Finowie zbroją się w torpedy. Spodziewają się więcej Rosjan

Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17...
Foto: mil.ru Video: tvn24 Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry...19.09 | Marynarka Wojenna przeprowadza na Bałtyku manewry Kormoran-17 i Ostrobok-17zobacz więcej wideo »Rosyjskie okręty wpłynęły na Bałtyk. NATO śledzi każdy ich ruch
Foto: mil.ru Video: Fakty TVN Rosyjskie okręty wpłynęły na Bałtyk. NATO śledzi każdy ich ruchRosyjskie okręty wpływają na Morze Bałtyckie. Krążownik Piotr Wielki i okręt podwodny Dmitrij Doński mają atomowy napęd, więc NATO śledzi każdy ich ruch. Płyną na święto marynarki wojennej, a przy okazji prężą muskuły i pokazują siłę rosyjskiego wojska.zobacz więcej wideo »28.07.2017 | Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku. "Ogromna...
Foto: mil.ru Video: Fakty z zagranicy 28.07.2017 | Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku....Chińska flota morska poczyniła ogromny postęp technologiczny - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Wojciech Łuczak, wydawca czasopisma "RAPORT-wto". Jego zdaniem fakt operowania chiński okrętów na Bałtyku świadczy o potencjale Państwa Środka. Z Łuczakiem zgodził się Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO. - To jest ogromna demonstracja siły - ocenił. Goście programu rozmawiali o chińsko-rosyjskich manewrach Morska Współpraca-2017. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej.zobacz więcej wideo »Ewakuacja z okrętu podwodnego - materiał "Faktów TVN" z dna...
Foto: mil.ru Video: Fakty TVN Ewakuacja z okrętu podwodnego - materiał "Faktów TVN" z dna...24.11 | Ćwiczenia NATO z zakresu ratowania załogi uszkodzonego okrętu podwodnego. Reporter Faktów TVN został przetransportowany na powierzchnię specjalną łodzią ratunkową NATO, noszącą przezwisko "Nemo".zobacz więcej wideo »
Dowództwo fińskiej marynarki wojennej uważa, że Rosja zwiększy liczbę swoich okrętów podwodnych na Morzu Bałtyckim. Decyzja o zakupie nowego systemu torpedowego do zwalczania takich okrętów została już podjęta - pisze "Helsingin Sanomat" w sobotnim wydaniu.
Według komandora Veli-Petteri Valkamo z dowództwa fińskiej marynarki wojennej, cytowanego przez "HS", rosyjskich okrętów podwodnych jest dziś na Bałtyku mało, ale Rosja rozbudowuje swe siły.
"Biorąc pod uwagę rosyjską politykę zbrojną, przypuszczam, że w najbliższej przyszłości będzie tutaj więcej (okrętów podwodnych)" powiedział Valkamo. Obecnie na Bałtyku operują dwa takie okręty.
W grudniu fińskie ministerstwo obrony poinformowało, że podjęto decyzję o zakupie od Szwecji systemu torpedowego do czterech okrętów rakietowych typu Hamina.
Torpedy przeciw okrętom
Jak dodaje "HS", szwedzka marynarka zamówiła takie same torpedy do okrętów podwodnych oraz korwet rakietowych. Do czasu dostarczenia nowego systemu torpedowego Finlandia wypożyczy od Szwecji starsze modele torped. Jak powiedział komandor Valkamo, okręty typu Hamina powinny osiągnąć gotowość operacyjną do 2021 r. Pierwszy system torpedowy ma być w użyciu jesienią przyszłego roku.
Jak przypomniał "HS", fińska marynarka wojenna od dziesięcioleci nie używała torped do niszczenia okrętów podwodnych. W latach 60. XX tamtejsze siły zbrojne zaczęły rozwijać własny system obrony, ale plany te zostały zarzucone. Na jednej z wysp w pobliżu Helsinek pozostały ruiny doświadczalnej stacji torpedowej.
Do zwalczania okrętów podwodnych szykowany jest także nowy wielozadaniowy okręt Laivue 2020 typu Pohjanmaa. Do 2024 r. mają być zbudowane cztery takie okręty. Zastąpią one wycofywane korwety typu Rauma oraz stawiacze min typu Hameenmaa. Koszt wymiany sprzętu szacuje się na 1,2 mld euro.