tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Finowie zbroją się w torpedy. Spodziewają się więcej Rosjan

zobacz więcej wideo »
Finowie zbroją się w torpedy. 
Spodziewają się więcej Rosjan
  • Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17 i Ostrobok-17Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17...
  • Rosyjskie okręty wpłynęły na Bałtyk. NATO śledzi każdy ich ruchRosyjskie okręty wpłynęły na Bałtyk. NATO śledzi każdy ich ruch
  • 28.07.2017 | Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku. "Ogromna demonstracja siły"28.07.2017 | Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku. "Ogromna...
  • Ewakuacja z okrętu podwodnego - materiał "Faktów TVN" z dna BałtykuEwakuacja z okrętu podwodnego - materiał "Faktów TVN" z dna...
Foto: mil.ru | Video: tvn24 Okręty podwodne Rosji pływają z intensywnością jak za czasów ZSRR

Dowództwo fińskiej marynarki wojennej uważa, że Rosja zwiększy liczbę swoich okrętów podwodnych na Morzu Bałtyckim. Decyzja o zakupie nowego systemu torpedowego do zwalczania takich okrętów została już podjęta - pisze "Helsingin Sanomat" w sobotnim wydaniu.

Według komandora Veli-Petteri Valkamo z dowództwa fińskiej marynarki wojennej, cytowanego przez "HS", rosyjskich okrętów podwodnych jest dziś na Bałtyku mało, ale Rosja rozbudowuje swe siły.

"Biorąc pod uwagę rosyjską politykę zbrojną, przypuszczam, że w najbliższej przyszłości będzie tutaj więcej (okrętów podwodnych)" powiedział Valkamo. Obecnie na Bałtyku operują dwa takie okręty.

W grudniu fińskie ministerstwo obrony poinformowało, że podjęto decyzję o zakupie od Szwecji systemu torpedowego do czterech okrętów rakietowych typu Hamina.

Torpedy przeciw okrętom

Jak dodaje "HS", szwedzka marynarka zamówiła takie same torpedy do okrętów podwodnych oraz korwet rakietowych. Do czasu dostarczenia nowego systemu torpedowego Finlandia wypożyczy od Szwecji starsze modele torped. Jak powiedział komandor Valkamo, okręty typu Hamina powinny osiągnąć gotowość operacyjną do 2021 r. Pierwszy system torpedowy ma być w użyciu jesienią przyszłego roku.

Jak przypomniał "HS", fińska marynarka wojenna od dziesięcioleci nie używała torped do niszczenia okrętów podwodnych. W latach 60. XX tamtejsze siły zbrojne zaczęły rozwijać własny system obrony, ale plany te zostały zarzucone. Na jednej z wysp w pobliżu Helsinek pozostały ruiny doświadczalnej stacji torpedowej.

Do zwalczania okrętów podwodnych szykowany jest także nowy wielozadaniowy okręt Laivue 2020 typu Pohjanmaa. Do 2024 r. mają być zbudowane cztery takie okręty. Zastąpią one wycofywane korwety typu Rauma oraz stawiacze min typu Hameenmaa. Koszt wymiany sprzętu szacuje się na 1,2 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »