tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Ludzie dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości"

zobacz więcej wideo »
"Ludzie dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Profesor Monika Płatek była gościem "Faktów po Faktach"

- Te wszystkie ustawy nie rozwiązują żadnych bolączek, na które się ludzie w sądach skarżą. Nie rozładowują problemów i nie zmniejszają tych tłoków w sądzie, tylko zwiększają. Nie sprawiają, że ludzie, którzy są niezadowoleni będą mogli cokolwiek dostać - powiedziała prof. Monika Płatek. Prawniczka komentowała w "Faktach po Faktach" prezydenckie projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Oba we wtorek trafiły do Sejmu.

W poniedziałek Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o KRS i o SN.  W odniesieniu do KRS prezydent zaproponował wybór członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów w Sejmie.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadzałby między innymi możliwość wniesienia do SN tak zwanej skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat (z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania) oraz powołanie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników wybieranych przez Senat.

Zdaniem prof. Płatek, Polacy nie chcą zmian, które polegałyby na upolitycznieniu sądów.

- Jeżeli popatrzymy na badania przeprowadzone przez Oko.press i przez Ipsos - pokazują one bardzo wyraźnie: 76 procent Polaków wolałoby, żeby politycy nie mieli żadnego wpływu na wybór sędziego wydającego wyrok w ich sprawie - argumentowała.

- Ludzie narzekają na to, że nie rozumieją, co sędziowie mówią. Nie zmieni tego ta ustawa - dodała.

"Rozgrywka wewnątrz PiS"

Prezydencki projekt zakłada, że w Sądzie Najwyższym mają powstać dwie nowe izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izba Dyscyplinarna.
Do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ma należeć rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych, a taką skargą będzie się zajmować trzyosobowy skład Sądu Najwyższego - dwóch sędziów i ławnik. Zdaniem prof. Płatek, przekracza to jednak kompetencje ławnika, który nie ma wykształcenia prawniczego.

- A teraz raptem mówi się, że można stworzyć izbę nadzwyczajną. a wpływ na to, kto się znajdzie w tej izbie będzie miał prezydent, który - ewidentnie nas oszukując straszliwie - mówi, że wprowadzi tam ludowych trybunów - powiedziała prawniczka.

- To jest takie pytanie: czy zgodziłby się pan - bo ja nie - żeby moją operację, która dotyczyłaby nawet wyrostka, wykonywaliby trybuni ludowi?. PiS jest partią, która wyrzuciła z sądów powszechnych, z sądów rejonowych ławników. I, o ile w sądach rejonowych ławnicy są nam potrzebni, nawet wtedy, kiedy podsypiają, o tyle oszukiwanie nas, że ławnicy poradzą sobie z materią bardzo skomplikowaną jest nieuczciwe - oceniła prof. Płatek.

Na argument, że ma to służyć temu, by osoba postronna "patrzyła na ręce" sędziom, odpowiedziała: - Sądy, również Sąd Najwyższy, są otwarte, na obrady i na przewód można przyjść.

Na pytanie, jak ocenia ustawy PiS zawetowane przez prezydenta i te, które powstały w kancelarii Andrzeja Dudy, odpowiedziała - Jedne i drugie były niekonstytucyjne.

Jej zdaniem jest to "rozgrywka wewnątrz PiS". - Te wszystkie ustawy nie rozwiązują żadnych bolączek, na które się ludzie w sądach skarżą. Nie rozładowują problemów i nie zmniejszają tych tłoków w sądzie, tylko zwiększają. Nie sprawiają, że ludzie, którzy są niezadowoleni będą mogli cokolwiek dostać. Dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości - powiedziała prof. Płatek.

Politycy w KRS

Pytana, czy tak jak prezydent, uważa, że zapis o tym, że wybór członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów w Sejmie wyeliminuje monopol polityczny, odpowiedziała: - Nie. Politycy nie mogą mieć wpływu na to, kto będzie decydował o niezawisłości sądów.

- I znów to samo. Czy naprawdę chcecie państwo, żeby to Sejm decydował o tym, kto będzie sędzią piłkarskim? Czy naprawdę chcecie państwo, żeby to politycy decydowali o tym, kto będzie awansował wśród lekarzy? - pytała prof. Płatek.

Jak dodała, konstytucja już zakłada obecność polityków w Krajowej Radzie Sądownictwa. "Po to, żeby to kontrolowali, i przyglądali się, ale nie decydowali o tym, na czym się nie znają". - Bo się na tym nie znają - podkreśliła.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Wałęsiak
Wałęsiak

Skoro teraz wszyscy są tacy mądrzy i wiedzieli o bolączkach wymiaru sprawiedliwości to dlaczego nic nie robili przez te wszystkie lata?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Ponad miliard złotych od Autostrady Wielkopolskiej. Minister wie, jak je wydać

   Ponad miliard złotych od Autostrady Wielkopolskiej. Minister wie, jak je wydać

   Odzyskane od Autostrady Wielkopolskiej pieniądze z tytułu nadmiernej rekompensaty wypłaconej kilka lat temu przez polskie władze trafią do Krajowego Funduszu Drogowego - poinformował w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. czytaj dalej »

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Okazja do "szczerej dyskusji". 
Kolacja Junckera i premierów V4

   Okazja do "szczerej dyskusji".
   Kolacja Junckera i premierów V4

   Dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się na kolacji z premierami Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Według dyplomatów w Brukseli jest to okazja do "szczerej dyskusji" na wszystkie tematy. Jak spekulowano przed spotkaniem, może się wśród nich znaleźć kwestia praworządności. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Gołe klaty, mięśnie i... szczeniaki. Tak powstaje kalendarz w dobrej sprawie

   EMBED:
   Australijscy strażacy pozują dla poparzonych dzieci. ZOBACZ TOTERAZ.PL.

   Były przywódca Chin Jiang Zemin czyta dokument podczas kongresu partii komunistycznej. (Wu Hong/PAP/EPA) czytaj dalej »