tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Niemcy wybrali

"Dwa obszary", w których AfD będzie "korzystna dla Polski"

zobacz więcej wideo »
"Dwa obszary", w których AfD będzie "korzystna dla Polski"
 • Kuźmiuk: AfD będzie korzystnie zmieniała politykę Niemiec w dwóch obszarachKuźmiuk: AfD będzie korzystnie zmieniała politykę Niemiec w...
 • Angela Merkel składa przysięgę i obejmuje urząd kanclerzaAngela Merkel składa przysięgę i obejmuje urząd kanclerza
 • Niemcy. Umowa koalicyjna podpisanaNiemcy. Umowa koalicyjna podpisana
 • Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów Kolejne spotkanie szefów chadeków i socjaldemokratów
 • Zjazd CDU w BerlinieZjazd CDU w Berlinie
 • Spotkanie partyjne CDUSpotkanie partyjne CDU
 • "Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel nie będzie""Niemcy zaczynają się przyzwyczajać do tego, że pani Merkel...
 • Rokita: Merkel odejdzie w ciągu 2-4 latRokita: Merkel odejdzie w ciągu 2-4 lat
 • Ambasador Niemiec w Polsce: to był bardzo ważny dzień dla niemieckiej demokracji Ambasador Niemiec w Polsce: to był bardzo ważny dzień dla...
 • Całe przemówienie Angeli Merkel Całe przemówienie Angeli Merkel
 • Merkel: mamy misję tworzenia rządu Merkel: mamy misję tworzenia rządu
 • Polsko-niemieckie relacje po wyborach. "Merkel nie będzie nas ciągnąć za uszy"Polsko-niemieckie relacje po wyborach. "Merkel nie będzie nas...
 • "Chadecy tak słabego wyniku się nie spodziewali""Chadecy tak słabego wyniku się nie spodziewali"
 • W SPD "można by się spodziewać jęku zawodu"W SPD "można by się spodziewać jęku zawodu"
 • Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w NiemczechWstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech
 • Duże emocje w sztabie SPD tuż przed ogłoszeniem wynikówDuże emocje w sztabie SPD tuż przed ogłoszeniem wyników
 • Rozpoczęły się wybory do BundestaguRozpoczęły się wybory do Bundestagu
 • Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich...
 • 26.06.2017 Leszek Miller: Martin Schulz to taki Macron, ale tylko trochę26.06.2017 Leszek Miller: Martin Schulz to taki Macron, ale...
 • Kuźmiuk: AfD będzie korzystnie zmieniała politykę Niemiec w dwóch obszarachKuźmiuk: AfD będzie korzystnie zmieniała politykę Niemiec w...
 • Lubnauer: niech rządzący nie dostarczają paliwa ekstremistomLubnauer: niech rządzący nie dostarczają paliwa ekstremistom
 • "To majstersztyk pani Merkel""To majstersztyk pani Merkel"
 • "To jest porażka pani Merkel i SPD""To jest porażka pani Merkel i SPD"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Katarzyna Lubnauer i Zbigniew Kuźmiuk w "Faktach po Faktach"

Z punktu widzenia polskich interesów zwycięstwo partii Angeli Merkel jest wynikiem dobrym - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS. Goście "Faktów po Faktach" w TVN24 komentowali wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech, w których ponownie wygrała koalicja CDU/CSU.

Jak stwierdził Zbigniew Kuźmiuk, pozytywna opina na temat zwycięstwa Angeli Merkel nie kłóci się z wcześniejszymi,

krytycznymi wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego na temat niemieckiej kanclerz.

- (Jarosław Kaczyński - red.) Wypowiadał się prawdziwie, natomiast to wcale nie przeszkadza, byśmy mieli dobre relacje z Niemcami i wszystko wskazuje na to, że tak będzie - ocenił.

Zdaniem eurodeputowanego PiS, należy spodziewać się w Niemczech koalicji CDU/CSU z "liberałami i prawdopodobnie Zielonymi". - Umocni to stanowisko Angeli Merkel, jeśli chodzi o sprawy wschodnie. Z reguły opowiadała się za sankcjami wobec Rosji, jeżeli nie zostanie rozwiązany problem ukraiński - przypomniał. - Zieloni, ku mojemu zaskoczeniu, w Parlamencie Europejskim od jakiegoś czasu są zdecydowanie antyrosyjscy - dodał.

Lubnauer: wynik AfD sygnałem alarmowym

Zadowolenie ze zwycięstwa wyborczego Angeli Merkel podzieliła Katarzyna Lubnauer, zaznaczyła jednak, że "to jest na tyle dobra informacja, na ile jesteśmy w stanie z niej skorzystać". - Czyli na ile jesteśmy w stanie odbudować, bo trudno powiedzieć, że wykorzystać dobre stosunki z Niemcami w ramach na przykład Trójkąta Weimarskiego, bo skutecznie je sobie popsuliśmy - stwierdziła.

Jednocześnie "sygnałem alarmowym" nazwała dobry wynik nacjonalistycznej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec). - To oznacza, że będzie to partia, która będzie miała silny głos i która jednocześnie będzie miała pieniądze. To może oznaczać, że cała scena polityczna w Niemczech przesunie się na prawo - powiedziała Lubnauer.

- Bardzo ważne jest, by szczególnie rządzący, którzy bardzo lubią to robić, nie dostarczali paliwa tym ekstremistom - dodała. Pytana, jakie paliwo ma na myśli, powiedziała, że "choćby reparacje, wiadomo, że z tego kasy żadnej nie będzie". - Natomiast pozostaje z tego niesmak i pozostaje z tego paliwo czy amunicja dla AfD - oceniła.

Oglądaj
Lubnauer: niech rządzący nie dostarczają paliwa ekstremistom
Wideo: tvn24 Lubnauer: niech rządzący nie dostarczają paliwa ekstremistom

Kuźmiuk: AfD i korzyści dla Polski

Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył, by uszanować głosy milionów niemieckich wyborców, którzy głosowali na AfD. - Żeby demokratyzować tę partię, odzyskiwać jej wyborców (co zapowiedziała Angela Merkel - red.), to nie może tej partii spotykać ostracyzm - zaznaczył. - Ostatni tydzień to był tydzień ataków na AfD - powiedział.

Jak zaznaczył, "znamy poglądy czołowych działaczy AfD i absolutnie się od nich odcinamy". - Natomiast nie ulega wątpliwości, że ich tak mocna obecność w niemieckim parlamencie będzie zmieniała politykę niemiecką w dwóch obszarach korzystnie dla Polski - stwierdził. Jako te obszary wskazał dotychczasową politykę Niemiec wobec imigrantów oraz politykę klimatyczną.

Jego zdaniem wysokie poparcie dla AfD sprawi, że Angela Merkel "będzie przejmowała niektóre z ich haseł". - W tym sensie przesunięcie się poglądów w parlamencie będzie korzystne dla Polski - ocenił.

Oglądaj
Kuźmiuk: AfD będzie korzystnie zmieniała politykę Niemiec w dwóch obszarach
Wideo: tvn24 Kuźmiuk: AfD będzie korzystnie zmieniała politykę Niemiec w dwóch obszarach

"To majstersztyk pani Merkel"

Zadowolenie ze zwycięstwa wyborczego ugrupowania Angeli Merkel wyraził także w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. - Merkel podejmując bardzo ryzykowną decyzję w 2015 roku pokazała, że Niemcy są w stanie działać zgodnie z wartościami, na które się powołują, takimi jak otwartość chociażby, nie wywołując ostrego kryzysu politycznego w swoim kraju. I to jest majstersztyk pani Merkel - powiedział.

- Gdyby Niemcy nie potrafili zarządzać procesem asymilacji, integracji, gdyby kwestia wzrostu przestępczości stała się niekontrolowana, to w oczywisty sposób AfD mogłoby mieć znacznie lepszy wynik - ocenił, dodając, że "pani Merkel pokazała, że to są procesy, nad którymi można panować".

Oglądaj
"To majstersztyk pani Merkel"
Wideo: tvn24 "To majstersztyk pani Merkel"

"To jest porażka pani Merkel"

Wyniku wyborczego Angeli Merkel nie nazwał natomiast "zwycięstwem" Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - To jest porażka pani Merkel i porażka SPD jednocześnie - ocenił wicemarszałek Sejmu. - Łącznie stracili kilkanaście procent poparcia. Jestem przekonany, że wynika to z, delikatnie mówiąc, nieroztropnej polityki otwartych drzwi, polityki imigracyjnej - stwierdził.

Tyszka zaznaczył jednocześnie, że jego zdaniem "jest to element pewnego trendu, przynajmniej europejskiego, jeśli nie światowego". - Że te wielkie partie tradycyjne zaczynają powoli tracić poparcie - stwierdził, wskazując wyniki ostatnich wyborów we Francji, Niemczech i Włoszech. - Mam nadzieję, że ten trend dotrze do Polski, że ten pluralizm polityczny będzie znacznie większy - dodał.

Oglądaj
"To jest porażka pani Merkel i SPD"
Wideo: tvn24 "To jest porażka pani Merkel i SPD"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
LanaKo

Partie neonazistowskie dla Polski stanowią wyłącznie zagrożenie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Tolyp

   Z wyniku AfD zadowoleni w PiS i Kukiz oraz ...ONR.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo
     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

     Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

     Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

     Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

     Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Merkel z wizytą w Warszawie

     Merkel z wizytą w Warszawie

     Współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej po brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny - te tematy mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Belwederze Merkel spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. zobacz więcej »

     Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

     Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »