tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mogherini o "poważnych skutkach" zajęcia Krymu

Bezprawne zajęcie Krymu wciąż bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu - oświadczyła w piątek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. W czwartą rocznicę aneksji ukraińskiego półwyspu przez Rosję wezwała ona Kreml do przestrzegania praw człowieka.

"Cztery lata po bezprawnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską Unia Europejska nadal stanowczo opowiada się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy" - napisała w specjalnym oświadczeniu Mogherini.

Szefowa dyplomacji UE o "trwającej militaryzacji półwyspu"

Jej zdaniem dokonane w 2014 roku bezprawne zajęcie Krymu "wciąż bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu" i pociąga za sobą "poważne skutki dla międzynarodowego porządku prawnego, który chroni jedność i suwerenność wszystkich państw".

"Unia Europejska jest nadal zdecydowana w pełni realizować swoją politykę nieuznawania aneksji, w tym poprzez środki ograniczające" - poinformowała Mogherini. Zaapelowała ponownie do państw członkowskich ONZ o "rozważenie podobnych działań związanych z nieuznawaniem aneksji zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 68/262 (mówi ona o integralności terytorium Ukrainy - red.)".

Szefowa unijnej dyplomacji przypomniała jednocześnie, że Unia Europejska nie uznaje wyborów zorganizowanych przez Rosję na Półwyspie Krymskim.

W swoim oświadczeniu Mogherini zaznacza, że "trwająca militaryzacja półwyspu" nadal wpływa negatywnie na bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego.

"Mieszkańcom Krymu narzuca się rosyjskie obywatelstwo i zmusza do służby w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - wyjaśnia, podkreślając, że działania te są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym.

Apel o pomoc dla Tatarów Krymskich

Unia Europejska potępia też trwającą budowę rosyjskiego mostu nad Cieśniną Kerczeńską bez zgody Ukrainy oraz ograniczenia nałożone na swobodę tranzytu.

Zdaniem unijnych służb dyplomatycznych, od czasu nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską sytuacja w zakresie praw człowieka na tym obszarze wciąż się pogarsza. Mieszkańcy półwyspu systematycznie stykają się z ograniczeniami podstawowych wolności, np. wolności wypowiedzi, wolności religii lub przekonań oraz wolności pokojowego zgromadzania się.

Oświadczenie Mogherini zwraca też uwagę, że prawa Tatarów krymskich zostały poważnie naruszone poprzez likwidację tatarskich mediów, zakaz działalności Medżlisu (samorządu Tatarów) oraz prześladowanie przywódców i członków tej społeczności.

"Tatarzy krymscy, Ukraińcy i wszystkie wspólnoty etniczne i religijne na półwyspie muszą mieć możliwość chronienia i rozwijania swojej kultury, tradycji, edukacji i tożsamości" - apeluje Mogherini w imieniu Unii.

Ponadto przypomina o swoim wezwaniu do natychmiastowego uwolnienia Ołeha Sencowa, Ołeksandra Kołczenki, Mykoły Semeny i "wszystkich tych, którzy zostali zatrzymani i skazani z naruszeniem prawa międzynarodowego". UE stoi na stanowisku, że dziennikarzom, obrońcom praw człowieka i adwokatom należy zapewnić możliwość niezależnego i niezakłóconego działania.

Unijne sankcje

W czwartą rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu UE wzywa Moskwę do pełnego przestrzegania na półwyspie międzynarodowych standardów praw człowieka. "Wszystkie rozpatrywane przypadki łamania i naruszania praw człowieka, np. wymuszone zaginięcia, tortury i zabójstwa, powinny zostać dokładnie zbadane" - apeluje.

W związku z bezprawną aneksją Krymu w marcu 2014 roku Unia Europejska wprowadziła wobec Rosji sankcje, które były następnie wielokrotnie przedłużane i rozszerzane na kolejne osoby i podmioty. Dodatkowe sankcje UE wprowadziła wobec Rosji za działania destabilizacyjne we wschodniej części Ukrainy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosyjska aneksja Krymu

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Brakowało mu pieniędzy na jedzenie. Trafił na dobrego samarytanina

Widząc zmagania z drobniakami, inny mężczyzna postanowił pomóc seniorowi. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Wyścig z czasem w sprawie podatku. "Musi zostać przyjęty do końca listopada"

Wyścig z czasem w sprawie podatku. "Musi zostać przyjęty do końca listopada"

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych otwiera nowe możliwości pomocy i wypełnienia istniejących luk w systemie – powiedziała w czwartek w Kutnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. We wtorek projekt nowego podatku, który zapłacą najlepiej zarabiający, przyjął rząd. czytaj dalej »

Strażacy kontra wyjątkowo uparty kot

"Żywcem mnie nie weźmiecie", czyli algierscy strażacy próbowali pomóc kotu, który utknął na słupie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kibice Boca Juniors podczas meczu z Cruzeiro (fot. Juan Ignacio Roncoroni/EPA/PAP) czytaj dalej »