tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nicolas Sarkozy zatrzymany

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został we wtorek zatrzymany i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 roku - poinformowały dziennik "Le Monde" i portal Mediapart.

"Le Monde" precyzuje, że "to pierwszy raz, kiedy Nicolas Sarkozy jest przesłuchiwany w tej sprawie od kwietnia 2013 roku", czyli chwili otwarcia śledztwa w tej sprawie. Według gazety zatrzymanie może potrwać do 48 godzin.

Libijskie pieniądze a kampania

Francuskie śledztwo dotyczy oskarżeń, jakoby zakończona sukcesem kampania prezydencka Nicolasa Sarkozy’ego w 2007 roku otrzymała nielegalne fundusze od ówczesnego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego.

Według informacji agencji Reutera, oprócz byłego prezydenta przesłuchiwany przez policję w tej sprawie jest również były minister i bliski współpracownik Sarkozy'ego, Brice Hortefeux.

Agencji nie udało się skontaktować z adwokatem byłego prezydenta. Nicolas Sarkozy, który urzędował w Pałacu Elizejskim w latach 2007-2012, konsekwentnie zaprzeczał, jakoby otrzymał na rzecz swojej kampanii nielegalne środki. Kierowane pod swoim adresem oskarżenia określał jako "groteskowe".

"Afera Sarkozy-Kaddafi"

Jak relacjonowała korespondentka TVN24 z Paryża Anna Kowalska, sprawa nielegalnego finansowania kampanii w 2007 roku nazywana jest we Francji "aferą Sarkozy-Kaddafi". Przypomniała, że mające świadczyć o nieprawidłowościach dokumenty przedstawił jeszcze w 2012 roku Mediapart.

- Przedstawiła dwa dokumenty, które świadczą o tym, że reżim (libijski) przelał aż 50 milionów euro właśnie na cele tej kampanii - powiedziała. - Nicolas Sarkozy miał oficjalnie wydać na tę kampanię 20 milionów euro i nie przedstawił wystarczających dowodów, by sprzeciwić się dokumentom przedstawionym przez Mediapart - zaznaczyła.

Korespondentka podkreśliła, że nie wiadomo, jakie dowody przeciwko byłemu prezydentowi ma francuska prokuratura. Od pewnego czasu informowano jednak o istnieniu świadków składających obciążające go zeznania.

W listopadzie 2016 roku portal Mediapart zamieścił nagranie, na którym francusko-libański biznesmen Ziad Takieddine twierdzi, że w czasie kampanii prezydenckiej w 2007 roku przekazał Sarkozy'emu w sumie pięć milionów euro pochodzących od libijskiego reżimu.

Pieniądze te osobiście miał przewieźć w gotówce z Libii do Francji w trzech turach, między listopadem 2006 roku i początkiem 2007 roku. Środki raz przekazał bezpośrednio Sarkozy'emu, wówczas szefowi MSW, a dwa razy szefowi jego gabinetu Claude'owi Gueantowi. Walizki z pieniędzmi miały zostać mu przekazane w Trypolisie przez szefa tajnych służb byłego przywódcy Kadafiego.

- Możemy się spodziewać, że to jeszcze nie koniec jednej z wielu afer z udziałem Nicolasa Sarkozy'ego - ocenia Anna Kowalska.

Oglądaj
Relacja korespondentki TVN24 z Paryża
Wideo: tvn24 Relacja korespondentki TVN24 z Paryża

Sarkozy i afery

Sarkozy został już postawiony przed sądem w odrębnej sprawie dotyczącej finansowania jego nieudanej kampanii reelekcyjnej z 2012 roku. Został wtedy pokonany przez socjalistę Francois Hollande'a. Sarkozy'emu zarzuca się, że świadomie przekroczył wówczas dopuszczalny pułap wydatków na kampanię, wynoszący 22,5 miliona euro.

Wysokość budżetu na kampanie regulowana jest prawem, aby była ona równa dla kandydatów.

Wszczęte w 2014 roku śledztwo wykazało istnienie rozbudowanego systemu fałszywych faktur mających na celu ukrywanie wydatków na kampanię. Skandal ten nazwano aferą Bygmaliona od nazwy specjalizującej się w promocji i komunikacji firmy Bygmalion, która obsługiwała kampanię wyborczą ówczesnego prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Koniec koczowania. WOŚP podarowała szpitalowi fotele dla rodziców

47 wygodnych, rozkładanych foteli otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafiły na pediatrię, laryngologię i dziecięcy OIOM, dzięki czemu rodzice najmłodszych pacjentów będą mogli czuwać przy swoich pociechach w komfortowych warunkach. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Skanuje i wizualizuje. Oto opcja "kopiuj-wklej" w rzeczywistości rozszerzonej

Dzięki tej aplikacji skopiujesz wybrany przez siebie przedmiot jako model 3D. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Ani reżim nazistowski, ani sowiecki nie zgasiły w waszych sercach wiary"

"Ani reżim nazistowski, ani sowiecki nie zgasiły w waszych sercach wiary"

Wy, tu obecni, zostaliście poddani różnego rodzaju próbom: okropnościom wojny, a następnie represjom politycznym, prześladowaniom i wygnaniu. Ale byliście nieustępliwi, wytrwaliście w wierze - powiedział na Łotwie papież Franciszek. Poniedziałek to trzeci dzień jego pielgrzymki po krajach bałtyckich. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zapierająca dech w piersiach zorza polarna prosto z Antarktydy

Zjawisko zarejestrował australijski inżynier w trakcie swojego pobytu w stacji badawczej. Zobacz TOTERAZ.

Procesja w tradycyjnych ludowych strojach w Gyongyos na Węgrzech (Peter Komka/PAP/EPA) czytaj dalej »