tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Podpalone samochody w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane i przygotowane"

Grupy młodych ludzi podpaliły i zniszczyły w nocy z poniedziałku na wtorek około setki samochodów w Goeteborgu i kilku okolicznych miastach. Premier Szwecji Stefan Loefven oświadczył, że akcja wygląda na zaplanowaną.

Policja poinformowała, że nawet sto samochodów zostało podpalonych lub zniszczonych w Goeteborgu, drugim największym mieście Szwecji, i pobliskich Falkenberg i Trollhattan, poprzemysłowym miasteczku z dużym bezrobociem.

- Było to zorganizowane i przygotowane - powiedziała rzeczniczka policji Ulla Brehm.

Policja nie wyjaśniła, co mogło wywołać falę przemocy. Potwierdziła jedynie, że sprawcami są młodociane gangi. Nie sprecyzowała jednak, o ile osób chodzi.

Kilka samochodów podpalono także w Sztokholmie.

- To wygląda na bardzo zorganizowaną (akcję - red.), prawie jak operacja wojskowa - powiedział we wtorek premier Stefan Loefven w rozmowie ze szwedzkim radiem. - Społeczeństwo zawsze stanowczo reaguje na takie działania- podkreślił.

Przypominają zamieszki z 2013 roku

W Szwecji doszło do wzrostu przestępczości na obszarach z większym bezrobociem i innymi problemami społecznymi. Pojawiły się porównania do fali zamieszek z 2013 roku w zamieszkiwanej w przewadze przez imigrantów dzielnicy Sztokholmu.

Młodzi ludzie z dzielnicy Husby przez kilkanaście dni prowadzili uliczne walki z policją, co miało być brakiem zgody na brutalność służb. Policja miała zastrzelić uzbrojonego w nóż portugalskiego emeryta po wejściu do jego domu, a potem próbować zatuszować sprawę.

W cieniu wyborów

Poszanowanie prawa i porządku to jedne z głównych wątków kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na 9 września wyborami parlamentarnymi. W kraju doszło do nasilenia przemocy ze strony ganów. Tylko w tym roku zastrzelonych zostało ponad 40 osób.

Reuters pisze, że największa w obecnym rządzie mniejszościowym Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza zmierza ku najgorszemu wynikowi wyborczemu w historii.

Wyborców martwi wzrost przemocy, trzeszczący w szwach system opieki społecznej, pogarszające się wyniki szwedzkich szkół i masowy napływ imigrantów.

W sondażach zyskuje populistyczna, antyimigracyjna partia Szwedzkich Demokratów, która po wyborach może stać się drugą największą partią.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Prezes Gersdorf zdradziła szczegóły rozmowy z premierem

Przedstawiłam mu swoje stanowisko co do warunków brzegowych: sędziowie zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowiska, a ja pozostaję pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - poinformowała w piątek Małgorzata Gersdorf. zobacz więcej »

Bajkowe postacie u lekarza. Absurd z RODO w przychodni

Tylko w tej poczekalni może siedzieć obok siebie Han Solo, Batman, Muminek i Terminator. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Australijski reżyser ułaskawiony. Miał odsiedzieć sześć lat za szpiegostwo

Australijski reżyser ułaskawiony. Miał odsiedzieć sześć lat za szpiegostwo

Władze Kambodży ułaskawiły w piątek australijskiego reżysera Jamesa Ricketsona, skazanego pod koniec sierpnia na sześć lat pozbawienia wolności za szpiegostwo - poinformował adwokat filmowca. Wyrok zapadł w toku procesu powszechnie krytykowanego jako nieuczciwy. zobacz więcej »

Ten instruktor fitnessu wyciśnie z was ostatnie soki

Tu nie ma czasu na odpoczynek. Można się zmęczyć od samego patrzenia. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kibice Boca Juniors podczas meczu z Cruzeiro (fot. Juan Ignacio Roncoroni/EPA/PAP) czytaj dalej »