Eurosceptyk będzie kierował fińską dyplomacją


Przewodniczący eurosceptycznej Partii Finów Timo Soini zostanie szefem fińskiego MSZ - podał kandydat na premiera Juha Sipilae z partii Centrum Finlandii, która wygrała kwietniowe wybory parlamentarne.

- Naszym celem jest wzmocnienie pozycji Finlandii. Współpraca z krajami nordyckimi, Unią Europejską, NATO oraz OECD to ważne elementy realizacji polityki bezpieczeństwa - powiedział Timo Soini podczas prezentacji programu rządu w Helsinkach. - Rosja jest dla Finlandii ważnym krajem. Jesteśmy państwem niezaangażowanym, ale zachowujemy możliwość ubiegania się o członkostwo w NATO - dodał.

Szef MSZ odpowiedzialny też za współpracę z UE

Zapowiedział przygotowanie studium mającego ocenić ewentualne korzyści z przynależności Finlandii do Sojuszu. Jego ugrupowanie, Partia Finów, otrzyma ponadto tekę ministra obrony.

W MSZ znany z eurosceptycyzmu Timo Soini odpowiadać będzie także za sprawy europejskie. W poprzedniej kadencji funkcje szefa MSZ i ds. europejskich były rozdzielone. Przyszły szef dyplomacji stwierdził, że Finlandia dokonała politycznego wyboru, aby być członkiem UE, ale "organizacja ta musi zostać zreformowana". - Finlandia pozostanie krytycznym przyjacielem UE - podkreślił.

Partia Finów (poprzednia nazwa Prawdziwi Finowie) w kampanii wyborczej nieco ograniczyła krytykę Unii Europejskiej, skupiła się jednak na sprzeciwie wobec przyjmowania imigrantów. W minionej kadencji parlamentu Timo Soini był przewodniczącym parlamentarnej komisji ds. zagranicznych. W latach 2009-11 był europosłem.

Nowy rząd, mniej ministerstw

W nowym koalicyjnym rządzie, konserwatywnej Koalicji Narodowej przypadnie stanowisko ministra finansów. Zostanie nim szef tego ugrupowania i dotychczasowy premier Alexander Stubb.

Przyszły szef rządu Juha Sipilae, który ma za sobą udaną karierę biznesmena i jest nową twarzą w fińskiej polityce, powiadomił, że w ramach oszczędności liczba ministerstw zostanie zmniejszona z 17 do 14. Będą jedynie trzy stanowiska sekretarzy stanu - zamiast dotychczasowych 10.

Rząd zakłada ustabilizowanie finansów publicznych do 2021 roku. Nowe władze chcą przeznaczyć 1,6 miliarda euro na infrastrukturę, a także wprowadzić 6 mld euro oszczędności, ograniczając niektóre świadczenia socjalne. Obiecuje jednocześnie podnieść wysokość podstawowej emerytury.

Tworzące koalicję rządową partia Centrum Finlandii, Partia Finów oraz Koalicja Narodowa mają wspólnie 124 mandaty w 200-osobowym parlamencie.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP