Syn byłego prezydenta Niemiec śmiertelnie dźgnięty nożem. "W jakim świecie żyjemy"


Fritz von Weizsaecker, syn byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera, został śmiertelnie dźgnięty nożem we wtorek podczas wykładu, który wygłaszał w szpitalu w Berlinie - poinformowała niemiecka policja. W ataku została też poważnie ranna jedna osoba, która próbowała pomóc w schwytaniu sprawcy. Media podają, że ranny jest policjantem. "Raz jeszcze zadajesz sobie pytanie, w jakim świecie żyjemy" - napisał na Twitterze lider niemieckiej liberalnej partii FDP.

Według niemieckich mediów wystąpienia Fritza von Weizsaeckera słuchało 20 osób. W audytorium znajdował się też napastnik, który nagle dźgnął wykładowcę nożem. Mimo starań lekarzy syn byłego prezydenta zmarł w nocy z wtorku na środę.

59-letni Weizsaecker wygłaszał wykład o chorobach nerek w prywatnym szpitalu Schlosspark-Klinik w Charlottenburgu, w zachodniej części Berlina. Był tam ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych.

Napastnik, którego motywy nie są znane, został ujęty przez policję - informuje portal Deutsche Welle. W sprawie zabójstwa wszczęto dochodzenie. Na miejscu pracują śledczy, którzy zbierają od świadków zeznania.

"Raz jeszcze zadajesz sobie pytanie, w jakim świecie żyjemy"

Christian Lindner, lider niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), napisał, że jest wstrząśnięty śmiercią Fritza von Weizsaeckera.

"Mój przyjaciel Fritz von Weizsaecker został dziś dźgnięty nożem w Berlinie. Pełen pasji lekarz i wspaniała osoba" - napisał na Twitterze. "Niedawno był u nas w domu na grillu. Jestem oszołomiony i muszę podzielić się swoim smutkiem. Raz jeszcze zadajesz sobie pytanie, w jakim świecie żyjemy" - dodał. Fritz von Weizsaecker był jednym z czworga dzieci Richarda von Weizsaeckera, polityka CDU, który sprawował najwyższy urząd w państwie – najpierw w RFN, potem w zjednoczonych Niemczech - przez dwie kadencje w latach 1984-1994. Wcześniej był m.in. burmistrzem Berlina Zachodniego. Były szef państwa zmarł w 2015 roku.

Richard von Weizsaecker i Helmut KohlReineke, Engelbert | Wikipedia (CC-BY-SA 3.0 de)

Autor: momo / Źródło: PAP, Deutche Welle