetrwały Powstanie Warszawskie

Wystawa czynna będzie do 15 marca przyszłego roku. Prezentowane na niej zdjęcia pochodzą z wyjątkowego zbioru, który w 2014 roku Muzeum II Wojny Światowej zakupiło od Krystyny Kukieły - córki zmarłego w 1945 r. w jednym z niemieckich obozów Henryka Poddębskiego. Na zbiór składało się ponad 260 negatywów, które szczęśliwie przetrwały pożar, jaki w czasie Powstania Warszawskiego wybuchł w kamienicy, w której mieszkał fotograf.


Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
krzychu_l
krzychu_l

W lepszym stanie to wojsko było wtedy anizeli jest teraz

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Przebiega tuż przed jadącym autobusem, by zdążyć na tramwaj. O krok od tragedii

   Skrajna lekkomyślność i brak uwagi mogły doprowadzić do tragicznego wypadku na przystanku w Szczecinie. Zobacz TOTERAZ.

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   "Totalna dominacja Putina 
w stolicy". Moskwa przestaje być bastionem opozycji

   "Totalna dominacja Putina
   w stolicy". Moskwa przestaje być bastionem opozycji

   Niedzielne wybory prezydenckie w Rosji były pod jednym względem nietypowe. Zarówno w Moskwie, jak i Petersburgu Władimir Putin uzyskał wynik równie wysoki, jak w całym kraju. Obie metropolie utraciły status bastionów opozycji - oceniają rosyjscy politolodzy. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Fiesta de Las Fallas, czyli święto ognia obchodzone w Walencji (MANUEL BRUQUE/PAP/EPA) czytaj dalej »